Röportajlar

İlk teklisi “Şaheserim”i dinleyicilerle buluşturan Hava Kandemir ile bir röportaj…

Hava Kandemir ismini çoğu dinleyici, başta Bursa olmak üzere çeşitli illerdeki sahne performansları ile duydu. Şimdi ise Kandemir, ilk teklisi olan “Şaheserim”i 2K Prodüksiyon etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kandemir ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, ilk teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Şaheserim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Çocuk denecek yaşlarda müziğe karşı olan ilgimi keşfettim ,okul korolarında her zaman en başı çeken bendim, sonra Bursa Belediye Konservatuvarı THM Bölümü ve Daha sonrasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi Actor Studio’da hem oyunculuk hem de şan eğitimi gördüm, devamı geldi elbette… Müzik hayatımın bir parçasıydı ve mesleğim oldu, Bursa’da ve pek çok ildeki kaliteli mekanlarda sahne almaya başladım. “Bu böyle kalmamalı, bence sesimi tüm Türkiye’ye duyurmalıyım!” dedim ve Şaheserim’i dinleyicilerimle buluşturdum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Şaheserim’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda şarkının söz yazarı Cumhur Çiğci ile bestecisi-düzenlemecisi İsmet Taşçeşme ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müzik hayatım boyunca zaten sesime hitap eden bir şarkıyı kliple taçlandırıp dinleyicilerimle buluşturmak hayalimdi. Ama “Acaba zamanı mı?” derken değerli söz yazarım Cumhur Çiğci ve müzik-düzenleme İsmet Taşçeşme’ye ait olan bu şarkıyı; “Güzel bir şarkı var gelip stüdyoda okur musun?” dediklerinde hem bu değerli iki isimle tanışmış oldum hem de “Şaheserim” şarkımla buluşmuş oldum. “Şaheserim”i duyduktan okuduktan sonra da “Acaba?”larım, “Evet zamanı gelmiş, bu şarkı benim olmalı ve klip çekmeliyim!”e dönüştü. Şaheserim’in 2 değerli şaheserine de minnettarım.

2K Prodüksiyon ile yollarınız nasıl kesişti?

-Değerli yapımcım Kamuran Kayra’yı müzik piyasasında bilmeyen yoktur. Köklü bir isim olmasının yanı sıra firmasında çok değerli sanatçıların da yer alıyor olması beni heyecanlandırdı. Kamuran Kayra ile tanıştığımızda 2K Prodüksiyon’un bir parçası olmaya karar verdim ve çok mutluyum!

Şaheserim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şaheserim, dile dolanan bir şarkı haline geldi. Çok güzel geri dönüşler alıyorum, 5-6 yaşlarında kız çocuklarının bile ezberleyip söylediğini duyduğumda daha bir keyifleniyorum elbette… 

Şaheserim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şaheserim, elbette tek başına yapayalnız kalmayacak. Binanın temeli gibi, belli bir kitle sahne hayatım boyunca beni biliyordu ama bizim amacımız olabildiğince çok kitleye ulaşmaktı, şükür amacımıza ulaşmaya başladık, yani binamızın temelini oluşturduk. İnşallah yakın zamanda Şaheserim’i biraz daha dinleyip sindirdikten sonra bu kez daha farklı bir tarzda Hava Kandemir dinleyecekler. Sürpriz olsun. Devamı çok yakında!

Hava Kandemir’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Şaheserim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.