Röportajlar

İlk teklisi “Misafir”i dinleyicilerle buluşturan Serhat Aydın ile bir röportaj…

Serhat Aydın ismini çoğu dinleyici sahnelerde hem solo hem de vokal performanslarıyla duydu. Şimdi ise Aydın, Arpej Yapım etiketiyle ilk teklisi “Misafir”i dinleyicilerle buluşturdu. Aydın ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Misafir’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-7 yaşında başlayan bir aşk benim için müzik… Okul korolarında başlayan bu süreç lisede liselerarası müzik yarışmalarına solist olarak götürdü beni.2009 yılında 16 yaşındayken aktif olarak sahnelere başladım. 2015-17 yılı arasında çeşitli şarkıcıların vokalisti olarak konserlerde ve festivallerde yer aldım. Daha sonra sahne hayatına tekrar geri döndüm ve aktif olarak sahne yapmaya, insanlara şarkılar söylemeye devam ediyorum.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Misafir’in oluşum süreci nasıl gelişti? Eser sahibi Alp Civan Yörük ve düzenlemenizi üstlenen Uğur Balcı ile yollarınız nasıl kesişti?

-Profesyonel tekli fikri 2015 yılından bu yana gelen bir süreç, aslında biraz geç kalmış olabilirim. Sözü ve müziği bana ait olan bir şarkıyla dinleyicilere merhaba demek isterken iş yoğunluğumdan ötürü maalesef şarkıyı tamamlayamadım. Daha sonra 2018 yılında Misafir’in çalışmalarına başladık. Sevgili Alp’le ortak arkadaşlarımız sayesinde birbirimizden haberdardık. Müzik sohbeti için görüştüğümüz bir gün ileride ona yapmak istediklerimden bahsettim. Bana sözü müziği kendisine ait olan şarkılardan bahsetti. Demolarını dinlediğimde gerçekten söz ve müzik konusunda başarılı buldum. Daha sonraki birkaç aylık süreçte birçok şarkıyı eleyerek Misafir şarkısına bir çalışma yapmaya karar verdik. Uğur Balcı ile 2015 yılında ortak bir arkadaşım vasıtası ile tanıştım, o zamandan bu zamana çok iyi bir dostluğumuz olduğunu söyleyebilirim. Çalışmalarına ve vizyonuna güvendiğim, güncel müziği takip eden, yetenekli bulduğum başarılı bir müzisyen ve aranjör. İlk projemde ondan başkasını düşünemezdim.

Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kendimi en hazır hissettiğim bu dönemde doğru bir ekiple bu yolculukta uzun soluklu adımlar atmayı istiyordum. Arpej Yapım bu yolda bana yardımcı olabileceği konusunda güven verdi. Bundan sonraki süreçte de Arpej Yapım’la müzik yolculuğuma devam edeceğim.

Misafir ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Gelen mesajlarla herkeste güzel ve keyifli bir etki bıraktığını söyleyebilirim. Bu yoldaki ilk hedefim dijital müzikten uzak akustik bir projeyle başlamaktı. Dinleyicilere iyi geldiğine inanıyorum.

Bununla birlikte sizi Ben Şarkı Söylersem’de de izledik. Ben Şarkı Söylersem’e katılma süreciniz nasıl gelişti? Buradaki performansınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız ve bu tecrübe size müziksel anlamda neler kattı?

-Takip ettiğim bir programdı. Yarışmaya sevdiğim bir şarkıcının gelmesini bekledim. Sevgili Altay’ı görünce direk katılmak istedim ve beraber düet yapma fırsatı buldum. İnsanların keyifle dinleyebileceği güzel bir anı bıraktık. Katıldığımız her yarışma ve programın müzisyenler için artı motivasyon kaynağı olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda olumlu yönleri oldu.

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-Aktif ve planlı olmasa da zaman buldukça kendi YouTube kanalımdan paylaşımlar yapıyorum. Tabi ki burdaki asıl amaç daha fazla kitleye ulaşabilmek ve dinleyici kazanmak. Sosyal medyayı tümüyle baz alırsak şans faktörünün de yanınızda olması gerekiyor. Doğru planlama ile daha çok kitleye ulaşmanın mümkün olacağını düşünüyorum.

Misafir’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, çalışmalarımız var. Ortaya en iyisini çıkarabilmek için uğraşacağız. Belki güncel tarzda bir şeyler olabilir, belki de daha sürpriz şeyler…

Serhat Aydın’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Misafir”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.