Röportajlar

İlk teklisi “Rüzgar”ı dinleyicilerle buluşturan grup Lavta ile bir röportaj…

2022 ile birlikte tanımaya başladığımız Alternatif Rock yapan müzik gruplarından birisi de, Bursa’da yaşayan dört arkadaşın kurduğu Lavta oldu. İlk teklisi “Rüzgar”ı geçtiğimiz haftalarda Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Lavta grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Lavta grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Yusuf Avşar (vokal): Ben Yusuf Avşar 20 yaşındayım grubun vokaliyim. Hepimiz şu anlık Bursa’da yaşıyoruz. Müziğin yanında dans ile de ilgileniyorum üniversite öğrencisiyim ama ağırlıklı olarak vaktimi, ilgimi ve odağımı müziğe veriyorum.  Bu yüzden 2 sınavımı da kaçırdım!

Ali Eren İpek (bas gitar): Ben Ali Eren İpek; 18 yaşındayım, grubun bas gitaristiyim. Müzik ile aynı zamanda okulumu bitirmeye çalışıyorum. Okulum bittikten sonra tamamen müziğe odaklanacağım.

Esat Mestan (bateri): Ben Esat Mestan, grubun bateristiyim. 18 yaşındayım müziğin yanında ses kayıt ve müzik teknolojilerine de ilgim var. Aynı zamanda akademik hedeflerim de var müzikle beraber hepsini birlikte yürütmeyi düşünüyorum. 

Enes Kahraman (solo gitar): Ben Enes Kahraman, Lavta grubunun solo gitaristiyim. 18 yaşındayım ve Bursa’da yaşamaktayım. Nasıl tanışmamıza gelecek olursak, aslında herhangi bir tanışma söz konusu olmadı aramızda. Biz 4 yakın çocukluk arkadaşıydık, çoğu aktivitelerimizi beraber yapıyorduk ve 2019 yılında kendi çapımızda büyük bir karar verdik, stüdyo kuramayı hedefledik. 2020 yılına kadar çalışmalarımıza devam ettik ve 2020 yılının sonlarına doğru en azından ufak bir yer yapabilmiştik. Stüdyo kurmamızdaki en önemli amaçlardan bir tanesi de daha çok müzik yapabilmek ve kendimizi daha çok geliştirebilmek istememizdi. Böylece yavaş yavaş gelişerek kayıt almaya başladık, bestelerimiz gün geçtikçe evrimleşmeye ve istediğimiz aranjeye sahip olmaya başlamıştı. Efsun ismi adı altında bestelerimizi paylaşmayı düşünürken, kaderimizin yolları bizi Garaj Müzik ile tanıştırmıştı. Garaj Müzik ile çalışmaya başladıktan sonra telif hakları sebebiyle Efsun isminden vazgeçmek zorunda kaldık.  Lavta olarak yolumuza devam ettik.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Rüzgar”ın oluşum süreci nasıl gelişti?

Yusuf Avşar: Çok uzun zamandır beraber müzik yapan arkadaşlardık hep beraber cover yaparken kendimizi bir anda kendi ürettiğimiz şarkıları çalarken bulduk. Zaman geçtikçe bu işi daha bir ileri adıma taşıyıp bir tekli yayınlamaya karar verdik. Daha önceden yazılmış ve bestelenmiş olan şarkımız Rüzgar’ı ilk teklimiz için en uygun şarkı olarak gördük şimdi ise hızla şarkı üretmeye devam ediyoruz. 

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

Esat Mestan: Yapımcı şirketleri uzun süredir araştırıyorduk ama isimsiz bir grup olarak sözleşme imzalayabileceğimiz fikri çok uzak geliyordu. Ama buna rağmen kendi stüdyomuzda aldığımız demo kayıtlar ile birden fazla şirkete mail attık ve gelen geri dönüşler içerisinden değerlendirmelerimiz sonucunda kendimize en uygun şirketin Garaj Müzik olduğunu düşündük. Şirketin sanatçılarıyla ilgilenmesi ve üstünde durması oldukça önemli bir faktör iken Garaj Müzik’in bunu çok fazlasıyla yaptığını ve gayet memnun olduğumuzu belirtmek isterim.

Rüzgar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Ali Eren İpek: Genel olarak beklediğimizin üzerinde bir olumlu geri dönüşler aldık. Şarkı çok fazla beğenilmiş olsa da kayıt ve mixi konusunda olumsuz geri dönüşler de aldık. 

Klibi yöneten Öner Küçük ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Ali Eren İpek: Yakın bir arkadaşımızdı ve kendisi fotoğrafçılık okuduğu için samimi ve prodüksiyonsuz bir klip çekeceğimiz için onun açısından da iyi bir tecrübe olsun istedik. Klip ile ilgili de güzel geri dönüşler aldık.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Enes Kahraman: Aslında biz tanımlamıyoruz, bizim duygularımız müziğimizi tanımlıyor. Nasıl ki bir şair duygularını romanla veya şiir halinde bizlere yansıtabiliyorsa, bizim de romanımız ve şiirimiz müziğimiz. O an ne hissediyorsak, neyle kendimizi yoruyorsak, onu kalıcı bir hale getirip sizlere sunmaya çalışıyoruz. Bizim müziğimiz aslında sadece duygularımız.

Rüzgar’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Esat Mestan: Şu anda halihazırda yayına hazırlandığımız şarkılarımız bulunmakta ama ileriki süreçte durum ne gösterir bilemeyiz. Şu anlık tekliler üzerinden ilerlemeyi düşünüyoruz. Bu yıl şarkılarımızı fazlasıyla duyacaksınız.

Lavta grubuna bu güzel röportaj teşekkür ediyorum. “Rüzgar”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.