Röportajlar

Yeni teklisi “Alladı Pulladı”yı dinleyicilerle buluşturan Bahar Koçak ile bir röportaj…

Bahar Koçak’ı 2 yıl önce ilk teklisi Fragman ile dinlemiştik. Şimdi ise Koçak, 1990’ların sevilen şarkılarından Alladı Pulladı’yı yeniden yorumlayarak Moon Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Koçak ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Fragman’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

Fragman öncesi Ankara ve değişik şehirlerde sahne alıyordum. Farklı bir alanda eğitim almıştım fakat hep arzuladığım müzik bölümünde okumaktı. Konservatuara girdim ve 3. sınıfın sonunda en iyi arkadaşım, eşim ve iki şarkımın da aranjörü olan Hasan Çiçek ile evlendik ve etrafımızda gelişen bazı durumlar bizi uzun müddettir aklımızda olan İstanbul’da yaşamak eylemini hayata geçirmeye teşvik etti; fikri bizim için önemli olan kıymetli bir müzik insanından ‘Müziğin yapmak istediğiniz boyutu için artık burada olmalısınız!’ mesajı geldi, taşındık ve İstanbul’da şarkımızı aramaya devam ettik. İstanbul müzik piyasasında dostlar ediniyor, hem ünlü isimlere sahnelerde eşlik ediyorduk, hem de kendi programlarımızı sürdürüyorduk.

‘Fragman’ı okuma süreciniz nasıl gelişti? Bu bağlamda şarkının sahipleri Duygu Eyüpoğlu ve Ümit Köse ile yollarınız nasıl kesişti? O dönem DMC ile çalışmaya nasıl karar verdiniz?

-Değişik şarkılar dinliyor, ‘Sesime, tarzıma uyuyor mu? Benim ağzımdan çıkacak o sözleri ben söylemek ister miyim?’ sürekli bu soruların cevaplarını tartıyordum, buna paralel olarak yakınımda bu konuda fikrine değer verdiğim büyüklerimiz ve dostlarımızla da şarkının kendisi ve piyasa konularında da istişare ediyorduk; piyasaya merhaba demek için Fragman’ı hepimiz sıcak bulduk. Aslında uzun müddettir çok ulaşabileceğimiz, elimizi uzatsak bir play tuşu ile dinleyebilecek kadar yakında olan şarkımızı, çok uzaklarda bulduk, ve sonunda iki çok başarılı arkadaşımızla şarkı vesilesiyle tanışmış olduk. Parantez açıyorum; çok uzak olmayan bir zaman içerisinde, dinleyenlerimizle buluşturacağımız yine kendilerinin imzasını taşıyan orta tempo şarkımız hazır diyor ve parantezi kapatıyorum. DMC ile yollarımızın kesişmesi tamamen planlı idi. Müzik sektöründeki yeri ve başarıları ile özellikle Fragman şarkımız için ilk yöneldiğimiz yapım şirketi oldu ve şartlar her iki taraf için de güzeldi, el sıkıştık ve etiketleriyle ilk çıkışımızı yapmış olduk. 

Fragman ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Fragman benim çocuğum, benim kurduğum iş, yatırımım. En güzel yerlere taşıyabilmek isterdim. Elimizden geleni, hatta gelmeyeni dahi yapmaya çalıştık. Geldiği yere nereden bakmak gerek? İyi bir yer mi,  kime göre iyi bir yer? Geldiği yerden daha ileriye niçin gidemediğini bakmak gerek. Bunun için buradan elime yazmak şansı geçmişken sayfalarca yazabilir, birşeyleri, birilerini şikayet edebilirim. Ama yapmak istemiyorum. Belki başka bir zaman, başka bir şekilde. Şimdilerde yeni çıkan şarkımız ile Fragman’a da çevrilen gözlerden şarkımız ve klibimizle ilgili gelen gecikmiş yorumları buruk bir sevinçle dinliyorum. Hem mutlu oluyor, hem biraz üzülüyorum.  

