Röportajlar

İlk teklisi “Yaz Bitmeden”i dinleyicilerle buluşturan ve uzun yıllardır pek çok sanatçının vokalistliğini yapan Ezgi ile bir röportaj…

Ezgi Ercan ismini çoğu dinleyici başta Ajda Pekkan ve Ziynet Sali olmak üzere pek çok başarılı sanatçının vokalisti olarak tanıdı. Müziğin eğitiminden gelen Ercan, yıllar içinde müziğin pek çok alanında yer aldı ve sözlerini kendi gibi müzisyen olan eşi Can Ercan ile birlikte yazdığı ve Can Ercan’ın bestelediği ilk teklisi “Yaz Bitmeden”i geçtiğimiz haftalarda ZG Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Ezgi Ercan ile Bi’Kuble için müzik yolculuğunu, ilk teklisinin oluşum sürecini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yaz Bitmeden’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar okumaya nasıl karar verdiniz ve eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Benim ailem müzisyen, bebekliğim, çocukluğum kulislerde geçti. Onların teşvikiyle 7 yaşında piyano derslerine başladım. Ardından Güzel Sanatlar Lisesi ve Gazi Üniversitesi müzik eğitimi bölümlerinde okudum. Baştan beri kariyer hedefim piyanist ve akademisyen olmaktı. Üniversite yıllarında girdiğim Ankapella korosuyla şarkı söylemeyi sevdim, arkadaşlarımla kurduğumuz gruplarla Ankara’da bir çok mekanda sahne almaya başladık. Derken şarkıcılık kariyerim gelişti ve zamanla ağır bastı. Caz bursu kazanarak İtalya’da caz vokal eğitimi aldım, İKSV Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde kendi ekibimle sahne aldım. Pop müzikte de bir çok sanatçıyla çalıştım, beni bir çok insan Ajda Pekkan’dan ve Ziynet Sali’den tanır. Bu süreçte solistlik ve back vokalistlikle birlikte piyano öğretmenliği de yaptım. Şarkıcının müzisyen olması müziği anlayışının derinliği için önemli. Ben de bu anlamda hem çok çalıştım hem de şanslıyım. 

Profesyonel bir tekli yapmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Yaz Bitmeden’in oluşum süreci nasıl gelişti? 

-Bu, bir süredir istediğim bir şeydi, yapımcım Gökay Özkan ve Ziynet Sali ile doğru şarkı bulma yolunda uzun süre düşündük. Beni her zaman bu sektördeki büyük tecrübeleriyle çok güzel yönlendirdiler, şarkılarım üzerine fikirlerimizi paylaştık. Derken Yaz Bitmeden’in fikri Can Ercan’dan çıktı, hep birlikte şarkının havasını sevdik ve bu şarkıya yoğunlaşmaya karar verdik. Beste Can’a ait, bence özellikle bağlamanın olduğu ara nağme şarkının can alıcı yeri. Şarkının son halini birlikte şekillendirdik, ama burdaki teşekkür Can Ercan’a gitmeli. 

Yaz Bitmeden, yıllardır vokalistliğini yaptığınız Ziynet Sali’nin de ortağı olduğu ZG Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluştu. Ziynet Sali ile ilk olarak yollarınız nasıl kesişti ve bu teklinin oluşum sürecinde yapımcı olarak da kendisiyle çalışmanız nasıl gelişti?

-Ziynet Hanım’la 2014’teki ilk Harbiye konseri için çalıştık, ben tek konserlik vokalistlik için gitmiştim. Daha sonra ekipte kaldım ve beş sene boyunca kendisi hem arkadaşım hem yol göstericim oldu. Bu yakınlığı başka sanatçılarla yakalamak ülkemizde malesef çok zor. Ziynet Hanım karakteri gereği insanlara samimiyetle yaklaşır, işiyle ilgili kaprisini göremezsiniz, çalıştığı müzisyenleri de işin içine dahil eder ve herkesi öne çıkararak bir ekip işi ortaya koymak ister.Yaz Bitmeden’i oluşturmaya başladığımız andan itibaren de fikir alışverişleriyle bu yolu birlikte tamamladık. 

Düzenlemenizi yapan Tolga Erzurumlu ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-Tolga çok iyi bir müzisyen, birçok müzisyenin birlikte çalışmak isteyebileceği bir isim. Bu fikri ona götürdüğümüzde çok sıcak baktı ve biz de ilk şarkım vesilesiyle onunla çalışma şansı yakalamış olduk. 

Yaz Bitmeden ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Artık dijital bir çağda yaşadığımız ve bu ortamın kolaylıkla hacklenebildiği gerçeğini ele alırsak; şarkının organik, el değmemiş ilk dinlenmeleri ve yorumları çok güzel. Yeni çıkış yapmış biri olarak tüm tepkileri dikkatle takip ediyorum ve dinleyenler tarafından sevildiğini görüyorum. Ayrıca Ziynet Sali konserlerinde de şarkıyı tanıtıyor, beraber söylüyoruz. İnsanlara ulaşmasında ve sevilmesinde bunun payı çok büyük. 

Yaz Bitmeden sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Hızlı değişen bu dönemde CD artık sadece bir materyal olmaktan öteye geçemiyor, bir müzik aracı olarak karşılığı neredeyse kalmadı. Belki sadece anı olarak küçük rakamlarda basılabiliyor. Biz ve birçok kişi o yüzden sadece dijital dağıtımdayız. Ama elbette ilerleyen süreçte bir albüm hazırlayıp sunmayı çok istiyorum, evde birikmiş çok bestemiz var. 

Yıllardır hem solo hem de vokal olarak sahnede yer almaktasınız. Kendi açınızdan baktığınızda vokalistlik deneyimleriniz, size solo çalışmalarda müziksel olarak neler kattı?

-Bizim ülkemizde öyle bir izlenimi olmasa da vokalistlik esasında başlı başına bir kariyer. Maalesef bizdeki genel algı, vokalistliğin başlangıçta yapılacağı ve sonra “ön tarafa” geçerek şarkıcılık kariyerinin perçinlenmesi gerektiği üzerine. Bu bir tercih meselesi esasında. Ben vokalistliği yıllardır çok severek yapıyorum, müzikteki çok sesliliği ve müziğin içindeki bu rolü çok seviyorum. Bunu sadece ünlü biriyle çalışmış olmak için yaparsanız işin yanlış yerindesiniz demektir. Vokalistlerin, solistlerin müzisyenler kadar müzik bilmesi, çalıştıkları ekibe kattıkları değer açısından çok önemli. Bir yandan Ziynet Sali ve Ajda Pekkan gibi olağanüstü şarkıcılarla çalışmak benim için okul oldu. Ziynet Sali ile uzun dönem çalışmak şarkıcılığıma çok şey kattı; tavır, disiplin, yorum… Bunlar mesleğin paha biçilmez değerleri. 

Yaz Bitmeden’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Kış dönemi için yeni bir parça hazırlamak istiyoruz. Şimdilik aklımızda birkaç fikir var, şekillendirmeye devam ediyoruz. Bu yolda artık devamlı üretip sergileyerek var olmak istiyorum. Tek bir işle insanın kendini ifade etmesi zor. Devamlılık ve üretim bu işin olmazsa olmazı. İnşallah sıklıkla görüşeceğiz bundan sonra.

Ezgi Ercan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yaz Bitmeden”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.