Röportajlar

İlk teklisi “Zaman”ı dinleyicilerle buluşturan Mert Dumanlı ile bir röportaj…

Mert Dumanlı ismini çoğu dinleyici 2000’lerde Mahşer ismiyle yayınladığı şarkılar ile tanıdı. Zaman içinde müzikten uzaklaşan Dumanlı, şimdi ise Arpej Yapım etiketiyle ilk teklisi “Zaman”ı dinleyicilerle buluşturdu. Dumanlı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Zaman’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?  Bu bağlamda internette paylaştığınız şarkılarınız ve yorumlarınız bakımından nasıl geri dönüşler aldınız? Sizce YouTube, müziğinizi şu ana kadar başarılı bir şekilde duyurabilmenize katkı sağladı mı?

-Profesyonel anlamda müzik kariyerim başlamadan önce amatör olarak çok sayıda şarkı besteledim kayıtlarını aldım ve yayınladım. Bu çalışmaları dinleyicilerle buluşturmak adına gerek sahne, gerek internet kollarını kullandım. 2007 yılında ilk şarkımı kaydettim ve kısa zamanda daha fazlasını yaparak bu şarkıları dinleyicilerimle buluşturdum. O zamanlar Mahşer ismiyle tanınıyordum. 2007 ile 2012 yılları arasında sayısız konserde sahne aldım. O yıllarda yaptığım şarkıların çoğu bugün erişim sağlayamadığımız www.myspace.com isimli internet sitesiyle maalesef hiçliğe gömüldü. Her ne kadar müziğimi ülke çapında çok geniş kitlelere ulaştırmasam da, yaşadığım şehir olan İzmir’de beni takip eden ve destekleyen bir kitleye sahiptim. Müzik yaptığım yıllar boyunca aynı kitle tarafından çoğunlukla olumlu yönde geri dönüşler aldım. Fakat 2012 yılında bir türlü profesyonel olamamanın da getirmiş olduğu hüsranla, bir bakıma müzikle arama 6 yıl kadar bir mesafe koydum. Bu yıllarda üniversite eğitimime odaklanarak müzikal çalışmaları bir süreliğine erteledim. İlerleyen yıllarda bestelemiş olduğum şarkıları revize edip yeniden piyasaya girmek gibi bir amaç edindim. Bu doğrultuda Emre Gözen ile bestesi uzun süre önce yapılmış olan “Zaman” isimli ilk tekli çalışmamın aranje çalışmalarına başlamış bulunduk. 

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Zaman’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Mert Gözen ve Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Oldukça hızlı ilerleyen bir süreçti. Yaklaşık iki hafta kadar aranje kayıt ve mix-mastering işlemleri için çok yoğun çalıştık, nihayet böylesine güzel ve eğlenceli bir şarkının yapımını tamamlamış olduk. Bu bağlamda övgülerin aslan payını hak eden kişi kanaatimce Emre Gözen’dir. Şarkının altyapısında yer alan enstrümanların çoğunu büyük bir ustalıkla çalıp aranje etti ve çalışmalar boyunca ne kadar yorulsak da asla işin kolayına kaçmadı. Tam olarak bu noktada bir teşekkür de şarkının bas gitarlarını çalarak şarkının enerjisini değiştiren müzisyen arkadaşım Hasan Mete Uçar’a gelmelidir diye düşünüyorum. Bu projeye beni kırmayıp dahil olduğu için en içten teşekkürlerimi sunuyorum kendisine. Emre Gözen ile ilk olarak 2020 yılının başlarında yine bir aranje projesi için tanıştık. Henüz yayınlamadığım bu şarkının yapımı esnasında prodüktör müşteri ilişkisinden ziyade iki arkadaş olduk. Bu bağlamda bu dostluk, yapılan işlerin kalitesine de yansıdı. Doğal olarak birlikte yürüttüğümüz müzik çalışmalarının da sayısı arttı. Henüz yayınını yapmadığım üç şarkının daha projesi neredeyse bitmek üzere. Zaman ile ilgili tüm aşamalar tamamlandığında, yayın için bir şirket arayışı içine girdik. Tam bu noktada görüştüğümüz şirketler içerisinde en mantıklı fikirlerle gelen ve haklarımızı korumaya yönelik adımlar atan şirket Arpej Yapım oldu. Teklinin yayını esnasında, Arpej Yapım sayesinde, her aşamada aklımızda soru işaretleri olmadan ilerledik. Ve sorunsuz bir şekilde “Zaman”ı  yayınlamayı başardık.

Zaman ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Zaman” profesyonel anlamda yayınladığım ilk şarkı olarak beni hayal kırıklığına uğratmadı. Dinleyenlerden herhangi bir olumsuz eleştiri almamak mutluluk verici. Ancak bu noktada şarkının düşündüğüm gibi bir dinleyici kitlesi karşısına çıkmadığını belirtmek de oldukça önemli. Yayın aşamasına bu denli titizlikle getirdiğimiz şarkıyı, aynı titizlikle tanıtamadığımızı düşünmekteyim. Yine de bunun ilk çalışmam olduğunun ve daha nicelerinin de geleceğinin bilincindeyim. Aslında her yeni çalışma yeni tecrübelere vesile oluyor. Önümde sanatla ve müzikle harcayacağım uzun yıllar olduğunun kanaatindeyim. Yer aldığım her yeni projede, yayınladığım her yeni şarkıda uzun vadede planladığım kariyer için bir adım daha atacağımı düşünüyorum. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Esasında kendi müziğimi tanımlamaktan her zaman kaçınmışımdır. Belirli bir türde üretmek için çabalamıyorum. Yeteneğim el verdiğince, kulağıma güzel gelen her türü icra etmeyi seviyorum. Müzikle ilk kez Rap ile tanıştım. Devamındaki yıllarda R&B, rock, pop, hatta “Zaman” ile Reggae türünde bile bir şarkı yapmış oldum. Evrensel müzik bu denli çeşitliyken, dinlerken çok sayıda türü aynı listede dinleyebiliyorken, ben de bunun bir parçası olmaya çalışıyorum. 

Zaman’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Müzik kariyerimin her anında yanımda olan birkaç isim var bunlardan biri de çok değerli arkadaşım Mess’dir. Kendisiyle müzikal açıdan birbirimizi çok iyi tanıyoruz… Yakın zamanda “Kararlarım” isimli bir düet şarkı yayınlamayı planlıyoruz. Mix & Mastering aşamasında olan şarkıyı Mess’in solo projesi yayınlanır yayınlanmaz dinleyicilerle buluşturmaya niyetliyiz…

Mert Dumanlı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Zaman”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.