Röportajlar

Sevilen şarkı “Gibi Gibiyim”i kendi yorumuyla dinleyiciyle buluşturan sanatçı Hakan Ergün ile bir röportaj…

1 yıllık bir aranın ardından Grup Gündoğarken yorumuyla hatırladığımız İlhan Şeşen bestesi ‘Gibi Gibiyim’i Kınay Production etiketiyle daha Rock ve kendine özgü bir yorumla seslendirerek esere başka bir boyut katan, benim de uzun yıllardır tanıdığım ağabeyim Hakan Ergün ile Bi’Kuble için, ‘Gibi Gibiyim’in yorumlanma sürecini, geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle en son ‘Kerkük Zindanı’ çalışmanla dinledik seni. ‘Gibi Gibiyim’e kadar olan zamandaki müzik yolculuğunda neler yaptın? Bu bağlamda ‘Gibi Gibiyim’i yorumlamaya nasıl karar verdin ve İlhan Şeşen ile yolların nasıl kesişti?

-“Kerkük Zindanı” çalışmasından sonra çeşitli mekan ve festivallerde sahne aldım. İlhan Şeşen benim Grup Gündoğarken’den bu yana severek takip ettiğim bir sanatçı, kendisi ile bir dost aracılığı ile tanışma fırsatı buldum, aramızda iyi bir dostluk gelişti. Kendisinden eser talep ettim, o da sağ olsun beni kırmayarak “Gibi Gibiyim”i yorumlamama izin verdi.

Düzenlemeyi yapan Alper Ketenci ile çalışmaya nasıl karar verdin?

Alper benim eski grubumda bass gitar çalıyordu, kendisinin müzikal tecrübesine güvendiğim için bu şarkıyı onun aranje etmesini istedim, çeşitli denemeler yaparak en iyi soundu yakaladığımıza inanıyorum.

Kınay Müzik Murat Kınay ile yolun nasıl kesişti?

Murat Kınay ile menajerim Gökhan Karaduman vasıtası ile tanıştık.

Gibi Gibiyim yorumun ile ilgili dinleyiciden nasıl geri dönüşler aldın?

Özellikle sosyal medyadan oldukça sık yorumlar alıyoruz; insanların aşina olduğu bir şarkıyı farklı bir yorumla dinlediklerinde, şarkının başlarında ön yargılı olsalar da dinlediklerinde seviyorlar, özellikle konserlerde eşlik ederek hep bir ağızdan söylenmesi beni mutlu ediyor.

İlhan Şeşen’den yorumunla ilgili bir geri dönüş aldın mı?

-Şarkıyı ilk kez İlhan ağabey’e dinlettik, beğendi ve yayınlama kararı aldık.

Günümüzde CD olarak yayınlanan single sayısı azalırken ve birçok single CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde Gibi Gibiyim dijital olarak dinleyicilerle buluştu. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda Gibi Gibiyim’in CD olarak yayınlanması düşünülüyor mu?

-Şimdilik böyle bir planımız yok açıkçası, önemli bir çoğunluk artık evlerinde müzik setini depoya kaldırmış, arabada bile CD dinlenmiyor, uygulamalar üzerinde sıkıştırılmış müziği dinlemek istemeyen müzik sever sayısı çok az, maliyet açısından da bakınca tek seçenek şu an bu yöntem, ancak ilerleyen dönemlerde bir koleksiyon CD düşünebiliriz.

Bu çalışmadan sonra yapmayı düşündüğün projeler var mı? Bu doğrultuda ileride yeni bir albüm çıkarmayı düşünüyor musun?

E tabii ki düşünüyorum Emre’ciğim; bir düşünsene sen beni ilk olarak okulunuza konsere geldiğimizde tanımıştın, o zamandan bugün olduğu gibi bundan sonra da müziğe devam, sahi sen de bizimle büyüdün gibi bir şey oldu 🙂 

Hakan Ergün ağabeyime bu samimi röportaj için çok teşekkür ediyorum. ‘Gibi Gibiyim‘i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.