Alladı Pulladı’yı okumaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda prodüksiyonunuzu üstlenen Yılmaz Taner ve Moon Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Alladı Pulladı daha aşkı bilemeyeceğimiz yaşlarda ezberlediğimiz aşk şarkılarından birisiydi. Hem de bana enerjisi yüksek gelenlerden. Herkes şarkıyı sever, herkes Seyyal Taner’e hayranlık duyardı. Her ailede mutlaka fanları vardı. İstanbul’ a geldikten bir süre sonra, birçok müzisyen ve müzik severin çok etkisi altında olduğu 90’lar döneminin sanatçılarından Metin Özülkü ile çalışmaya başladım. Bir müddet sonra Eda & Metin Özülkü imzalı şarkıları için cover yapma isteğimi paylaştım. Her zamanki gibi teşvik ve destekleri ile şarkı üzerinde çalışmalarımıza bu şekilde başlamış bulunduk. Yılmaz Taner çok sevdiğim arkadaşım, beni halimden ve benden çok anlayan; çok başarılı söz-müzik yazarı, çok başarılı bir yorumcu ve şimdi yapımcımız. Gencecik şirketimiz Moon Müzik Prodüksiyon ailesi, çok güzel bir aile. Çok kısa zamanda yaklaşımları ve çalışma prensipleriyle herkesin dikkatini çekeceğini biliyorum.  

İki teklinizde de düzenlemenizi yapan eşiniz Hasan Çiçek ile yolunuz nasıl kesişti?

-Aranjörüm Hasan Çiçek, ilk profesyonel canlı müzik sahnemde karşıma oturup, alaycı bakışlarıyla performansımı izlemişti. Tabii o zaman nereden bilirdik hayatının sonuna kadar bir tas çorba karşılığında bana aranje yapacağını? (gülüyor) Sırlarımı paylaştığım, çok güvendiğim yakın birkaç dostumdan biriydi. Sonra sevgililik ve evlilik. Benim hedeflerime, hayallerime gösterdiği ilgi ve desteği için ne kadar şanslıyım. 

Alladı Pulladı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Özellikle eser sahipleri Eda & Metin Özülkü’den aldığınız bir geri dönüş oldu mu?

-Şarkımız bizim de çok istediğimiz gibi her dinleyende ‘Aaa!’ diye bir ilk tepki ve yüzlerde bir gülücük oluşturuyor. Yorumlarımız iki türlü geliyor, çok sevenlerden ve coverlara kızanlardan. Hepsini memnuniyetle kabul ediyorum ve her türlüsüne teşekkür ediyorum. Sosyal mecralardan yapılan tüm yorumlara verebileceğim kısa ve ortak mesajım; kesinlikle cover şarkılara da çok emek veriliyor olduğu konusunda müsterih olsunlar ve Seyyal Taner klibini çağrıştırmak için de en güzel duygularımızla klibimizde olsun istediğimiz lunapark planlarının niçin kullanıldığını  güzel ve ince bir bakışla değerlendirsinler isterim. Eda abla ve Metin ağabey ile fikirlerini şarkımızın çalışma sürecinde, aşama aşama paylaştık. Finale geldiğimizde, şarkımızın günümüz soundu ile adapte oluşunu değerlendirdiklerinde her ikisi de sonucu çok beğendiklerini söylediler.

 İki tekliniz de dijital olarak çıktı. Alladı Pulladı’nın CD olarak da çıkartılması düşünülüyor mu? Bu doğrultuda ileride albüm çıkartmayı düşünüyor musunuz?

-Güzel şarkılarla dolu albümlere sanırım yaklaşıyoruz. Biraz daha güç toplamamız gerek. İki teklimizi akustikleriyle birlikte bir CD’de toplasak? Hemen konuyu Yılmaz Taner ile paylaşacağım, notlarıma iliştiriyorum!

 Alladı Pulladı’dan sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı?

-Yaz için yine tekli hazırlıklarımız başladı, ama bir bakarsınız yanına bir şarkı daha gelir. Sonbaharda çıkacak olan Erhan Bayrak aranjeli şarkımız  bitmek üzere. Size, ekibime ve röportajımızı okuyan herkese teşekkür ediyorum. 

Ben de Bahar Koçak’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Alladı Pulladı’nın Bahar Koçak yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.