Röportajlar

İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar serisinin Şubat ayı konserinde kemanıyla yer alacak olan İlke Işı Tuncer ile bir röportaj…

İş Sanat, devam ettirmekte olduğu Parlayan Yıldızlar serisi ile; her ay iki genç müzisyene sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmayı amaçlıyor. 2020’nin ikinci Parlayan Yıldızlar’ında, çelloda Ebubekir Ferhat Güneri’nin yanı sıra, kemanıyla İlke Işı Tuncer yer alacak. Tuncer ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, Parlayan Yıldızlar’ı ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Bu arada Şubat ayının Parlayan Yıldızlar konseri, 24 Şubat Pazartesi akşamı saat 20:30’da Milli Reasürans Konser Salonu’nda gerçekleşecek. Ücretsiz ancak rezervasyon gerektiren konsere rezervasyon@issanat.com.tr e-posta adresinden veya 0212 316 1083’den rezervasyon yapılabilir.

Müzikle ilgilenmeye nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda kemanı seçmeniz nasıl gelişti?

-Müziğe 4,5 yaşında piyano ile başladım. Daha öncesinde koro eğitimi aldım. 7 yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Bale İlkokulu’nun sınavlarına girdim ve keman bölümünü kazandım. Hayalimde piyanist olmak varken, bir baktım keman çalıyorum.

Parlayan Yıldızlar’a katılmaya nasıl karar verdiniz?

-Yıllardır haberdar olduğum bu projenin seçme açtığını gördüğüm ilk gün girmek istediğime karar verdim.

Parlayan Yıldızlar oluşumunun genç müzisyenlere olan katkısını kendi gözünüzden nasıl tanımlarsınız?

-İş Sanat’ın Parlayan Yıldızlar projesi, biz genç müzisyenlere, kendimizi geliştirme, müziğimizi insanlara tanıtma uğruna çıktığımız bu zorlu yolda çok güzel imkânlar sunuyor. Bu projenin anlamı her birimiz için çok büyük ve çok değerli. İş Sanat ailesine bizlere bu şansı verdikleri için çok teşekkür ediyorum.

Ayrıca geçen yıl İdil Biret gibi usta bir müzisyen ile aynı sahneyi paylaştınız. Kendisiyle bir arada çalışmak sizin için nasıl bir deneyimdi?

-Böyle bir konser teklifi geldiği gün, gerçekten çok sevindim. Sevgili İdil Biret ile aynı sahneyi paylaşmak paha biçilemez bir deneyimdi. Çok güzel vakit geçirdim ve çok güzel insanlarla tanışma fırsatı buldum. 

Parlayan Yıldızlar sonrasında yıl içinde yer alacağınız konserler ve çalışmalar var mı?

-Bu konserden sonra pek çok plan, konser var. Umarım her şey çok güzel olur. 24 Şubat’ta Milli Reasürans Konser Salonu’nda görüşmek dileğiyle!

İlke Işı Tuncer’e bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Ebubekir Ferhat Güneri’nin çellosuyla, İlke Işı Tuncer’in ise kemanıyla yer aldığı Parlayan Yıldızlar, bu pazartesi saat 20:30’da Milli Reasürans Konser Salonu’nda izlenebilir.