Röportajlar

İlk teklisi “Mühürlü”yü dinleyicilerle buluşturan Meltem Şenel ile bir röportaj…

Yeni çıkan tekli çalışmalar arasında dikkat çeken bir çalışma da, müziğin eğitiminden gelen bir isim; Meltem Şenel’in Fono Müzik etiketiyle yayınlanan ilk teklisi “Mühürlü” oldu. Şenel ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, Mühürlü’yü, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Mühürlü’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar okumaya nasıl karar verdiniz ve eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Mühürlü’ye kadar olan yolculuğum; ilkokulda şarkı söyleyip gitar kursuna giderek başladı… Her daim hayatımda müzik vardı. Sanat tutkusu içimde yaş aldıkça büyüdü ve lisede dans, piyano, şan, tiyatro ve solfej dersleri almaya başladım. Hedefim, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera & Şan bölümünü okumaktı… Hocalarım yetenekli olduğumu, bu alanda başarılı ve mutlu olabileceğimi ifade ettiğinde çoktan kararımı vermiştim. 18 yaşında istediğim konservatuvarda Opera & Şan bölümünü kazandım ve müzik yolculuğuma profesyonel eğitimle devam ettim. Opera bambaşka harika bir sanat; tüm sanat dallarının birleşimi… Opera & Şan okurken popüler müziğe de ilgimi bırakmadım tabi… Bunun üzerine almış olduğum popüler müzik eğitimleriyle de birlikte Mühürlü’yü çıkarmaya karar verdik. Müzik, derya deniz! İlk adımımı bu platformda atmış bulunmaktayım. Süreç devam ediyor…

Profesyonel bir tekli yapmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Mühürlü’yü yorumlama süreci nasıl gelişti ve şarkıyı yapan Berk Telkıvran ile yollarınız nasıl kesişti?

-Aslında her şey hayal etmemle başladı… İlkokulda hayal olan bu çalışma, lisede hedefe daha sonrasında da üniversitede gerçeğe dönüştü. Berk’le bu hedeflerim doğrultusunda ilerlerken İzmir’de tanıştık ve arkadaş olduk… Sonrasında yazmış olduğu şarkıyı benimle paylaştığında şarkıyla duygusal bağım oluştu. ‘Benim şarkım!’ dedim direkt. Sonra süreç kendiliğinden aktı zaten…

Fono Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Fono Müzik ile yollarımız, klip prodüksiyonumuzu üstlenen Hakan Solaker aracılığıyla kesişti. Bu süreçte firmanın sahipleri Ahmet bey (Güngörmüş) ve Emre bey (Güngörmüş) desteklerini esirgemediler. İyi ki yollarımız kesişti…

Düzenlemenizi yapan Okan Akı ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-Okan ile bir arkadaş ortamında tanıştık ve birlikte çalışmaya karar verdik. Pozitif enerjisiyle zaten iyi bir müzisyendir… Keyifli bir çalışma süreciydi. 

Mühürlü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mühürlü ile ilgili beklediğim gibi olumlu güzel geri dönüşler alıyorum. Yolun başı, ilk adımı attık. Çalışmaya ve sunmaya devam…

Mühürlü sadece dijital olarak yayınlandı. CD olarak çıkarılması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Şimdilik CD olarak bir program dahilinde yol almıyoruz. İlerleyen zamanlarda neden olmasın?

Mühürlü’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Mühürlü, dediğim gibi bir başlangıç. Tabi ki yapacağım çalışmalarla ilerlemeye devam edeceğim. Yeni tekli için kısa bir zaman dilimi sonrasında çalışmaya başlayacağız.

Meltem Şenel’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Mühürlü, tüm dijital platformlarda!