Röportajlar

İlk teklisi “Seve Seve”yi dinleyicilerle buluşturan Aslı Ece Yılmaz ile bir röportaj…

Ekim sonunda dinleyicilerle buluşan başarılı ilk teklilerden birisi de, müziğin eğitiminden gelen ve sahne performanslarıyla tanınan Aslı Ece Yılmaz’ın Tolga Görsev Music Production etiketli ilk teklisi “Seve Seve” oldu. Yılmaz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Seve Seve”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Gitar çalarak müziğe başladım. İlk başlarda sadece gitara eşlik etmek için şarkı söylüyordum. Zaman geçtikçe şarkı söylemeyi ne kadar çok sevdiğimi farkettim ve kariyerimi bunun üzerine kurmak istediğime karar verdim. Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarı Popüler Müzik şarkıcılığı bölümünden mezun olduktan sonra İstanbul’a taşındım ve burada kurduğum müzik grubuyla çeşitli mekanlarda sahne aldım. Bir yandan da çeşitli şarkıları yorumlayıp sosyal medya üzerinden onları paylaşıyordum. Bütün bu yolculuğumda müziğin kurallarını bilmek işlerimi oldukça kolaylaştırdı, gelişimimi hızlandırdı. Bu vesileyle kendi bestelerimi yapmaya ve şarkı sözü yazmaya başladım.

Bu arada sizi Akustikhane’nin projesinde “Her Şey Biter” yorumunuzla da dinledik. Oraya katılmanız nasıl gelişti?

-Çeşitli şarkıları yorumlayıp paylaştığımdan bahsetmiştim. Akustikhane, sosyal medyada bir yarışma düzenlendi ve seçilen kişiler stüdyoya davet edilip canlı kayıt gerçekleştirdiler. Ben de o kişiler arasındaydım ve Yavuz Çetin şarkısı “Her Şey Biter”i seslendirdim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda sözlerini yazdığınız “Seve Seve”nin müzik ve prodüksiyonunu üstlenen Tolga Görsev ile yollarınız nasıl kesişti?

-Akustikhane’deki performansımı izleyen Tolga Bey bana ulaştı ve tanışmak istedi. Kısa süre sonra bir araya geldik ve birlikte çalışmaya karar verdik. Hummalı bir çalışmanın ardından Seve Seve ortaya çıktı!

Seve Seve ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok güzel geri dönüşler alıyorum. En çok söylenen ise “Gün içinde sürekli kendimizi şarkıyı mırıldanırken buluyoruz, aklımızdan çıkmıyor!” oluyor. Bu da beni çok mutlu ediyor.

Seve Seve’nin klibinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Klip çekimleri keyifli geçti; özellikle dans sahnelerini çekerken ekipçe inanılmaz eğlendik, çok güldük. Enes Abdullah ve ekibine muhteşem enerjileri için teşekkür ediyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi keskin çizgilerle tanımlamak biraz zor çünkü üretim sürecindeki hissiyatım ve değişkenlik isteğim nedeniyle farklı tarzlarda işler ortaya çıkacaktır. Ancak şöyle diyebilirim, eğitimimi batı odaklı aldığım ve bu coğrafyada doğup büyüdüğüm için muhakkak iki tarafın sentezini yansıtan bir sound şekillenecektir.

Seve Seve’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette; bu henüz başlangıç, yeni şarkılarla dinleyenlerimin karşısına çıkmayı iple çekiyorum! En yakın zamanda hazırlıklara başlamayı planlıyoruz.

Aslı Ece Yılmaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Seve Seve”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.