Röportajlar

Yeni EP çalışması “Aşktan Haber Var”ı dinleyicilerle buluşturan Ali Özcan ile bir röportaj…

Ali Özcan ile geçtiğimiz yıl ilk teklisi İzmir Sabahı’nı dinleyicilerle buluşturduğunda bir röportaj yapmıştım. Özcan 1 yıl içinde hem İzmir Sabahı’nı akustik olarak dinleyicilerle buluşturdu hem de yeni EP çalışması Aşktan Haber Var’ı ilk çalışmada olduğu gibi Mert Tunçmakas yönetiminde bu sefer bağımsız olarak yayınladı. Özcan ile Bi’Kuble için, aldığı geri dönüşleri, yeni EP çalışmasını ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

İlk tekliniz İzmir Sabahı ile EP’niz Aşktan Haber Var arasındaki sürede neler yaptınız? Aşktan Haber Var’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda İzmir Sabahı’nın akustik versiyonunu da yayınlama fikri nasıl gelişti?

-Oyunculuk eğitimleri aldım. İlk şarkım İzmir Sabahı çıktığı zamanda Koca Koca Yalanlar dizisinde oynuyordum. Dizi bittikten sonra uzun bir üretim sürecine girdim. Yeni şarkılar, yeni hikayeler… Geçen sene yaptığımız röportajda “Önümüzdeki bahara planladığım hareketli, aşk dolu, insanların içini kıpır kıpır edecek bir tekli çalışmam olacak.” demiştim. Sonradan Aşktan Haber Var EP’sine dönüştü. Onun üzerinde ilk çalışmada olduğu gibi Mert Tunçmakas ile çalışırken “Ben neden İzmir Sabahı’na bir akustik versiyon yapmıyorum” diye düşünmeye başladım. İzmir Sabahı’nın mevsimi yazdı. Akustik versiyonda ise “Eller havaya!” dan çok daha kış, daha soğuk, daha romantik ve daha bir pazar günü sabahı havasında olmasını istedim. Bizim işimiz hayal işi. Akustik versiyonun okumasında kendimi yağmurlu bir İzmir sabahında bir elimde kahve bir elimde şemsiye ile yürürken hayal ettim. Kayıtta o sabah sakinliğini hissedip, o yağmurun sesini de duydum kahvenin tadını da… Sonucunda böyle bir kayıt ortaya çıktı. Kayıtları artık bir evim olan Erekli-Tunç Stüdyosu’nda aldık. Yayın sürecinde ise sadece dijitale açmayı düşünüyorduk ki yayından iki gün önce klip çektik. 

İlk EP çalışmanızı bağımsız olarak yayınladınız. EP çalışmanızda da herhangi bir müzik firmasıyla çalışmayı düşünüp konuyla ilgili girişimleriniz oldu mu, yoksa bağımsız olarak devam edeceğiniz o tekliden sonra belli miydi?

-Son dönemde bağımsız müzisyen sayısı çoğalıyor. Dijitalde şarkı yayınlamak oldukça basit hale geldi. Bir yerde duymuştum “Eskiden albüm yapmak için sadece Unkapanı’na gidilirdi, şimdilerde ise herkesin bir Unkapanı var.” sözünü. Kim söyledi onu hatırlamıyorum ama ben de katılıyorum bu söze. Herhangi bir şirketle irtibata geçmedim. Çünkü “Bir şirketle çıkmış olmak” için ise çıkmak istemedim. Katı sözleşmelere imza atmak yerine kendi işimin patronu olmak istedim. Ama ileride durumlar nasıl gelişir bilemiyorum… Bir şirketle de çalışabilirim bağımsız da devam edebilirim.

Müziğinizi bağımsız olarak dinleyicilerle buluşturmanın sizce bir müzik firması aracılığıyla buluşturmak arasındaki fark nedir? Artıları, eksileri nelerdir?

-İki kelime ile müzikal özgürlük.. Kendi fanusumda daha özgür olduğumu düşünüyorum. Yayın sürecinde ise hiçbir fark yok. İnsanlar yaptığın müziği, hissettiğin duyguyu alıyorsa tamamdır. 

Aşktan Haber Var’ın klibini de siz yönettiniz, kendi klibinizi yönetmeye nasıl karar verdiniz ve sizin için nasıl bir deneyim oldu?

