Röportajlar

İlk teklisi “Meşale”yi dinleyicilerle buluşturan Gözde Lora ile bir röportaj…

Gözde Lora… Eğitimi doğrultusunda Eflatun ile tanışan ve hem “En Güzel Ben Sevdim” klibinde oynayıp hem de Eflatun’un vokalistliğini üstlenmeye başlayan Gözde Lora, Eflatun eseri-prodüksiyonu-düzenlemesi ilk teklisi “Meşale”yi Aşk Müzik Yapım etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Gözde Lora ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Meşale’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda vokalistliğini üstlendiğiniz Eflatun ile yollarınız nasıl kesişti ve kendisiyle çalışmanız size müziksel anlamda neler kattı?

-Meşale’ye kadar süregelen müzik yolculuğuma, öncelikle İzmir’li olduğumu söyleyerek başlamak istiyorum! (gülüyor) 5-6 yaşlarından beri hayatımda her zaman müzik vardı, hatta müzikle büyüdüm diyebilirim. İlk defa sahneye Ebru Gündeş’in Çingenem şarkısı ile çıkmışlığım var… O zamanlar anaokulundaydım tabi! (Gülüyor) Sonrasında İzmir’de lise bitene kadar Açıkhava tiyatrolarında, çeşitli kültür merkezlerinde ve belirli özel günlerde epey sahne aldım. Lise bittikten sonra üniversite sınavlarını kazanıp İstanbul’a yerleştim. Yeditepe Üniversitesi Radyo Sinema TV bölümünü kazandım. Mezun olmama son 4-5 ay kala, son bir mezuniyet projesi (bitirme projesi) yapmamız istendi. Ben de danışmanıma bir televizyon programı çekmek istediğimi söyledim. Bunun için bir konuk sanatçının olması gerektiğini söyledi. Programımın konusunu “Türkiye’deki Müzik Sektörü ve Telif Sistemi” olarak belirledim. Bu konu hakkında sevgili Eflatun’un donanımlı olduğunu biliyordum ve kendisine ulaştım. Bana seve seve yardımcı olmak, konuyu daha da detaylandırmak istediğini söyledi ve bitirme projemde sevgili Eflatun konuk sanatçım oldu. O süre içinde Eflatun’un “En Güzel Ben Sevdim” adlı yeni şarkısının klip çekimleri olacaktı ve benden klibinde oynamamı rica etti. Memnuniyetle kabul ettim. Aradan kısa bir süre geçti; bana vokallik teklif etti, sesimi stüdyoda proje zamanında dinlemişti. Üniversiteden mezun olur olmaz sevgili Eflatun’un vokalisti oldum. Bu arada bu benim gerçekleştirmek istediğim en büyük hayallerimden biriydi. Lisede Eflatun’un ilk albümünü çok çalıp söyledik müzisyen arkadaşlarımla… “İlerde beraber sahnede şarkı söyler miyiz?” diye hayalini çok kurdum. Şu an bu hayalimin kat be kat fazlasını yaşıyorum ve bu duygu gerçekten tarif edilemez… Konservatuvar okuyamadım fakat Eflatun gibi değerli bir sanatçı ve bestekârdan çok şey öğrendim. Hala da öğreniyorum. Eflatun, işin mutfağından gelmenin ne olduğunu çok iyi öğreten, her öğrettiği, her söylediği kulağıma küpe, müziğin en güzel renklerinden biri bana göre. Öyle bir şey ki bu; zaman geçtikçe gözümde gitgide büyüyen, sahnede müzisyen arkadaşlarımla işimi eğlenerek yaptığım, izleyicilerimizin gözlerindeki şaşkınlık ve sevgi ile büyülendiğim, koca bir dünyayı şarkı söylediğimde kalbime sığdırdığım, her sahneden ve her stüdyo çalışmalarından mutlaka bir şeyler öğrendiğim; çalıştıkça, öğrendikçe daha da mutlu olduğum ve hiçbir zaman mezun olmak istemediğim bir okul, bitmesini istemediğim bir ömür yol bu… Bana benden daha çok inanan kıymetli prodüktörüm sevgili Eflatun’a teşekkürlerim sonsuz… Yolumuzun şarkılar kadar uzun ömürlü olacağına inancımız tam.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Eflatun eseri olan “Meşale”yi yorumlama süreci nasıl gelişti?

