Röportajlar

İlk teklisi “Kalmam Buralarda”yı dinleyicilerle buluşturan Fırat Uslu ile bir röportaj…

2022 ile birlikte alternatif alanda pek çok yeni ismi tanımaya devam ediyoruz. Bu isimlerden birisi de, çocukluğundan beri içinde olan müzik tutkusu ile kendi şarkılarını yapmaya başlayan, sahne performanslarıyla da tanınan Fırat Uslu’nun Avrupa Müzik etiketli alternatif tınılı kendi eseri ilk teklisi “Kalmam Buralarda” oldu. Uslu ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Kalmam Buralarda”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Kalmam Buralarda’ya kadar olan zamanda ne yaparsam yapayım; ticaret ile uğraşsam da, garsonluk ve barmenlik yapsam da, Radyo-TV bölümünü bitirsem de müzik hayatımın hep bir köşesinde yer aldı. Sahne performanslarım boyunca kendi şarkılarımı da söylüyordum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Kalmam Buralarda’nın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen ve besteyi ortak yaptığınız Haluk Kurosman ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Liseden beri kendi şarkılarımı dinleyicilerle buluşturmak içimde hep bir istekti. Kendi şarkılarımı çalmak ve kaydetmek istiyordum, bunun üzerine tanıdığım müzisyen ağabeylerimin stüdyosunda çalışmalara başladım. Ancak şarkıların düzenlemesi istediğimiz gibi olmuyordu. Benim kafamdaki tını sert Rock bir tını değildi, biraz daha sade ve etkili bir tını düşünüyordum. Stüdyodaki ağabeylerim benim için en doğru ismin Haluk Kurosman olduğunu söyledi. Onunla tanıştık ve onunla çalışarak gerçekten doğru bir adım attığımı görmüş oldum.

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Daha önce başka bir müzik şirketiyle görüştüm ancak anlaşamadım. Sonra Avrupa Müzik’in A&R’larından Erdinç Tanrıverdi ile tanıştım, şarkıyı gönderdim ve ekipçe beğenip destek oldular. 

Kalmam Buralarda ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı ile ilgili özellikle yakın çevrem ve müzisyen arkadaşlarımdan çok güzel geri dönüşler aldım. Dinlenme  sayısı da güzel bir noktada. Geri dönüşler ilk teklime göre beni gayet mutlu etti. 

Klibi yöneten Harun Duman ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Harun benim eski arkadaşım. Asıl işi mimarlık ancak kendisi yönetmenlikle de ilgileniyor ve hatta kısa filmler de çekiyor. Bu işi çok seviyor. Kendisine nazım geçtiği için onunla birlikte yapmak istedim. Sağ olsun o da beni kırmadı. Normalde bu tarz sanatsal çalışmalar yapmasa bile gayet başarılı oldu ve geri dönüşler onu da mutlu etti. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ne çok Rock, ne de çok Pop. İkisi arasında kalmış bir müzik benim müziğim. Daha sakin, daha yumuşak tınılı şarkılar yapmayı tercih ediyorum. 

Kalmam Buralarda’dan sonra yapmak istediğiniz çalışmalar var mı?

-Tabii ki. Daha pek çok şarkım var ve bir tanesi de çok yakın zamanda Avrupa Müzik’ten yayınlanacak “Unutamadım”… İlerleyen zamanlarda pek çok şarkımı sizlerle buluşturmaya devam edeceğim.

Fırat Uslu’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kalmam Buralarda”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.