-Aşktan Haber Var şarkımın nakaratının melodisini Büyükada hediye etti bana. Büyükada’da yürürken bir anda melodiyi mırıldanmıştım. Öyle anları hiç unutmam. Kayıt cihazım yanımda yoktu ve melodiyi unutmamak için telefonumun ses kaydedicisi ile kaydettim. Sonra şarkı bitince klip için düşünmeye başlamıştım. Nasıl bir şey olmalı, nerede çekilmeli.. Melodiden dolayı Büyükada’ya borçlandığımı düşündüm. Büyükada’nın da klibe bayağı yakışacağını düşündüğüm için klibi de Büyükada’da çekerek borcumu ödediğimi düşünüyorum! Kendim anlatmak, hissettiğim gibi yansıtmak istediğim için klibi ben yönetmek istedim. İlk yönetmenlik deneyimim olmasına rağmen altından kalktığımı düşünüyorum.

Aşktan Haber Var’ın klibinde aynı zamanda kız kardeşiniz olan Doğa Gülce Özcan da rol aldı. Kardeşinizle bir klipte ortak bir çalışmaya imza atmak sizin için nasıl bir duygu oldu?

-Birlikte oyunculuk eğitimleri aldık. Eğitim alırken ağabey kardeşten çok farklı tipleri canlandırmıştık. Koca Koca Yalanlar’da o da yer aldı. O da bizim için iyi bir tecrübe olmuştu. Birbirimizi de iyi tanıdığımız için çok zorlanmadık. Her yeni çekim, farklı bir heyecan. Çok renkli, eğlenceli, koşuşturmacası bol bir klip çektik…

Aşktan Haber Var EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler beni bayağı motive ediyor. Aylarca üzerinde titizlikle çalışıp, küçücük bir detayına dahi çok fazla özen göstermenin sonucunda tebrik mesajları, iyi dilekler almak beni çok mutlu ediyor ve yazmaya, müzik yapmaya tetikliyor. EP 3 farklı havayı tattırıyor. Aşktan Haber Var daha hareketli, Bıraktım Kendimi daha akdeniz, Duymuş Olurum ise daha duygulu… Dinleyen herkesin kendinden bir parça bulabileceğine inanıyorum. Ne mutlu ki mesaj kutumda hareketlilik hiç eksik olmuyor. 

EP’nin ikinci klibi Duymuş Olurum ise farklı bir senaryoya sahip. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Duymuş Olurum için 3 farklı senaryo yazdım. Çekimler öncesinde yönetmenim ile birkaç kez görüşüp birini seçtik ve üzerinde yoğunlaştık. Senaryo üzerinde revize yaptık. “Tamam, budur.” dediğimiz zaman ise çekimlere başladık. Çekimleri Karaköy’de gerçekleştirdik. Klipte çok değerli arkadaşlarım ile çalıştım. Klibin yönetmeni Melike Beşli, görüntü yönetmeni Erdem Eryılmaz. İyi bir ekip çalışmasına imza attık. Kamera karşısında yakın arkadaşım güzel model sevgili Cansu Gençoğlu eşlik etti bana. Prensesim snow da bize eşlik etti, biraz yorduk onu o gün ama havlamalarıyla mutlu olduğunu hissettirdi bize! (gülüyor) Bu zamana kadar çektiğim kliplerden farklı bir çekim ve montaj süreci oldu. Artık daha detaycı olduğumu farkettim. Muhtemelen bundan sonraki kliplerimde daha da detaycı olacağım. Bu iyi bir şey.

Aşktan Haber Var’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Geçen sene yaptığımız röportajda “Önce 4-5 tekli gideceğim sonra belki albüm gelebilir.” dediğimi çok iyi hatırlıyorum. Fakat 5 tekliyi bir sene içerisine sıkıştıracağımı düşünmemiştim. Şu anda 5 tane tekli 4 tane klip yaptım. Ben bunu tekli gibi değil de 5 şarkılık bir albüm çıkarmış gibi hissediyorum. Bu, bir sene içerisinde çok iyi bir istatistik. Orkestram kuruldu. Provalara start vereceğiz. Yakın zamanda dinleyicim ile buluşmak için can atıyorum. Aynı zamanda bir albüm sürecim var. Şarkılarımı düzenliyorum. İçime sindiği en doğru zamanda kayıtlar için stüdyoya gireceğim.

Ali Özcan’a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. Aşktan Haber Var tüm dijital platformlarda!