-Eflatun ile beraber ilk sahne işlerimizin başladığı ve ilerlediğimiz sıralarda, bana bir gün yıllar önce kaleme aldığı Meşale’nin demo halini açıp dinlettirmişti. Açık konuşmak gerekirse bu şarkının bana yakışıp yakışmayacağı konusunda önce emin olamamıştım çünkü kafamda ilk çıkış parçası olarak nedense slow bir şarkı dolaşıyordu! (gülüyor) Kendisi bu şarkıyı İstanbul’a döndüğümüzde yine de stüdyoda denememiz gerektiğini söyledi. Bir şarkının bir sanatçıya hangi açıdan olursa olsun yakışıp yakışmayacağı konusunda müthiş bir bilgi donanımına sahip olduğu için seve seve kabul ettim. Döndüğümüzde stüdyoda başka Eflatun şarkıları da denedik. Ama en çok Meşale aydınlattı içimizi; hem çıkış parçası olarak hem gittiğimiz yolun ilk aydınlatıcısı olarak… Çalışmalara başladık, belirli bir zaman geçtikten sonra pandemi dönemi baş gösterdi. “Haydi bekleyelim, biraz da ortamın nabzını yoklayalım!” dedik. Sonra hazırlıklar başladı; artık klibi de çekeceğiz, o sırada çok değerli tasarımcı sevgili Erkan Demiroğlu ile tanıştım. Kendisi yeni koleksiyonunu bende görmek istediğini söyledi böylece Meşale klibini 1 ay daha ertelemek zorunda kaldık. E biraz da kısmet diyelim! (gülüyor) Belki de Meşale en aydınlık dönemini kendi belirledi…

Meşale ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Meşale ile ilgili sevgili dinleyicilerimizden birbirinden güzel geri dönüşler aldık, almaya da devam ediyoruz. Şarkının nakarat sözlerini sosyal medyalarında yazan gençler var, şarkıyı duyan not alıyor! (gülüyor) Kimisi dans koreografisi oluşturup videoya çekip nakarat kısmında dans edeceklerini söylüyor, kimisi aranjmanı daha çok beğeniyor, kimi dinleyiciler Eflatun’un ara bölmede seslendirdiği o rap bölümü seviyor. Aslında kalplerinde yaktıkları Meşale hiç sönmüyor… Pandemi sonrası en yakın zamanda dinleyicilerimle konserlerde buluşmayı ümit ediyorum ve onları çok seviyorum…

Bununla birlikte düzenlemenizi ve prodüksiyonuzu da (Aşk Müzik) Eflatun üstlendi. Bu bağlamda zaten uzun süredir çalışmaya devam ettiğiniz bir sanatçı ile yapım anlamında da çalışıyor olmak uyum bakımından size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Sevgili Eflatun ile öyle güzel bir uyum yakaladık ki… Baktığımızda elbette biraz daha özgür bir alan sağlıyor ama bu özgürlük kontrollü bir özgürlük! (gülüyor) Kendisi hem yapımcılığımı hem prodüktörlüğümü üstlendiği için bana uygun şarkılarını seçerken biraz daha fazla ince eleyip sık dokuyor… Yazdığım şarkıları bile dinlediğinde, bana bir şeyler öğreterek elekten geçiriyor. Yani her şarkıyı bu “özgür” alanımızın içinde belirli filtrelerden geçirerek ilerliyoruz. Eflatun’la çalıştığım için kendimi gerçekten ayrıcalıklı ve gururlu hissediyorum.

Meşale’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette var, yakın zamanda yine Eflatun tadında; sözü, müziği, aranjesi kendisine ait bir pop dans şarkısı geliyor. Bu sefer beraber düet bir parça seslendireceğiz. Şu an stüdyo aşamasındayız. Buradan Eflatun hayranlarına da duyurmuş olalım! Yolumuz uzun… Bu uzun ama keyifli yolculuğumuzun her durağında güzel kavuşmalar yaşayacağımıza inanıyorum ve sevgili Bi’Kuble ekibine de okuyucularına da çok ama çok teşekkür ediyorum. En yakın zamanda görüşmek üzere… 

Gözde Lora’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Meşale”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.