Röportajlar

İlk teklisi ‘Veda’yı dinleyicilerle buluşturan Sedat Karuş ile bir röportaj…

İlk teklisi ‘Veda‘yı Kınay Production etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Sedat Karuş ile Bi’Kuble için, ‘Veda’ öncesi müzik yolculuğunu, ‘Veda‘yı ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

‘Veda’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Kınay Production ile yollarınız nasıl kesişti?

-Müziğe hevesli her kişi gibi ben de evde çalıp söyleyerek başladım müziğe. Akor öğrendikçe mutlu olan ve her yeni şarkı öğrendiğimde bunu insanları bıktırana kadar çalıp söyleyen biriydim yani. Şarkı söylemeye sahneleri dahil etmem 2008 senesi itibariyle oldu. Tipik bir grup kuruluşu olmuştu. “Kanka ben bas gitar çalıyorum, sen solist ol, gitarist ve davulcu da bulup yaparız bir şeyler” şeklinde olmuştu bizimkisi. Sahnelere barlarda başladım, daha sonrasında otel sahnelerine geçiş yaptım. Bir yandan sahneler devam ederken yaptığım besteleri paylaşmak istedim ulaştırabildiğim ve duygularına dokunabildiğim kişilerle. İlk çıkaracağım parçayı da ilk bestem olan “Veda” ile yapmak istedim. Veda, duygularımın en saf olduğu dönemlere ait bir şarkı. 17 yaşımda yazmıştım Veda’yı. Zaten sözlerindeki doğallık ve belki de masumluk diyebileceğimiz o tavır kendini gösteriyor. 

Kınay Production ile tanışmam aslında Manuş Baba ile oldu. Manuş ile Antalya’ da Kaleiçi’nde farklı mekanlarda sahne alıyorduk. Beraber imza attıkları güzel proje ile Kınay Production’u sıkı takibe aldım. Üreten bir müzisyenseniz yaptığınız işlerin emin ellerde insanlara ulaşmasını istersiniz. Ben de bu bağlamda sevgili Murat Kınay’a ve ekibine güvendim. 

‘Veda’ ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Her işin bir alıcısı vardır.” diye bir laf vardır ya hani; geri dönüşler de aynı o şekilde oldu. Olması gereken gibi diyebiliriz yani. Çok beğenen de oldu, beğenmeyen de… Ama enteresandır yurtdışından çok olumlu geri dönüş aldım. İngiltere’den, Almanya’dan, Azerbaycan’dan çok paylaşım oldu. Hatta Endonezya’dan hiç Türkçe bilmeyen bir kişi Instagram’da paylaşıp altına “bu şarkıda kendimi buldum ve bilgisayarımda en çok çalacak parça olacak” yazmış. Benim de hedefim insanların duygularına dokunabilmekti. Bestelerimde çoğu zaman dokunulmamış duygulara dokunmayı hedefledim. Şarkılarda hep “beni aldattın” derler de “seni aldattım” demezler. İnsanlar kendilerine üzülüyor da başkalarını üzen insanlar da bazen acı çekerler bunu es geçmemek lazım.

Günümüzde CD olarak yayınlanan single sayısı azalırken ve birçok single CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde single çalışmanız da dijital olarak dinleyicilerle buluştu. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda single çalışmanızın CD olarak yayınlanması düşünülüyor mu?

-Bu konuda sevgili Murat Kınay ve ekibiyle bir görüşme yapmadım, çünkü benim için yaptığım işleri insanlara ulaştırabilmek çok önemli. Bunu dijital ortamlar ya da CD ile yapmış olmanın şahsi penceremde hiçbir farkı yok. 

Bu çalışmadan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı? Bu doğrultuda ileride albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Elbette. Sandıktan çıkarılmayı bekleyen çok beste var. İlk yaptığım besteden sonra sırada en son yaptığım bestemi yayınlamak gibi bir hedefim var. Aranjesini yaptım hatta mis çalışmalarına başlayacağım önümüzdeki günlerde. Sürekli üreten biriyim bu yüzden evet yapacak çok çalışma var. Albüm konusunda çok emin değilim çünkü yaptığım bestelerin hepsinin tarzı birbirinden farklı. Single daha çok işime geliyor sanırım.

Sedat Karuş‘a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Veda‘yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.