Röportajlar

İlk teklisi “Yana Yana”yı dinleyicilerle buluşturan Murat Atan ile bir röportaj…

Murat Atan ismini çoğu dinleyici, ikizi Mustafa Atan ile katıldığı ve birinci olduğu “İkizler Yarışıyor” yarışması ile tanımıştı. Sonrasında sahne performanslarına solo olarak devam eden Atan, ilk teklisi “Yana Yana”yı geçtiğimiz günlerde DMC etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Atan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yana Yana’ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-2004 yılında gitarla tanışmamla birlikte müzik serüvenim başladı. Ardından ikizimle beraber katıldığım ses yarışmasında birincilik ve sonrasında farklı platformlarda sahne alarak müzik hayatıma devam ettim. Daha sonra ilerleyen süreçte kendi ilk teklimi yapmaya karar verdim.

2008’de İkizler Yarışıyor yarışmasına katıldınız. Yarışmaya katılma süreciniz nasıl gelişti ve yarışma deneyiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Evde kendi çektiğimiz videolarımızı yayınladığımız bir platform üzerinden ulaşılarak yarışmaya davet edildik. İlk defa öyle büyük bir topluluğun karşısına profesyonel bir ekiple çıkıyor olmak bize teknik ve duygusal anlamda gelişme sağladı. Akabinde birinci olmamızla beraber müziğe olan inancımız katlanarak arttı. Her zaman ruhumuzu ve inancımızı yaptığımız müziğe katarak müzik yolculuğumuza devam ettik ve ediyoruz.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda bestelediğiniz Yana Yana’nın sözlerini yazan Ali Buruşuk ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Müzik benim hayatımın bir parçası ve hayalim. Bu hayalin gerçekle buluştuğu nokta bir tekliyle yola çıkmak olacaktı. Ali Buruşuk ile işle ilgili nedenlerden dolayı tanıştık, ilerleyen süreçte onun şiirle benim müzikle olan ilgim bizi bu ortak noktada buluşturdu.

Düzenlemenizi üstlenen Ozan Gülek ile yollarınız nasıl kesişti?

-Ozan Gülek ile ortak arkadaşlar vasıtasıyla bir araya geldik. Söz konusu müzik olunca beraber çalışmaya karar verdik.

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-İz PR Danışmanlık’ın getirdiği seçenekler ve öneriler doğrultusunda DMC ile yolumuza devam etmeye karar verdik.

Yana Yana ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“90’lar pop şarkılarını andırıyor!” “Y kuşağının özlediği o eski tadı veriyor!” gibi yorumlar bizi mutlu etti.

Ayrıca İmre Haydaroğlu yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisi ile yollarınız nasıl kesişti, klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İmre Haydaroğlu’nu bize Ozan Gülek önerdi. Klibin yapım planlaması ve tüm gelişim süreci İmre Haydaroğlu kararı dahilinde gelişti. Klip sade bir klip oldu.

Yana Yana’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Şu an hali hazırda tamamlanmış ve gelişme aşamasında olan çalışmalarımız mevcut olup dinleyicilerimize yeni projelerle gelmeye devam edeceğiz.

Murat Atan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yana Yana”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.