Röportajlar

İlk teklisi “Son Bir Kez”i dinleyicilerle buluşturan Aysıla Cengiz ile bir röportaj…

Henüz 18 yaşında olan Aysıla Cengiz, çocukluğundan beri ilgisi olan sanat dalları arasında müzik alanında ilk çıkışını önce YouTube kanalında yaptı ve şimdi ise kendi eseri “Son Bir Kez”i WePlay Müzik etiketiyle ilk teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu… Cengiz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Son Bir Kez’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Son Bir Kez’e kadar olan müzik yolculuğum üretmekle ve öğrenmekle geçti. Gitar dersleri alarak başladım sonrasında şan ve dans dersleri ile devam etti. Bu süreçte bol bol şarkı yazdım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda WePlay Müzik / Haluk Polat ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yazdığım şarkıları insanların dinlemesi hep hayalimdi. WePlay Müzik ve Haluk Polat ile bu yolda çalışmaya başladık. Menajerim Zeynep Göktürk Gürel, WePlay ile birlikte çalışmamıza vesile oldu.

Düzenlemenizi üstlenen Görkem Baharoğlu ile yollarınız nasıl kesişti?

-Görkem ağabey ile YouTube’da yaptığımız şarkı yorumları sırasında birlikte çalışmıştık. Yine WePlay vasıtasıyla da Son Bir Kez’i ortaya çıkarmış olduk.

Son Bir Kez ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ailemden, arkadaşlarımdan ve beni dinleyen insanların tepkileri çok güzeldi. Şarkıdaki en sevdikleri yerleri bana mesaj attılar. Bu mesajları görünce çok mutlu oldum.

Bununla birlikte çeşitli şarkıları yorumlayıp YouTube hesabınızda paylaşıyorsunuz. Bu tarz çalışmaları yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve sizce YouTube, yorumlarınızı duyurmada etkili mi?

-YouTube kanalımda yorumladığım şarkılar kendime yakın hissettiğim şarkılar. Yorumlarımın duyulması için de YouTube’da yayınlamaya karar verdik. Bence bu videoların yorumlarımı duyurmada etkisi de olmuştur.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Gelişen olarak tanımlayabilirim. Hem şarkı yazma konusunda hem de besteleme konusunda öğrenmem gereken daha birçok şey varmış gibi hissediyorum. 12 yaşımda yazdığım şarkılarla 16 yaşımda yazdığım şarkılar arasındaki büyük fark var.Son Bir Kez ise 2019’da yazıldı, şimdiki yazdığım şarkılarla arasında olan farklılıklar ne kadar yol aldığımı, aynı zamanda da daha ne kadar yolum olduğunu gösteriyor.

Son Bir Kez’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette. Şarkının adının “Son Bir Kez” olması sizi yanıltmasın. Şu eve kapandığımız günlerde yeni bir şeyler ortaya koymazsam içimde atamadığım bir enerji oluyor. Bunu yeni şarkılar ve yeni fikirlere aktarıp daha iyi şeyleri sizlerle buluşturacağım.

Aysıla Cengiz’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Son Bir Kez”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.