Röportajlar

İlk teklisi “Yıldızlara”yı dinleyicilerle buluşturan Alper Kayihan ile bir röportaj…

Alper Kayihan… İçindeki müzik tutkusuyla yer aldığı gruplarla sahne performanslarına imza atan ve zaman içinde solo kariyerine yönelen Kayihan, Alternatif tınıların izinde giden kendi eseri “Yıldızlara”yı ilk teklisi olarak BBI Music Co. etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kayihan ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Yıldızlara”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzikle tanışmam aslında ilkokula dayanıyor ama enstrümana geçiş ve sahne performanslarım daha çok lise yıllarında başladı diyebilirim. Müziğe kendi çabalarımla elektro gitar öğrenerek başladım. Dönem akımı metal müziğin etkisinde birçok etkinlik ve konserde elektro ve bas gitar çaldım. Üniversitede de birkaç grup ile denemelerimiz oldu fakat uyum ve enerji yakalayamadık. Sonrasında vokal gitar olarak yerel barlarda farklı müzisyenlerle canlı müziğe yöneldim. Şehir değiştirme ve özel nedenlerden ötürü 2-3 sene bir ayrılık oldu sahneden. Bu zamana kadar biriken bestelerin demolarını yeniden düzenliyorum şu sıralar. Yıldızlara ile de tünele ilk kazmayı vurdum. Bakalım…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Yıldızlara”nın oluşum süreci nasıl gelişti?

-Biriktirdiğim ve ürettiğim şarkılarla dolu bir albüm hayalim zaten hep vardı fakat albüm süreci gerçekten uzun ve zorlu bir süreç. Şimdilik parçaları tekli olarak çıkarmanın daha faydalı olacağını düşündüm. Yıldızlara’nın oluşum sürecine gelirsek çok sevdiğim fakat çok uzak bir şehre taşınmak durumunda olup sahiplendirdiğim kedim Sezar’ın yakın zamanda kaybını öğrenmemin etkisinde ortaya çıktı. Onun için yazdığım dörtlükleri beste haline getirmek ve bir şekilde beni duyabilmesini umdum. Umarım duyuyordur beni. Kayıt aşamasından sonra düzenleme ve son dokunuşları için sevgili Onur Gülanber’le çalıştık. Modern bir altyapıda iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. 

BBI Music Co. ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tek başıma yola çıktığım bu yeni macerada yayınlarını ve gruplarını severek takip ettiğim BBI Music Co’ya ben de dahil olmak istedim. Kadıköy merkezli oluşumuzdan ötürü de gözlemlediğim hava ve samimi kolektif yapıları itibarıyla ileride güzel işlere imza atacağımızı düşünüyorum. 

Yıldızlara ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Her ne kadar 10 yılı aşkın süredir müzikle uğraşsam da Yıldızlara’yı doğan ilk çocuğum gibi görüyorum. Yakın çevreden gelen önerileri bilirsiniz her konuda. Bunlar da destekleyici oldu tabi biraz ve pandemi sıkıntılarında güzel uğraşlar gerekti. Verilen emekler doğrultusunda şarkının geldiği nokta benim için oldukça tatmin edici gerçekten. Beklentilerimin de biraz üzerinde hatta. İnsan ürettiği şeyin karşılığını aldığında daha mutlu hissediyor. 

Ayrıca, Mustafa Kabaoğlu yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisi ile yollarınız nasıl kesişti, klibin oluşum süreci nasıl gelişti, klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mustafa ile çocukluk arkadaşıyız. Lisede tuhaf yerler keşfedip fotoğraf çekerdik. Yıllar geçti bugün kendi klibimizi çektik. Kendi alanında gerçekten çok yetenekli biri. Klip fikri de kendisinindi. “Ellerine sağlık!” diyorum. Aynı zamanda Dilek Taç da arkaplanda bizimle bu yüke ortak oldu. Ona da buradan ayrıca teşekkür ediyorum. Klipte benimle birlikte Bilge Şahintürk yer aldı. Kendisi de iyi bir fotoğrafçı. Temayı da onun etrafında şekillendirdik. Klibi 4 arkadaş çektik aslında. Çekimlerde beraber eğlendik, düzenlemelerde beraber sıkıldık bunaldık ama finalde oldukça tatmin olduk. Aldığımız tepkiler de gayet samimi ve güzeldi cidden. Şarkıyla klibin uyumu zor bir iş ve bunu başardığımızı düşünüyorum açıkçası. Yakın çevremiz ve yeni tanıştığımız herkese teşekkürler!

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Klişeden gireyim, etkisi altında kaldığım birçok grup ve sanatçı var elbette fakat kendi içimde yarattığım bir yenilik arzusu içindeyim çoğu zaman. Dolayısıyla şucu bucu da diyemiyorum kendime. Müziğe başlangıcım ve büyüme evrem hep metal müzikle oldu ama bu sadece karışık riff’ler, ağır brutaller olarak düşünülmesin. Melodiler, lirikler de var. Zamanla evrilerek haliyle biz de biraz yumuşadık, traşlandık çünkü yalnız kaldık! Geri kalan izlerin etkisinde hissettiğim tüm özgün şeylerin kaydını alıyorum ama. Ortaya çıkan şeylerin bir yerlere, bir şekilde iz bırakması için uğraşıyorum diyelim. İz bırakan müziğin tür adı da çok önemli değil bence. 

Yıldızlara’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki, sandığı açtık bir kere. Bayağı bir bekledik zaten. Şu an 2. şarkı üzerinde çalışıyoruz. Onu da çok bekletmek istemiyorum. Güzel şeyleri toparlıyorum, üzerini güncel eklentilerle de karıştırabilirim. Başta da söylediğim gibi bir albüm hayalim de var. Bakalım. Yolun sonunda güzel şeyler hayal ediyorum hep. Umarım her şey yolunda gider.

Alper Kayihan’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yıldızlara”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.