Röportajlar

İlk teklisi “She’s Gone”ı dinleyicilerle buluşturan Bartu Gülhan ile bir röportaj…

Bartu Gülhan’ı yer aldığı pek çok grup ile dinledik; ancak daha çok kitlenin kendisini tanıması O Ses Türkiye’ye katılmasıyla gerçekleşti ve Gülhan, geçtiğimiz ay Steelheart grubunun She’s Gone şarkısını Universal Music Turkey etiketiyle ilk teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu. Gülhan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “She’s Gone”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda O Ses Türkiye’ye katılmaya nasıl karar verdiniz? Yarışma size müziksel anlamda neler kattı?

-Red Hot Chili Peppers’ın Californication adlı müzik klibi ile 9-10 yaşlarında rock müzik dinlemeye başladım. Ortaokulda ilk stüdyo provama girdim ve solist olma yolunda ilk adımımı attım. İlk sahnemi lisede, öğrencisi olduğum Bostancı Doğa Koleji’nde gerçekleştirdim.

2009/2010 öğrenim yılında Balıkesir Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği’ni kazandım ve gerçek müzik maceram burada başladı. Üniversite yıllarındaki ilk biletli sahne performansımı arkadaşlarımla kurduğum “Strangers” adlı grup ile 28 Mayıs 2011 tarihinde gerçekleştirdim. Üniversite yıllarında Strangers, Snatch, Glamdring, The King, SteelDoor, Yırtık Şapka, White DogFish, Dirty Wings gibi amatör müzik gruplarında solistlik yaptım. Balıkesir’deki ve Bursa’daki iyi müzisyenler ile çalışarak kendimi geliştirdim. SteelDoor ile çeşitli şehir dışı konserleri verdik. Bursalı Dirty Wings adlı grup ile çeşitli üniversite şenliklerinde yer aldık ve ilk bestelerimi bu grup ile yaptım.

2014 yılında kurucularından biri olduğu Glam Metal konseptli “Gloryhole” adlı amatör müzik grubu ile müzik yolculuğuma devam ettim. Aynı yıl Artist Naked adlı gruba dahil oldum. Gloryhole ile İstanbul’un çeşitli mekanlarında sahne aldım ve şehir dışı konserleri verdim. Murat İlkan, Onur Turgut ve Zerrin Mete gibi önemli isimlerden şan eğitimi aldım. Dorock XL’da ev sahibi müzik grubu (Gloryhole) olarak aylık konserler verdik.

Haziran 2018’de Gloryhole’dan ayrılarak Marie Curie’z adlı “Safkan Glam Metal” olarak tanımladığım müzik grubunu kurdum. Aynı yıl içinde 90’lar grunge konseptli BadBand’i müzisyen arkadaşlarımla kurdum ve Yusuf Uğurer’den opera ve şan dersleri almaya başladım.

Hali hazırda Taylan Dedeoğlu, Berk Evren, Tevhid Özdemir ve Serdar Çağlar gibi önemli müzisyenler ile Bartu Gülhan adı altında konser çalışmalarımı sürdürmekteyim.

O Ses Türkiye’ye katılmam bir dönüm noktasıydı, hayatımda net değişiklikler söz konusuydu. O yüzden yarışmaya katılarak temsil ettiğim Glam Metal ve AOR tarzını ülkeme tanıtmak istedim, daha fazla insana ulaşmak amacıyla yaptım bu işi. Geriye dönüp baktığımda iyi ki yapmışım diyorum, sonuç beni yeterince tatmin etti.

Profesyonel bir tekli yapmaya ve She’s Gone’ı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda prodüksiyonunuzu ve düzenlemenizi üstlenen Selim Öztürk ile yollarınız nasıl kesişti?

-Bu tekliyi çıkarmaya Universal Music ile karar verdik. Yarışmanın ateşi ile orada seslendirdiğim coverlardan birinin haklarını alıp dinleyiciye sunmaktı planımız. She’s Gone’ı seçmemizin sebebi sesimi tümüyle gösterebilmekti, bu tercihi yapmamda vokal koçum Yusuf Uğurer’in de etkisi büyüktür. Selim Öztürk ile yollarımız Universal Music sayesinde keşişti, daha modern ve günümüze uygun bir şekilde aranje ettik parçayı, glam metal “ballad”ını AOR sound’u ile sentezledik.

Universal Music Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Universal Music ile yollarımız Acun Medya sayesinde kesişti. Universal haklarımı aldı ve bana güzel bir teklifte bulundu.

She’s Gone yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu arada gruptan herhangi bir geri dönüş, paylaşım oldu mu?

-She’s Gone yorumumu dinleyen müzisyen çevremden ve dinleyici kitlemden çok olumlu ve güzel eleştiriler aldım. Özellikle şarkıyı okuma kısmında çok beğenildiğini söylemeliyim. Steelheart grubundan bir geri dönüş şu an için yok.

She’s Gone, sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz?

-Şu an CD ve plak formatında çıkarılması gündemde değil, sadece dijital platformlarda yayınlandı. Tüm dijital müzik platformlarından ulaşmanız mümkün. İlerleyen zamanlarda bir albümüm olacak, bunun da haberini şimdiden verelim buradan. Beste çalışmalarımız sürüyor, tarih belli değil.

She’s Gone’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-She’s Gone’dan sonra sürpriz bir şekilde Türkçe besteler yapmayı planlıyorum. Besteler tekli mi olur EP mi olur yoksa albüm formatında mı olur, bunu zaman gösterecek.

Bartu Gülhan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. She’s Gone, tüm dijital platformlarda!