Röportajlar

İlk teklisi “Kuru Kahve”yi dinleyicilerle buluşturan Sedef Pınar ile bir röportaj…

Sedef Pınar ismini çoğu dinleyici, özellikle İzmir’de yıllardır sürdürmekte olduğu başarılı sahne performansları ve videoları ile duydu. Müziğin eğitiminden gelen ve öte yandan kendi şarkılarını da yapmaya devam eden Pınar, bu sefer özel bir adım atarak Alternatif Pop tınılı ilk teklisi “Kuru Kahve”yi Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Pınar (Sedef Pinar) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kuru Kahve’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Öncelikle kucak dolusu selamlar! Konservatuvar eğitimimi Türkiye’nin en güçlü eğitimini veren Ege Üniversitesi’nde almış olmak beni çok donanımlı hale getirdi… Müzik dilinin evrenselliğini düşünürsek bir lisan daha öğrenmiş olmaktan çok memnunum. Kuru Kahve’ye kadar 2005’ten beri sahne performanslarıma ülke genelinde devam etmekteyim. Bu güzel yolculukta birçok özel ödül aldım ve son olarak Boğaziçi Caz Korosu MAGMA Performans korosuna katılma hakkı kazandım. 

Bununla birlikte Sinerji Vol.6 albümünde “Sevemedin Yerime” ile yer almanız nasıl gelişti? Sevemedin Yerime ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevemedim Yerine şarkısıyla bir arkadaşım vasıtasıyla karşılaştım ve benden icra etmemi rica ettiğinde severek kabul ettim. Güzel geri dönüşler aldım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Kuru Kahve”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Soner Ergün ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kuru Kahve’nin benim için çok özel bir yeri var. Kuru Kahve, uzun zamandır kendi hikayesini anlatmayı bekliyordu… Kuru Kahve’nin dinleyenlerle buluşmasının iki özel kahramanı var: Aysemen (Aysemen Kara Kocabaş) ve Numan… İkisinin aylarca ısrarla beni ikna etme çabalarıyla bugüne kadar geldik. Onların bana olan inançları hep yanımda olmaları her an ne kadar şanslı olduğumu hatırlatıyor… Gökçen ağabey ile yıllar önce tanışmış ve hatta onun projesi Avila Music Project ile TRT Müzik için yaptığı “Ederlezi”yi seslendirmiştim. Piyasada kendisiyle çalışmaya devam ediyorum. Ona güvenerek şarkıyı ona emanet ettim. Onun vesilesiyle Soner ağabey ile tanıştık. Soner Ergün’ün altyapı, Gökçen Güngördü’nün yaylı düzenlemesi ve benim fikirlerim ile Kuru Kahve son haline gelmiş oldu.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yine sevgili seçilmiş kız kardeşim Aysemen, Avrupa Müzik ile yollarımızın kesişmesine vesile oldu.. Sonra da buralara kadar geldik.

Kuru Kahve ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kuru Kahve, yeni bir bebek… Her geçen gün daha da büyüyerek yolculuğuna devam ediyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi Sedef’çe olarak tanımlarım! 

Kuru Kahve’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Nisan ayında yine Avrupa Müzik etiketiyle çıkacak olan “Sırça Köşk” kendi hikayesini anlatmak üzere sizlerle buluşacak…

Sedef Pınar’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kuru Kahve”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.