Röportajlar

İlk teklisi “Perdeler”i dinleyicilerle buluşturan Dilay Dal ile bir röportaj…

Son günlerde dikkat çeken başarılı ilk teklilerden birisi de, çocukluğundan beri müzikle olan bağını koparmayan ve zamanla kendi şarkılarını yapmaya başlayan Dilay Dal’ın FadeOut Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan alternatif rock tınılı ilk teklisi “Perdeler” oldu. Dal ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Perdeler”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Küçük yaşlardan beri radyoda şarkıların sürekli açık olduğu bir evde, durmadan şarkı söyleyerek büyüdüm. Üniversiteye gelene kadar korolarda vokallik yaptım, sonrasında da hem çok sesli koroda hem de üniversitede kurduğumuz müzik gruplarında vokallik yaparak sahne almaya başladım. Müzik hep hayatımın değişmeyen bir köşesinde oldu şimdiye kadar. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Perdeler”in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda “Perdeler”in FadeOut Müzik olarak yapımını ve düzenlemesini üstlenen Kerem Çakıroğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-FadeOut Müzik ile yolum kesişmeden önce yazdığım şarkılardan biriydi Perdeler. Öncesinde demo diyebileceğimiz küçük kayıtlar ve coverlar paylaşıyordum SoundCloud’da. Emre Yılmaz’la YouTube için yaptığımız cover videoları sayesinde yolumuz kesişti diyebilirim FadeOut Müzik ve Kerem Çakıroğlu’yla. Emre’yle olan kayıtları görüp onun aracılığıyla bana ulaştılar, sonrasında da ilk defa kendi yazdığım şarkılarla bir şeyler yapma fikrine atıldık beraber. Müzik paydasında düşüncelerimiz ve beklentilerimiz de paralel yönde olunca kayıtlara ve düzenlemelere başladık.

Perdeler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Daha çok yeni olmasına rağmen şimdiye kadar oldukça olumlu dönüş aldım şarkıyla alakalı. Sözleri ve müziğiyle kaliteli ve farklı bir iş ortaya çıkarmaya çalıştık ve dinleyicilerin de bunu fark edip takdir etmesi bizi ekstra olarak mutlu etti. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Her ne kadar tek bir tanımlamaya sığınmak doğru olmasa da şimdiye kadar kulağıma dolan değişik müziklerle kendi dünyamın karışarak sözlere döküldüğü bir anlatım biçimi diyebilirim tanımlarken. İlk şarkı tarz olarak indie rock’a yakın bir sounda sahip diyebiliriz. 

Perdeler’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Perdeler henüz başlangıçtı bizim için. Halihazırda bunun gibi tamamlanmış ve yayınlamayı bekleyen şarkılar var. Zamanı geldikçe dinleyiciyle buluşturmayı planlıyoruz.

Dilay Dal’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Perdeler”i tüm dijital platformlarda bulabilrsiniz.