Röportajlar

İlk teklisi “Sol Yanım”ı dinleyicilerle buluşturan Ayçe İşözen ile bir röportaj…

Ayçe İşözen’i çoğu dinleyici oynadığı reklamlar ve sunduğu projeler ile tanıdı. Bununla birlikte içindeki müzik tutkusunu da ihmal etmedi ve yaptığı eserlerden biri olan “Sol Yanım”ı ilk teklisi olarak Zeki Sancar Prodüksiyon etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. İşözen ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Sol Yanım’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Sol Yanım’a kadar pek çok şarkı yazdım ve hala yazmaya devam etmekteyim. Müzik yolculuğum 5. sınıfta okul korosu ve Hacettepe konservatuvarına hazırlık için aldığım şan eğitimiyle başladı, ancak sınavda yedeklere kalınca Güzel Sanatlar Lisesi Resim ve Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümü olarak değiştirdim. Ama yine de müzikle iç içe bir eğitim hayatım oldu. 

Bununla birlikte sizi çeşitli projelerde oyuncu olarak da tanıdık. Oyunculuğa başlamanız nasıl gelişti ve bu bağlamda edindiğiniz tecrübeler size sanatsal anlamda neler kattı?

-Oyunculuk çocukluğumdan beri tutkuyla istediğim bir şeydi. İlk olarak 19 yaşımda bir projede oynadım ardından Güzel Sanatlar üzerine küçük bir hobi kursu açtım 7 yıl kadar. İstanbul’a gelip bu hayata girmeye çok cesaret edemedim. Kendimi hazır hissettiğim zaman 29 yaşımda her anlamda sanat ile var olmak adına çalışmalarıma çok hızlı başladım. Son 2 yıldır İGA kamu spotu, Pınar Beyaz, Novartis, Torku No:1, N11 gibi reklam projelerinde ana karakterleri oynadım. Farklı bir projeye başladık, 80’ler Kafası projesinin sunuculuğunu üstlendim. Taze bir proje dizi ve film için de görüşmeler sürekli devam ediyor. Umarım iyi bir projede oyunculuk anlamında çok daha tanınan, bilinen, beğenilen biri olarak seyirci ile buluşma şansını yakalarım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Sol Yanım’ın oluşumu nasıl gelişti?  Düzenlemenizi üstlenen Emrah Menteş, klibinizi yöneten Buğra Kekik ve prodüksiyonunuzu üstlenen Zeki Sincar Production ile yollarınız nasıl kesişti?

-İlk çıkışım için aslında hep çok bekledim ama sonra Sol Yanım şarkımın sözlerinin benim için çok özel olması cesaretimi arttırdı. Buğra Kekik ile oyunculuk kariyerimde yollarımız kesişti, sonrasında güzel bir arkadaşlık ile devam etti. Klibimin yönetmenliğini üstlenen Buğra Kekik aracılığı ile Zeki Sincar ile tanıştık. Emrah Menteş ile ise yapımcımız Zeki Sincar sayesinde tanıştık. Güzel bir iş çıkarmak için bu yola beraber gönülden girdik.

Sol Yanım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-YouTube ve sosyal medyada şarkım ile ilgili çok güzel yorumlarla karşılaştım. En çok sözlerimle ilgili güzel övgüler aldım. Bu duygu tarif edilemez.

Buğra Kekik yönetimindeki klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibim esnasında çok eğlendik, keyifli bir çalışma ortamımız vardı. Klibim biraz film tadında çekildi, yaşayan bir klip oldu. Her sahne ayrı bir hikaye taşıyor. Yaşanmış bir hikayeden yola çıktık. Çok beğenildi ve çok güzel yorumlar aldık.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Ben ruhumla yaşadığımı dinleyiciye aktarmaya çalışıyorum. Bu soruyu dinleyiciye sormak lazım…

Sol Yanım’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Hareketli bir tekli şu anda hazırlık aşamasında. Kışa doğru ikinci tekli çalışmamı dinleyicilerle buluşturmayı planlıyorum.

Ayçe İşözen’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Sol Yanım”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.