Röportajlar

İlk teklisi “Mevsimler Geçti”yi dinleyicilerle buluşturan Aykut Çeğin ile bir röportaj…

Aykut Çeğin… Müziğin eğitiminden gelen ve zamanla kendi şarkılarını yapan Çeğin, Senfonik Müzik etiketiyle alternatif rock tınılı kendi eseri ilk teklisi “Mevsimler Geçti”yi geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluşturdu. Halen müzik öğretmenliğine devam eden Çeğin ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Mevsimler Geçti”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda müzik öğretmenliği eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı? 

-Yıllardır müzikle uğraşıyorum, bir çocukluk tutkusuydu benimki. Hırslı bir çocuktum, küçük yaşlarımda gitar öğrenerek başladım bu yolculuğa ve bu tutku giderek arttı.

Hayatım boyunca olmazsa olmazım olan şey müzik; kendimi duygularımı ifade edebildiğim tek şey diyebilirim. İlk şarkımı lisedeyken yazmıştım, o zamanlardan bu yana birçok kez sahnelerde müzik yaptım. Kendimi bulduğum, en iyi hissettiğim bir yer sahnede müzik içinde olmak. Müzik öğretmenliği eğitimim açıkçası öncesinde Güzel Sanatlar Lisesi ile aldığım eğitimle başlıyor. İlk nota öğrenimini piyano ve gitar eğitimini armoniyi lise yıllarında aldım. Bununla beraber müzik eğitimine öğretmenlikle devam ettim. Tabii ki çok sey kazandırdı ve kattı. Daha derin armoni bilgisi öğrenmiş oldum ve benim gibi müzikle ilgilenen arkadaşlarım oldu, bu mutluluk vericiydi. Onun yanı sıra beni geliştirdiğine inandığım şey okul hayatının dışında bir sahne deneyiminin olmasıydı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Mevsimler Geçti”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Burak Ertetik ve prodüksiyonu Senfonik Müzik olarak üstlenen Mesut Özşahin ile yollarınız nasıl kesişti?

-Karar aşaması aslında çok da kolay bir süreç değildi aklımda böyle bir fikir yoktu fakat bir arkadaşımla otururken Mevsimler Geçti’yi çalıp söylemiştim, çok etkilenmişti! O gece evime gittiğimde bu şarkının insanlarla buluşmasına hazır olduğunu düşündüm ve çalışmalara, düzenlemelere başladım. Burak Ertetik çok saygı duyduğum ve sevdiğim bir insan. Şarkımın düzenlemesinde onun içtenlikle yaklaşacağını biliyordum. birlikte çalışmamızdan önce yollarımız 2012’de Samsun’da ben bir müzik grubunun gitaristliğini yaparken kesişti, kendisi o yıllarda grubumuzun davulcusuydu. Disiplinli ve çalışkan birisi olduğunu biliyordum, o yıllarda da bana çok şey kazandırmıştı. Projem ilk önce bir demo halindeydi; Burak Ertetik’e gönderdim çalışmalara başladık. Burak Ertetik kendisinden çok şey kattı şarkımın içerisinde onun da ruhunun barınması hoşuma gidiyor. Bu süreçte onunla çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Değerli Mesut Özşahin ile sanatçı arkadaşım Emre Sondemir’in vesilesi ile tanıştım kendisi önceden birlikte çalıştığını ve iyi bir insan olduğunu söyledi. Mesut Özşahin’e şarkıyı gönderdim kendisi de şarkımı çok beğendi. Bu süreçte şarkımın ve müzik yolculuğumun dijital platformlara taşınmasında yardımı oldu.

Mevsimler Geçti ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyla ilgili gerçekten güzel yorumlar alıyorum. Yakın çevremin dışında yeni bir kitleye ulaşmak daha da mutlu ediyor beni. İlk kez dinleyen insanlardan “Bu şarkının bir hikayesi var dinlerken bunu hissediyoruz!” “çok tatlı” ve “çekiyor kendine!” tarzı yorumları beni çok mutlu etti. Bu süreçte devam etmemi isteyen bir kitleye sahibim ve çalışarak daha fazla üreterek büyüyeceğime inanıyorum. Bazı arkadaşlar sosyal medyadan bana şarkımı söyledikleri videolarını ulaştırıyor, şarkımın insanların ezberinde olması ve hissederek bunu onların da eşlik etmeleri gerçekten de inanılmaz bir duygu.

Klibi yöneten Can Memişoğlu ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Can Memişoğlu genç ve gerçekten çok yetenekli bir yönetmen kendisiyle şarkımın aranje aşamasındayken Burak Ertetik’in tanıştırmasıyla birlikte karşılaştım.

Şarkımın uzun bir yazılış süreci olmuştu ve gerçekten bir hikayesi vardı Can Memişoğlu’na şarkımın hikayesinden bahsettim dikkatlice beni dinledi. Hikayeyi ve şarkıyı klibinde gerçekten harika bir şekilde yansıttı. Her şeyin yanı sıra dramatik bir bakış açısıyla ele aldı. Can ile çalıştığım için mutluyum. Kliple ilgili çok güzel dönüşler aldım. Herkes klibin romantik sahnelerinden çok etkilendiğini söylüyor, biz de şarkıdaki dramın klibe yansımasından çok memnunuz izleyenler de bunu hissedebiliyorlar, güzel dönüşler alıyorum.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Şarkılarımda Pop-Rock tarzına sahip olduğumu düşünüyorum. Bunu etkileyen birçok unsur var dinlediğim müzikler etkisinde kaldığım sanatçılar. Genellikle Koray Candemir’i çok seviyorum tarzıma yansıdığını düşünüyorum. Manga grubu da yıllardır müzik tarzımı çok etkilemiştir. Her tarzı dinliyorum fakat benim tarzım kendimi bulduğum yer Pop-Rock diyebilirim kesinlikle.

Mevsimler Geçti’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki. Mevsimler Geçti’yi bir başlangıç olarak görüyorum zaten. Daha ruhu dinlendirici, sade ve akustik tarzlarda yeni çalışmalarım olacak. Kendimi daha iyi bulduğum ve dinlediğimizde içimize işleyen bir şarkının yolda olduğunu söyleyebilirim. Çalışmalarına da en kısa zamanda başlayacağım dinleyenlerin beğenisine sunmak için.

Aykut Çeğin’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Mevsimler Geçti”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.