Röportajlar

İlk teklisi “TAKIL RELAX”ı dinleyicilerle buluşturan onurraphy ile bir röportaj…

Son dönemde Rap alanında Drill ve Trap tınılı pek çok çalışma dinleyicilerle buluşmaya ve dinleyicilerin beğenisini kazanmaya devam ediyor. Bu çalışmalardan birisi de, YouTube’daki demo çalışmalarıyla dikkat çelen ve ilk teklisi “TAKIL RELAX”ı geçtiğimiz günlerde Lust Music Company etiketiyle dinleyicilerle buluşturan onurrraphy oldu. onurraphy (Onur Kaçmazer) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle TAKIL RELAX’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-TAKIL RELAX’a kadar olan yolculuğum ilk olarak 2018 yılının sonunda söz yazmakla başladı. Kendimi lirikal olarak yetersiz bulduğumdan dolayı uzun bir süre sadece söz yazdım. Tabii stüdyo açısından imkansızlık da üretim açışından olumsuz bir faktördü. Ardından ilk girişimlerim geçtiğimiz 2021 senesinde bir home studio kurarak Mayıs ve Eylül arasındaki aylarda demolar yapıp, her ay 1 demo yayınlayacak şekilde sadece YouTube üzerinden kendimi dinleyiciye sundum. Uzun bir süre sonra da “TAKIL RELAX” ile sahalara geri döndüm denebilir.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “TAKIL RELAX”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Müziği üstlenen Motaypana ve düzenlemeyi üstlenen Emre Gürdamur ile yollarınız nasıl kesişti?

-Yaptığım demolardan sonra üretmek her zaman aklımda vardı zaten. Araya üniversitelerin açılması üretmeme engel oldu. Tabii demolardan sonra artık profesyonel olarak dijital platformlara geçmek de planlarımdan biriydi ancak demolarım yetersiz ve free beat olduğundan çok sınırlı bir hareket alanım vardı. “TAKIL RELAX”ın oluşum süreci de Motaypana ve Ewre ile birlikte stüdyoda beat dinlerken ortaya çıktı. Osman’dan (Motaypana) bir beat istedim ve yaptıklarından bazılarını dinletti. Drill sound beat aklımda vardı. Çok güzel bir nakarata sahip olduğundan şu anki “TAKIL RELAX” beatini seçtim ve üzerine çalıştım. Sözleri yazarken bir nevi kendime bir ders verme niteliğinde konular barındırdım. Müzikal açıdan kayıt dönemi tamamlandıktan sonra görüntü işlerine geçtik. Fotoğrafları da Ewre çekti. Bu iki değerli insanla da yollarım bir ortak arkadaş sayesinde kesişti. Arkadaşımız beni Ewre ile, Ewre’de beni Motaypana ile tanıştırdı. Hatta o kadar güzel başladık ki arkadaşlığımıza ilk buluşmamız bir konserde gerçekleşti. Benim gelişmemde büyük pay sahibi iki insana burdan çok teşekkürlerimi ve sevgilerimi iletiyorum.

Lust Music Company ile yollarınız nasıl kesişti?

-Lust Music Company ile kesişmemiz Erdal abi (Erdal Toprak) sayesinde oldu. Erdal abi ile takipleşiyorduk ve arada muhabbetlerimiz oluyordu. Bir gün onun Instagram hikayesinde Lust Music Company’nin açıldığını duydum ve kendisine yazdım. Ona TAKIL RELAX’dan bahsettim ve demoyu ilgili kişiye atmamı söyledi. 2 hafta sonra geri dönüş aldım ve TAKIL RELAX’ın onlarla çalışmam için yeterli olduğunu öğrendim. Sonraki zamanlar Burak abi (Bruda412) ile tanışma imkanım oldu ve gerekli her şeyi yaptı. Ardından şarkının tarihini aldık. Onlara da ayrı teşekkür etmek istiyorum.

TAKIL RELAX ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“TAKIL RELAX”ın yayınlandığı gece sakin bir yolculuk yapıyordum. Tabii içimde bir heyecan vardı. “Şarkı yayında” hikayesi attıktan sonra her şey bir an olsun değişti sandım. Tanıyıp, tanımayan, bilen, duyan herkes bana yazıyor, şarkıyı paylaşıyordu. Tanıdığım çok önemli isimler de yazıyor, paylaşanlar bile oluyordu. Üzerinden iki hafta geçti ve hâlâ dönüşler alıyorum. Şu ana kadar hiç olumsuz bir yorum almadım. Herkese teşekkür ederim.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi onurraphy olarak tanımlarım. Nedeni ise sözlerimde genelde yaşadıklarım, yaşayacağımı düşündüğüm, planlarım ya da bir şeylerden çıkardığım derslerden bahsederim. Aynı zamanda eğlenceli bir yapım olduğundan sıkıcı şeyler yapmam ya da üretmem. Kısaca onurraphy müziği desek yeridir.

TAKIL RELAX’tan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-“TAKIL RELAX”dan sonra üretime biraz olsun dur demeyi düşünüyorum. Uzun bir aradan sonra gelip tekrar bunu yapmam can sıkıcı olabilir. Bunu yapmamın sebebi ise bu yaz dolu dolu konserlerimiz olacak. Benim ve konuk olduğum konserlerden sonra ise çok önemli bir sinema projesi ile karşınıza çıkacağım. Beşiktaş JK’nin “Aşkın Saati 19:03” adlı sinema filminin müziklerini benim üstlendiğimi de buradan duyurmak isterim. Herkese çok teşekkür ederim.

onurraphy’ye bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “TAKIL RELAX”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.