Röportajlar

İlk EP çalışması “Dilhun”u dinleyicilerle buluşturan Taner Kaya ile bir röportaj…

Taner Kaya ismini çoğu dinleyici Ferhat Göçer’e verdiği “Ayrılsak Ölürüz Biz” bestesi ile duydu. Zamanla içindeki müzik tutkusuyla kendi şarkılarını yapmaya başlayan Kaya, ilk EP çalışması “Dilhun”u Ferhat Göçer prodüksiyonuyla MMF Edisyon etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kaya ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, EP çalışmasını, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Dilhun’a Kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Ferhat Göçer’e Ayrılsak Ölürüz Biz bestenizi göndermeye nasıl karar verdiniz? O dönem sizin için nasıl gelişti ve sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Dilhun’a kadar olan müzik yolculuğum hep bir bekleyiş ve yarın, elbet bir gün duygusu güderek geçti. Sürekli çalışmalar yapıp ertelemeler ve sürekli üretken yazıp durdum… Ayrılsak Ölürüz Biz’i Ferhat Göçer’in o dönem “Çok Sevdim İkimizi” albümü için bestecilere şarkı çağrısı  yaptığı Besteni Yolla adlı bir sitesi vardı. O zamanlar bir arkadaşımın eşi bana bunu haber vermişti. Ben de kendi şarkılarımı Ferhat Göçer’in tarzına yakın buluyordum ve Ayrılsak Ölürüz Biz’i gönderdim. Herhangi bir dönüş olmayınca beğenilmediğini düşündüm ve açıkçası unuttum. 2009 yılında şarkı bir anda benim bilgim dışında YouTube da paylaşıldı ve çok sevildi. Her yerde çalıyordu! Birkaç müzik şirketinden teklif aldım ama bu teklifler kafama yatmamıştı. Her şeyimi kendim yapacağım bir albüm kararı aldım. Tüm çalışmalar bitmek üzereydi. Evde televizyon izlerken bir anda telefonum çaldı. Arayan Ferhat Göçer’in menajeriydi. Ferhat Göçer’in “Ayrılsak Ölürüz Biz” şarkısını okumak istedklerini söyledi. O an içimden çığlık atacak kadar sevinç vardı ama bir yandan da kendi albüm çalışmam çıkacaktı. O albümün ana şarkısı da Ayrılsak Ölürüz Biz olacaktı! Karıştı duygularım, önce kabul etmedim. İçimde gittim geldim, birkaç ay sürdü. Kendi içimde yürüttüğüm mantığı çalıştırdım. Açıkçası Ferhat Göçer’den şarkımı duymak vardı hayalimde. Sonuçta zaten şarkı yazabildiğimi ve daha iyilerini de yazabileceğimi düşünerek şarkıyı verme kararı aldım.

Bir EP yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Dilhun EP’sinin oluşumu nasıl gelişti? Bu bağlamda yıllar sonra Ferhat Göçer’in MMF olarak yapımınızı üstlenip size destek olması nasıl gelişti?

-Aslında her zaman hazırda bir şeyler yapmak istiyordum ama işlerimin yoğunluğundan dolayı bekletiyordum. Dilhun’un oluşumu tamamen Ferhat Göçer’in desteklemesiyle hız kazandı. Kendisiyle şarkılarımı paylaştım. Bana inandı ve hem kendi eseri olan Yaklaşmayın’ı hediye etti hem de bir de üzerine düet yapma kararı çıktı. Geçen süreçte hiçbir desteğini yardımını esirgemedi. Dilhun’un MMF etiketiyle çıkması da bu kadar ortak yürüyen bir projede en doğru karardı. 

Düzenlemenizi üstlenen Aytaç Kart ile yollarınız nasıl kesişti?

-Kendisinin çalışmalarını takip ediyordum. Özellikle son dönemde Buray’a düzenlediği “Nasıl Unuturum”u dinledikten sonra kesinlikle onunla çalışmam gerektiğini düşünerek ortak arkadaşlarımın vesilesiyle kendisiyle buluştum. Güzel bir çalışma oldu, kendisinin çalışmaları genel olarak güzel ve farklı bir tınıya sahip, umarım bundan sonra da birlikte ortak işlere imza atmaya devam ederiz. 

Ayrıca Ferhat Göçer’in bir eserini “Yaklaşmayın” seslendirip düet yapma fikri nasıl gelişti?

Tamamen tesadüfi gelişen bir durum oldu. Pandemi sürecinde kendisiyle farklı bir sebepten görüşme esnasında EP fikrimi söyledim kendisi de bu sürece ufak da olsa bir katkısının olmasını istediğini söylediyse de, kendisinin ufak olarak adlandırdığı katkısı tüm yolcuğum boyunca dev bir katkıya dönüştü! Nihayetinde kendisi yapımcım oldu.

Dilhun EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-EP, şu an için çok taze. Geri dönüşler yavaş yavaş geliyor ama genel olarak duyduğum başarılı ve kaliteli bir iş olduğu. Bu da beni inanılmaz mutlu ediyor. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? 

-Alternatif pop diyebiliriz. 

Dilhun’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Hazırda bekleyen şarkılarım var. İlk önce Ayrılsak Ölürüz Biz’in 3 farklı versiyonu hazırda bekliyor. 2022 başında yayınlamak istiyorum. Ardından yine hazırda bekleyen yeni şarkılar var. Onları da sırasıyla yayınlayacağım.

Taner Kaya’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Dilhun”u tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.