Röportajlar

İlk teklisi “Yıldızlara Basarak Gel”i dinleyicilerle buluşturan Esma Kızılkan ile bir röportaj…

Esma Kızılkan ismini çoğu dinleyici sayfasında paylaştığı bestesi “Yıldızlara Basarak Gel” ile duydu. Aradan yıllar geçti ve Kızılkan ilk tekli çıkışını bu sefer tamamlanmış bir şekilde tekli versiyonuyla Sony Music Türkiye etiketiyle “Yıldızlara Basarak Gel” ile yaptı. Kızılkan ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Yıldızlara Basarak Gel’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda sosyal medya için içerikler üretmeye nasıl karar verdiniz ve bu çalışmalarınız hakkında nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlkokulda öğretmenimin teşvikiyle beraber şarkı söylemeye başladım. Daha sonra bir sosyal medya platformuna katıldım ve sevdiğim şarkıları seslendirdim. Gelen tepkiler beni oldukça mutlu ediyordu bu tepkiler sayesinde de müziği daha fazla benimsedim.

Yıldızlara Basarak Gel, ilk önce sayfanızda paylaştığınız bir şarkı olarak bilindi. Bu şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve şarkı ile ilgili o dönem nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Yıldızlara Basarak Gel” benim yazdığım ilk şarkıydı, sadece nakaratını yazmıştım o dönem. Pek çok insan çok beğendiğini dile getirmişti. Yıllar içerisinde yaşadığım duygularla harmanladım ve tamamladım.

Bir tekli yayınlamaya, bu bağlamda “Yıldızlara Basarak Gel”i ilk tekliniz olarak seçmeye nasıl karar verdiniz? Düzenlemeyi üstlenen Can VS ile yollarınız nasıl kesişti? 

-“Yıldızlara Basarak Gel“ benim için çok değerli. Yıllarca yazıp sildiğim en güzel sözleri yazmaya çalıştığım bir şarkı. Bu sebeple ilk olarak bu şarkıyı yayınlamak istedim. Can beni önceden tanıyormuş; ortak arkadaşlarımız sayesinde tanıştık, kendisi bana bu yolda güzel bir yoldaş oldu.

Sony Music Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Sony Music Türkiye’yi zaten yakından takip ediyordum. Burada bulunan çoğu sanatçı da bana örnek teşkil ediyordu. Özden (Bora) hanımla görüştük ve böyle güzel bir yolda beni hiç bir zaman yalnız bırakmadılar.

-Yıldızlara Basarak Gel’in tekli versiyonu ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yayınlamadan önce kendime bir dinlenme, izlenme sayısı hiç bir zaman belirlemedim. Bu hayalin gerçek olması zaten beni yeterince mutlu etti. Fakat oldukça insan dinledi ve hayatlarının bir noktasına dokunduğumu söylediler. Zaten önemli olan da buydu.

Klibinizi yöneten Emre Er ile yollarınız nasıl kesişti? Klibinizin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sony Music aracılığı ile Emre beyle tanıştım. Klip hazırlığı boyunca sürekli karşılıklı fikir alıp verdik. İlk deneyimim olduğu için çok tedirgindim fakat bana bu konuda çok yardımcı oldu. İzleyiciler ise şarkının kliple uyumunu çok beğendiler.

-Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Hiçbir zaman keskin çizgilerim olmadı müziğime dair. İçimden hangi melodiler geliyorsa, hangi sözler dökülüyorsa kalemime onları yazıyorum. Anlamlı sözler olmasına çok dikkat ediyorum kendi çerçevemdeki mükemmeli yaratmaya çalışıyorum yazarken. Amacım dinleyen tek bir insan olsa bile şarkılarımı dinlerken bazen umutlu, bazen hüzünlü, bazen de mutlu olabilmesi.

-Yıldızlara Basarak Gel’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yakın zamanda bir şarkı daha yayınlayacağız. Yazmış olduğum bir sürü beste var hepsini en güzel haline getirmeye çalışıyorum. Diğerlerini de zamanı geldiğinde teker teker yayınlayacağız.

Esma Kızılkan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yıldızlara Basarak Gel”in tekli versiyonunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.