Röportajlar

Yeni şarkısı ‘Gönlümün Bahçesinde’yi dinleyicilerle buluşturan Gökhan Toprak ile bir röportaj…

İlk olarak geçen Haziran ayında ‘Yer Yok’ ile tanıdığımız ve geçtiğimiz günlerde yeni şarkısı ‘Gönlümün Bahçesinde‘yi dinleyicilerle buluşturan sanatçı Gökhan Toprak ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu ve gelecek çalışmalarını konuştuk…

 

Öncelikle ‘Yer Yok’ ile tanıdık sizi. ‘Yer Yok’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda GNL ile yollarınız nasıl kesişti?

-Merhabalar, tüm okuyuculara şimdiden sevgilerimi iletiyorum… Evet, herkes beni ‘Yer Yok’ ile tanıdı, ama tabi ki müzikle tanışmam ilk okul yıllarının modası olan blok flüt ile başladı… İlk defa o zamanlar müzik kulağına sahip olduğumu anlamıştım. Çünkü nerede bir şarkı duysam hemen flütle aynı melodiyi çalar, daha sonra onları notaya dökerdim… Lise zamanlarında ise kendi şarkılarımı bestelemeye, düz yazılar, şiirler ve şarkı sözleri yazmaya başladım… Sanırım ‘Yer Yok’ u 2012 senesinde yazmıştım… Sonraki yıllarda DJ arkadaşım ve çok sevgili büyüğüm olan adaşım Gökhan Harputluoğlu ile tanıştım, kendisinin bana müzik yolculuğumda büyük katkıları olmuştur, onunla birlikte parçanın bir demosunu oluşturduktan sonra, çeşitli müzik yapım şirketlerine parçayı göndermeye başladım ve hemen ertesi gün ilk dönen GNL olmuştu.. Burada da çok sevgili Bahar Çolak ile müthiş bir diyalog ve dayanışma içerisine girmiş ve ilk single albümümü yayınlamış olmuştum.

‘Yer Yok’ ile ‘Gönlümün Bahçesinde’ arasında 10 ay gibi bir süre ara verdiniz. Bu arada neler yaptınız?

-Tabi dışardan bakıldığında uzun bir süre gibi görünüyor, ancak biz sanat hayatımızın dışında günlük rutin işleri olan insanlarız… Halen İzmir’de yaşamakta olduğumdan, tam zamanlı olarak bir müzik okulunda çalışmaktayım, ve takdir edersiniz ki, müzik yapmak gerçekten emek isteyen uzun süreçli bir yolculuk… Tabi ki sadece müzik yapmak yetmiyor, bestelediğiniz eserleri, aranjörünüzle oturup değerlendirdikten sonra şarkıya başlıyor ve akabinde klip için hatırı sayılır bir mesai yapıyorsunuz.. Kısacası iki işi bir ara götürmek ciddi zaman alıyor 🙂

Fırat Emre Özler ile yollarınız nasıl kesişti?

Fırat Emre‘yi taa lise yıllarımdan beri tanırım. Belli gruplarda solist olarak şarkı söylediğim dönemlerde onun stüdyosuna girer, Metallica şarkıları söyler, brutal vokaller yapar ve kan ter içinde stüdyodan çıkardık 🙂 O günlerden bugüne gelmek, bir Rock solistinden Pop solistine doğru evrilmek, halen kendisinin de inanamadığı birşey 🙂

Gönlümün Bahçesinde ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Açıkçası beklediğimi alamadım diyebilirim, çünkü müzik sektörü artık PR üzerine dönmekte, ve bu gücü elinde tutan belli başlı şirketler, yeni çıkan şarkıcıları sömürmek açısından oldukça hevesli, ancak ben bu şirketlere para harcamak yerine, kendi müziğini yapmak, az dinlense de öz kitlesinin olmasını tercih eden bir insanım… Az önce de bahsettiğim gibi özellikle YouTube kanallarında rastladığınız dünyaca ünlü bir grup olan Metallica‘nın bir videosunu açtığınız zaman izlenme oranının 3-7 milyon arasında olduğunu fark edebilirsiniz, ve altını çizerim ki bu gruplar dünyaca ünlü, dünyanın neresine giderse gitsin stadyum dolduracak kapasitede sanatçılar… Ama yurdumun hiç bilinmeyen bir ismi bir bakıyorsunuz YouTube‘da 20 milyon olmuş, ben bunu dışarı-dan gözlüyor ve bıyık altından gülüyorum 🙂

Günümüzde CD olarak yayınlanan single sayısı azalırken ve birçok single CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde iki single çalışmanız da dijital olarak dinleyicilerle buluştu. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda Gönlümün Bahçesinde’nin CD olarak yayınlanması düşünülüyor mu?

-İlk şarkım ‘Yer Yok’ Powertürk En iyiler 2017 albümüne girdiği için aslında elimde saklayabileceğim fiziki bir albüm mevcut, ancak günümüz piyasasında artık her şey dijitale döndüğü için artık yeni model araçlarda bile CD çalar bulunmuyor 🙂 yani gelecekte CD dönemi artık tozlu raflarda yerini alacak diye düşüyorum.

Bu çalışmadan sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı? Bu doğrultuda ileride albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Aslında bir albüm çıkartacak kadar sözü müziği bana ait olan bir çok bestem var, ama önce zaman sonra maliyet. Bu ikisini karşılayabileceğim bir dönem olursa şayet, elbette ki ilerleyen dönemde bir albüm yapmak isterim.

 

Gökhan Toprak‘a bu güzel röportaj için teşekkür ederim. ‘Gönlümün Bahçesinde‘yi tüm dijital platformlardan bulabilirsiniz.