Röportajlar

Yeni teklisi “Yankı”yı dinleyicilerle buluşturan Soner Eden ile bir röportaj…

Adana çıkışlı müzisyenlerimizden birisi de Soner Eden… Zaman içinde solo ve grup deneyimleriyle kendisini geliştiren Eden, pandemi dönemiyle birlikte ilk iki teklisiyle dikkat çekmişti. Şimdi ise Rock tınılı yeni teklisi “Yankı”yı Garaj Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturan Eden ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yetmez ki Zaman”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müziğe 2000 yılında lisedeki grubumla başladım. 2005 yılına kadar vokaldim fakat o yılda bas gitar hayranlığımdan dolayı “bunu çalmam lazım” dedim o andan itibaren zor olsa da bas+vokal olarak devam ettim. 2006 yılında profesyonel olarak mekânlarda çıkmaya başladım. 2013 yılında yaklaşık 3 yıl yaşadığım zorlu süreçlerden dolayı müzik yaşantıma ara verdim. 2016-2017 yıllarında nasıl dönmem gerektiğini bildiğimden daha hırslı ve planlı dönebilmeliydim. “Yetmez ki Zaman” ilk tekli çalışmam fakat pandemi araya girmeseydi daha önce tanışacaktık.

Bir tekli yayımlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda sözlerini yazdığınız Rainbow Station etiketli “Yetmez ki Zaman”ın sahibi Aykut Acarlar, düzenlemeyi Acarlar ile üstlenen Caner Hız ile yollarınız nasıl kesişti? “Yetmez ki Zaman” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Aykut Acarlar ve Caner Hız eski dostlarım, hatta çocukluk arkadaşlarım diyebilirim ve ağırlıklı olarak yıllarca hep birlikte müzik yaptık. Pandemi öncesi böyle bir çalışma içerisine girme düşüncemi sundum; kendileri gerçekten müzik emektarları ve işin matematiğini çok iyi bilen iki insan. Aykut bana güvendi ve bestesini seslendirmemi istedi. 2020 Mart ayında pandemi ile birlikte şarkımız yayımlandı. Sözlerine baktığımızda çok güzel bir aşk acısı şarkısı ama pandemi şartlarını düşündüğümüzde “Yetmez ki Zaman” dedik; tepkiler çok güzeldi…

 İkinci tekliniz Acarlar eseri Hız düzenlemesi “Kaçak Göçek”in oluşum süreci nasıl gelişti? “Kaçak Göçek” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yine Aykut ve Caner imzalı bir şarkı “Yetmez ki Zaman” adlı şarkımıza klip çekecektik ve bu sırada ikinci teklinin de çalışmalarına başlamamız gerektiğini konuştuk. Bu sefer hareketli ve daha enerjik bir şarkı istedik. Yine Aykut’un bestesini değerlendirdik ve ortaya yine gerçekten evde, yolda, her yerde sıkılmadan zevkle dinlenebilecek bir şarkı çıktı.

Yeni tekliniz, sözlerini yazdığınız ve Acarlar bestesi, Acarlar & Hız düzenlemesi “Yankı”nın oluşum süreci nasıl gelişti?

-2019 yılının sonlarında şu anda hayatımda olan kız arkadaşım hayatıma girdi ve bu süreçte yaşadığımız iyi kötü günlerin bir yankılanması oldu bu şarkı. Hatta şarkının ismini kendisi söylemiştir! (gülüyor) Aslında gerçekte ne hissettiysem ne düşündüysem kağıda döktüm. Aykut ve Caner her zamanki gibi gereğini yaptı ve ortaya bu güzel şarkıyı çıkarttı. Bu sefer de “3. Yeniler” tarzını benimsedik yeni şeyler denemek ve adapte olmak gerçekten önemli. Yapılan her projede bir şeyler katıyorsun aslında müziğine…

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Mart ayı sonlarında iletişimimiz oldu ve gerçekten çok yardımcı oldular, inandılar. Tabii yine Aykut’un katkısı çok büyük, umarım daha birçok çalışmaya birlikte imza atacağız.

Yankı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkıyı özellikle klibiyle birlikte yapmamın amacı insanlara ruh halimi ve yaşadığım acıyı tarif etmek istemem, ama bir yandan da şarkının melodisi herkesin kulağında hoş bir esinti bıraktı. Özellikle nakarat konusunda çok olumlu dönüşler aldım. Dinledikçe şarkı pelesenk olacaktır dillere.

“Yankı”nın Kunter Durukan Kunt yönetimindeki klibinin oluşum süreci nasıl gelişti, kendisiyle yollarınız nasıl kesişti ve klibiniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı aslında 2021 yılına ait bir şarkı. 2 tekli çalışmasından sonra yeni bir şeyler yapmanın zamanıydı fakat o sıralarda O Ses Türkiye yarışmasına katılmayı düşündüm ve jüriler döndü. Malum programın bazı şartları bulunmakta ve yarışma da ilerledikçe bazı şeyler ertelenmek zorunda kaldı. Bundan dolayı şarkı 2022 yılına sarkmış oldu. Bu süreci de değerlendirmek istedik. Yapacaksak klibiyle birlikte hareket edelim dedik. Kunter Durukan Kunt benim arkadaşım ve yönetmenlik yapıyor. Kendisi güzel bir senaryo ile geldi ve çekimlerini gerçekleştirdik elimizden geldiğince. Sade, duru ve güzel bir çalışma oldu, kendisine tekrar teşekkür ediyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Aslında Anadolu Rock tarzım ağırlıklı olarak fakat ülkenin gerçeklerini göz ardı edemiyoruz; müzik çok çabuk tüketiliyor. Sahnelerde yaptığımız şarkılar bunun bir örneği. İnsanlar daha fazla istiyor ama geçmişten gelen çoğu şarkıdan vazgeçemiyorlar. Yapılan istekler bunun göstergesi. Her zaman herkese hitap eden, mutlu eden ve kederlendiren şeyleri ön plana çıkarıyoruz fakat kendi özümde dinlediğim ve yapmaya çalıştığım aslında Anadolu rock kültürüne yakın.

“Yankı”dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu anda 2 şarkım hazır fakat nasıl ve ne zaman insanlarla paylaşacağım konusunda net bir fikrim yok. Öncelikle “Yankı”yı çok fazla insanla buluşturup verdiğimiz emeğin karşılığını alma düşüncesindeyim çünkü çoğu zaman önce şarkı daha sonra klip yapılır ve şarkı yeniden doğmuş gibi bir süre daha ilerler. Ben ikisini birlikte yaptım ve 2022 sonu veya 2023 yılı başlarında bir tekli veya albüm ile tekrar karşınıza çıkabilirim.

Soner Eden’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yankı”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.