Röportajlar

İlk teklisi “Vurulmuş Birine”yi dinleyicilerle buluşturan ilaydá ile bir röportaj…

Nisan’ın ilk günü dinleyicilerle buluşan ilk teklilerden birisi de, çocuk yaştan beri müzikle ilgilenen, kendi şarkılarını yapan ve bu doğrultuda lisans eğitimini Felsefe alanında tamamlayarak yüksek lisansını İTÜ MİAM’da Müzikoloji alanında sürdürerek müzikle ilişkisini taze tutan, koro ve gruplarda da yer alan ilaydá’nın Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan alternatif pop tınılı kendi eseri ilk teklisi “Vurulmuş Birine” oldu. ilaydá (İlayda Erdol) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Vurulmuş Birine”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda yüksek lisans eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Aslında her zaman için iş kadını olması beklenen bir insandım. Nitekim bu yola girdim de, ancak mutsuzluğumu tarif edemem sanıyorum. Sonunda istediğim yola; yani müziğe baş koydum, bakalım neler olacak? Hem korkutucu, hem de heyecanlı! (gülüyor) İTÜ MİAM’da yüksek lisans yapmak beni çok kıymetli müzisyen arkadaşlarla tanıştırdı, önemli bilgiler öğretti. Çok memnunum.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Vurulmuş Birine”nin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Bu şarkı aslında 2019 yılında, nakaratını kendi kendime mırıldandığımda başladı. Yazması çok kısa sürdü ama düzenlemesi ve yayınlanması için müzikal olarak olgunlaşmayı bekliyordum. Kısa sürelerde hızlı üretim yapabilir miyim, bütçe sağlayabilir miyim? gibi sorular vardı aklımda. Sevgili arkadaşım Bedirhan Aktekin’in kıymetli yardımlarıyla bu haline geldi.                                                                                                                                                                                                                             

Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Avrupa Müzik ile sevgili Derenova aracılığıyla tanıştık, birbirimizi sevdik! 

Vurulmuş Birine ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Açıkçası tahminimden daha iyi dönüşler aldım. Kendi çevremin dışına çıkabildi şarkı reklam vermemiş olmamıza rağmen, bu yüzden çok mutluyum.

Bununla birlikte düzenlemenizi kendiniz üstlendiniz. Kendi düzenlemenizi üstlenmek size yapmak istedikleriniz anlamında özgür bir alan sağlıyor mu?

-Kesinlikle. Yüzlerce kez kesinlikle! aslında prodüksiyon işine, ilerde prodüktörüme anılmak istediğim şeyi doğru terimlerle anlatabilme amacıyla girdim, ama naçizane kendi prodüksiyonlarımı yapabilecek bir öğrenime gelebildim. Tabii daha önümde çok yol var ve bazen de işi ehline bırakmanın önemli olduğunu bilmek lazım.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Herhalde alternatif pop en uyan tabir olur.                                                                                                                                                                                                                              

Vurulmuş Birine’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii tabii, yeni şarkı Haziran’da geliyor bile! Sonrası için de hızlıca çalışmalara devam ediyoruz. Uzun ama keyifli bir yolculuk olacağını umuyorum!

ilaydá’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Vurulmuş Birine”yi tüm dijital platformlarda bulablirsiniz.