Yeni Haftanın Getirdikleri

Yeni haftanın getirdikleri #6…

Bir Albüm : Ogün Sanlısoy – Yaşamaya Devam… 

Ogün Sanlısoy, “Sen Uyurken” albümünden 6 yıl sonra beklenen yeni albümü “Yaşamaya Devam”ı Sony Music Türkiye etiketiyle tüm dijital platformlarda dinleyicilerle buluşturdu. 6’sı yeni, 1’i cover ve 4’ü akustik olan 11 şarkının yer aldığı albümde Ceylan Ertem düeti “Bekledim”in yanı sıra müziği Melih Kibar’a, sözleri Çiğdem Talu’ya ait olan “Hep Böyle Kal” şarkısı yer alıyor. Çıkış şarkısı “Kaldım İstanbul’da” ile de dikkatleri üzerine çekecek sanatçı, albümünü şu sözlerle anlatıyor : “Konserlerimizin bittiği, sahne ve seyircimizden uzak kalmak  zorunda olduğumuz bu zor dönemde, beden ve ruh sağlığımızı korumaya çalışmak pek kolay olmadı.Fakat her zaman olduğu gibi yine müzik koştu imdadımıza. 2020 yılının ilk aylarında çalışmaya başladığım ekip arkadaşlarımla, yeni bir elektrikli albüm yapma düşüncesi vardı kafamda.Daha sonrasında da  akustik bir albüm yapma fikri vardı. Fakat yeni oluşan şartlar ve yasaklar akustik projeyi öne almama sebep oldu.” Albümün prodüktörlüğünü Ogün Sanlısoy üstlendi. Davulda Alpay Şalt, bas gitarda Cem Gürel ve gitarda Fırat Öz’ün ana gövdesini oluşturduğu albümün koordinatörlüğünü de Serap Dirican üstlendi. Kayıtları Babajim Stüdyoları’nda gerçekleştirilen albümde bir şarkıda piyanosuyla Dengin Ceyhan, vurmalı çalgılarla Cengiz Ercümer, çellosuyla Çağ Erçağ,  kemanıyla Veysel Samanlıoğlu, ud ve cümbüşü ile Fatih Ahıskalı, ukulelesi ile Metin Türkcan, akordiyon ve buzukisi ile Ozan Tügen yer aldı.

Bir EP : OldBoi – Eksi Bir…

Orhun Sevindik a.k.a. OldBoi, kendi firması Pana Crew Records etiketli yeni EP çalışması “Eksi Bir”i geçtiğimiz günlerde dinleyicilerle buluşturdu.

Kağıttan Gemiler, Eksi Bir ve Neye Yarar adlı üç şarkıdan oluşan EP’deki üç şarkının söz-müzik, aranje, miks ve ayrıca Neye Yarar şarkısının mastering çalışmaları OldBoi’ye ait. Kağıttan Gemiler ve Eksi Bir adlı şarkıların mastering’leri ise Efe Yemez imzası taşıyor. EP’ye adını veren şarkıda OldBoi’ye ‘’feat’’ olarak Canku eşlik ediyor. EP’nin kapak tasarımı ise Sezer Könez’e ait. 5 Şubatta dinleyici ile buluşan EP’nin ilk klibi, Kağıttan Gemiler adlı şarkıya İbrahim Türkday yönetmenliğinde İzmir’de çekildi.

İki tekli :

Taha Gürbüz – HASBELKADER…

Başarılı sanatçı Taha Gürbüz’ün dingin bir vokal melodisi içinde, retro tınılar ile günümüz müzik öğelerini harmanladığı, önümüzdeki dönemde çıkaracağı EP’nin habercisi niteliğindeki yeni şarkısı HASBELKADER, JokerStore etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Taha Gürbüz, “HASBELKADER”in ortaya çıkış sürecini “her ne kadar kaderci bir bakış açısına sahip olmasam da, tüm dünya ve ülkemizin içerisinde bulunduğu dönemde daha derinden hissettiğim ‘her şeye rağmen yürümek’ duygusundan ilham aldım” sözleriyle anlatıyor. Teklinin,Gökhan Özdemir yönetmenliğinde çektiği, sade ve şarkının duygusunu aktaran klibi de aynı gün müzikseverlerle buluştu.Sözü, müziği ve düzenlemesi Taha Gürbüz’e ait olan şarkının tüm kayıtları home stüdyosunda tamamlandı.

Mix ve mastering’ini Pinhani grubundan tanıdığımız Eray Polat’ın üstlendiği “HASBELKADER” aynı zamanda, Taha Gürbüz’ün önümüzdeki aylarda yayınlayacağı “FİL”isimli EP’sinde yer alacak şarkılardan biri. Fotoğraf çekimlerini fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel’ in gerçekleştirdiği “HASBELKADER”in kapak illüstrasyonunu ise grafik tasarımcı Özge Tığlı Ertekin hazırladı.

Emre Azaklar – Evinden Uzak…

Daha önce yayınladığı şarkıları “Çukur”, “Erkenci Kuş” gibi dizilerde çalan Emre Azaklar’ın Nisan ayında çıkaracağı albümden önce yayınladığı son şarkısı “Evinden Uzak” dinleyiciyle buluştu. Bugu Yapım etiketiyle yayınlanan tekli, 3 şarkılık bir hikayenin ilk parçası olarak, hem sözleri hem videosu ile yalnız kalan bir adamın geçmişine dönme hikayesini anlatıyor. Müzisyenin önümüzdeki aylarda yayınlanacak olan 2 şarkı ile hikaye tamamlanmış olacak.

Emre Siyahoğlu

Her şey müzikle başladıysa da bir yandan sinema meraklısıydı, bir ara edebiyata yöneldi, sonra yine müziğe döndü ve şimdi her üç alanda da yazılarını Bi'Kuble'de paylaşıyor.

Yorum Ekle

Yorum Yap