Röportajlar

İlk teklisi “Okyanus Ötesi”ni dinleyicilerle buluşturan Soner Pahsa ile bir röportaj…

Yolculuğu şiir ile başlayan bir isim Soner Pahsa… Zamanla şiirlerini bestelemeye başlayan Pahsa, ilk teklisi “Okyanus Ötesi”ni geçtiğimiz haftalarda kendi yapımı olarak dinleyicilerle buluşturdu. Pahsa ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Okyanus Ötesi”ne kadar olan müzik yolculuğunuza neler yaptınız?

-Aslında ben şiir yazıyordum ilk başta. Bu bağlamda kendime bir şiir kitabı çıkaracak kadar şiirlerim var. Bunların içinden şarkı olabilecek sözlerimi besteliyordum. Sevdiğim ve benim için eğlenceli bir olaydı.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Okyanus Ötesi”nin oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Mesut Özşahin ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bir tekli yayınlama konusu şöyle gelişti; artık profesyonel anlamda bir işimin olması gerektiğini, bestelerimi, şarkılarımı daha çok kitlelere ulaştırmak istediğimi fark ettim. Duygularımı bestelerimle dile getirmek, insanın duygularına tercüman olmak benim için çok ama çok önemliydi. Mesut beyle yolum yıllar öncesinden bir bestemi kendim dinlemek için demo bir aranje yapma aşamasında kesişti. O zamanlar demo kaydı için bir stüdyo arıyordum ve  araştırmalarım sonucu Gebze’de “Arayan bulur!” misali tanıştık ve “İyi ki tanımışım!” dediğim sayılı kişilerden oldu.

Okyanus Ötesi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk işim olması münasebetiyle gayet iyi bir etkileşim olduğunu düşünüyorum zamanla her şeyin daha güzel olacağına inancım tam.

Klibi yöneten Jassir ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Jasir ile aranjörüm Mesut Özşahin aracılığıyla tanıştık ve klibin her şeyine üçümüz ortak karar verdik. Klip ile ilgili geri dönüşler de içinde bulunduğumuz şartlara göre gayet iyi. Ben şu anki gidişattan fazlasıyla memnunum.

Bununla birlikte prodüksiyonunuzu kendiniz üstlendiniz. Bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Yani kısmi olarak sağlıyor. Avantajları ve dezavantajları oluyor. Mesela istatistikleri kontrol etmek elinizde oluyor. Diğer yandan farklı prodüksiyon firmalarından çıkarmadığımız zaman belli aboneler dışındaki insanlara ulaşmak zorlaşıyor.

Kendi müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız?

-Pop/fantezi tarzında olan şarkılarımdan her dinleyen bir kesit, bir mana bulabilir. 

Okyanus Ötesi’nden sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki, yeni çalışmalarımız sürekli olacak. İnşallah en iyisini yapmak ve daima en güzele ulaşmak için kalemimiz susmayacak.

Soner Pahsa’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Okyanus Ötesi”ni tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.