Röportajlar

Yeni teklisi “Hükümsüz Aşklar”ı dinleyicilerle buluşturan Zeynep Onat ile bir röportaj…

2019’un başlarında dikkat çeken teklilerden birisi de, Zeynep Onat’ın ilk teklisi Sony Müzik Türkiye etiketli Geri Dönme olmuştu. Müziğin eğitiminden gelen ve yıllardır sahnelerde olan Zeynep Onat, yeni teklisi Hükümsüz Aşklar’ı DMC etiketiyle geçtiğimiz hafta dinleyicilerle buluşturdu. Onat ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, teklilerini ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Geri Dönme’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Kendimi bildim bileli müzikle uğraşıyorum desem yeridir. 11-12 yaşlarından itibaren kendimde olan müzik aşkımı keşfettim, bununla beraber artık profesyonel hale getirebilmek adına müzik okullarına yöneldim. Bu dönemde eğitimler almaya başlayıp, küçüklerden oluşan orkestralar bile yönetiyordum. Bir çok yarışmaya katıldım, gerek halk müziği dalında gerek toplu olarak. Buralardan ciddi başarılar elde ettik. Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne dereceyle girdim, müthiş bir müzik eğitimi veren bir okuldu ve çok şanslı olduğumu biliyordum. Müzik bilgisine kendimce sahip olmak, bana aşırı güven ve başarı getirdi her zaman, bunu hep doğru kullanmaya çalıştım, ömür boyu da ekmeğini yiyeceğimi biliyorum! (gülüyor). Okul bitti derken üniversite maceram da Denizli’de başladı. Denizli’de bulunduğum süre boyunca hep şarkı söyledim. 8 senedir profesyonel olarak birçok yerde sahne aldım. Daha sonra sizin de bildiğiniz gibi ilk teklim olan Geri Dönme’yi çıkardım. Kendimle alakalı çok önemli adımlardan biri oldu; yani maceram başladı.

Bir tekli çıkarmaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda Geri Dönme’nin oluşum süreci nasıl gelişti? O dönemde Sony Müzik Türkiye ile yollarınız nasıl kesişti?

-Artık bir şeyler yapmanın zamanı geldiğini biliyordum. Şarkılar yazmaya başladığımda bir şeyler olabileceği inancı içimde büyümeye başladı. Geri Dönme benim ilk yazdığım şarkı olduğu için bendeki yeri çok başkadır. İçinde her duyguyu hissedebileceğim bir şarkı oldu. Bu süreçte Sony Müzik aklımdaydı zaten, bir tanıdık yardımıyla da görüşme yapınca “Tamam!” dedim ve çalışmalara başladık. 22.03.2019 tarihinde ilk maceram, Geri Dönme’nin çıkışıyla başlamış oldu.

Geri Dönme ile ilgili nasıl dönüşler aldınız?

-Açıkçası biraz tedirgindim. İlk şarkımdı ve “Şarkının bende uyandırdığı duyguları insanlara geçirebilecek miyim?” telaşı vardı; ama çok güzel dönüşler aldım, bu beni fazlasıyla mutlu etti… Hele ki içinden kendilerini yansıtan bölümleri çekip bana atmaları ayrıca mutluluk vericiydi.

Hükümsüz Aşklar’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-İkinci şarkıyı çıkarma düşüncesi başladığında oturup 3 şarkı yazma kararı aldım. Slow, orta hareketli ve hareketli olarak. Bunun çok güzel bir hikayesi vardır ve beni çok mutlu eder. Aranjör Toylan (Kaya) ile görüşmemizde bu şarkıları ona dinlettik ve birine karar verdik; tam her şey tamam derken sevgili menajerim ve dostum Elif (Kocasert); “Aslında bir parça daha var.” deyince çok şaşırdım; “Acaba hangisinden bahsediyor?” diye. Onun sayesinde yine yıllar önce yazdığım, “Köşede dursun, bir gün çıkaracağım!” dediğim bir şarkımı gün yüzüne çıkardık ve aranjörümüz Toylan şarkıya bayıldı. Hayat bu, her zaman şaşırtmanın yolunu bulabiliyor! (gülüyor). Sonra üzerinde birkaç revize işlemi yaptım, karşınıza Hükümsüz Aşklar olarak çıktı. DMC çok köklü bir firma, bu sefer onlarla çalışmak benim için her anlamda tecrübe olacaktı, böylelikle görüşme sağlandı ve başladık.

Düzenlemesini yapan Toylan Kaya ile yollarınız nasıl gelişti?

-Biliyorum, bu cümleyi çok kurdum ama gerçekten bu sürede yaşanılan her şeyin bir hikayesi var! (gülüyor). Ama çok güzel ve şaşırtıcı yollarla bulduk Toylan’ı, iyi ki de bulmuşuz. Beni çok iyi anladı, şarkımla alakalı neler istediğimi ve ben de nasıl bir his bırakması gerektiğini… Bu süreçte iki taraf da özgürdü ve özgürlük ortaya çok güzel sonuçlar çıkarabiliyor. Toylan çok yetenekli ve işini gerçekten çok güzel yapan biri, onunla çalışmış olmak bana çok iyi geldi. Müziğini anlayan ve senin içine sinene kadar uğraşan bir aranjör; daha ne olsun!

Hükümsüz Aşklar ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hepsinin tadı başka tabi. Bu şarkım hareketli bir şarkı oldu, inanın çok güzel dönüşler aldım ve almaya devam ediyorum. Daha çok yeni, bu yüzden hemen bir sonuca bağlamak yanlış olur. Umarım çok severler ve hep sevmeye devam ederler. Şu an her şey yolunda, biz de çok mutluyuz! (gülüyor).

Her iki tekliniz de sadece dijital olarak yayınlandı, Hükümsüz Aşklar’ın CD olarak da yayınlanması düşünülüyor mu? Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda bir albüm yayınlamayı düşünüyor musunuz?

-Tabi ki düşünüyorum. Albüm bir sanatçı için çok önemli fakat daha çok zaman var bunun için. Dijital dediğimiz dünya inanılmaz gelişti ve insanlar artık gidip alabilecekleri değil de elinin altında olana bağlandı haklı olarak; bu yüzden daha çok duyulabilme şansınız olabiliyor. Teklilerimi şu anlık dijitallerde yayınlamak daha sağlıklı diye düşünüyorum. Ama albüm yapmak her zaman isteyeceğim bir durum, bakalım zaman neler gösterecek. Şu an yolun başındayım, yol beni nereye götürürse oraya seve seve gitmeye hazırım.

Hükümsüz Aşklar dışında yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Beni bekleyen daha çok şarkım var. Olabildiğince üretmeye ve yazmaya devam ediyorum, aklımda tabi bir sonraki adım yavaş yavaş oluşuyor. Dediğim gibi bazen hayat beni şaşırtabiliyor, tam bu şarkı olsun dediğim anda çok eskiye dönüp başka bir şarkımla karşılaşabilirim! (gülüyor). En güzeli de bu işte…

Zeynep Onat’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. Hükümsüz Aşklar’ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.