Röportajlar

Yeni teklisi “5Para”yı dinleyicilerle buluşturan grup Nabıcaz ile bir röportaj…

Son dönemin dikkat çeken Alternatif Rock gruplarından biri ise, temelleri 2019 yılına dayanan Nabıcaz grubu oldu. Tekli ve EP çalışmalarıyla dinleyicilerin beğenisini kazanan grup, geçtiğimiz günlerde yeni teklisi “5Para”yı Avrupa Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Nabıcaz grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuklarını, yeni teklilerini, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Nabıcaz grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Doğaç Yıldız (söz-beste-vokal): Ben Doğaç Yıldız. 21 yaşındayım. Grubun söz yazarı ve vokalistiyim. Müzikle yeni tanıştığım yıllarda kendi başıma çalıp söylediğim birkaç şarkıyı internette paylaşmak istedim, tabii o zamanlarda çevremde pek müzisyen olmadığı için grup fikri biraz hayal gibi geliyordu. 2019’da şu an grubun gitaristi olan Alp Kepceoğlu ile tanıştım. Alp o zamanlar bas gitar çalıyordu fakat gitara geçmesi uzun sürmedi. Davulda yer alan Tümerkan Aldanmaz da ikinci teklimiz “Beklesem”den sonra gruba dahil oldu. Müzik dışında da iyi arkadaşlar olmamızın, şarkılara çok olumlu bir şekilde yansıdığını düşünüyorum. Grubun diskografisine baktığımda da bunu kolaylıkla teyit edebiliyorum. 

Alp Kepceoğlu (beste-elektrik gitar): Ben Alp Kepceoğlu. 20 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Grubun elektrik gitaristiyim. Şarkıların armonik kısımlarında ve müzikal renklendirmelerinde görev yapmaktayım.

Tümerkan Aldanmaz (davul): Ben Tümerkan Aldanmaz. 27 yaşındayım. Bu ekibin ritmik kalbi ve dinamik ruhunun bir parçasıyım. Gruptaki bestelenen söz ve müzikleri geliştirmek, iyileştirmek için düzenleme kısımlarında görev yapmaktayım. Şarkıların nereye gidebileceği; nasıl bir yol izleneceği, üzerlerinde neler yapılabileceği konusunda yol gösterici bir rehber olmaya çalışıyorum diyebiliriz.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Olmaz Mı?”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Olmaz Mı? ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Doğaç Yıldız: Evde kendi başıma kaydettiğim şarkıları grup henüz oluşmamışken de bağımsız olarak yayımlayabiliyordum, bunu internetin gücüne yorumlayabiliriz. O zamanlar henüz bir beklentim olmadığından sadece birkaç arkadaşımın dinleyeceğini biliyordum, dolayısıyla pek bir kaygı gütmedim.

Alp Kepceoğlu: Henüz “Olmaz Mı” ortada yok iken üzerinde çalıştığımız başka şarkılar vardı. Sonrasında pandemiden dolayı eve kapandığımız günlerde çalışmalarımız aksadı. Doğaç ile uzun süre bir araya gelemedik ve ben o dönem bas gitar çalıyordum, onun yerine gitara odaklanmaya başladım. Yasaklar biraz hafifledikten sonra, ne yapıcağımız hakkında bir fikrimiz yok iken “Olmaz Mı?” parça parça oluşmaya başladı. Şarkının son halini alması 2-3 gün sürdü. Kayıtlarını ve yapım sürecini evde gerçekleştirdik, şarkının güzel olduğunu düşündük ve yayınladık. En prodüksiyonsuz şarkımız olmasına rağmen şu anda en çok dinlenen şarkımız oluyor olması bizim için komik bir detay! (gülüyor) Şarkı yayınlandıktan sonra çok güzel geri dönüşler aldık, bu bizim için motive edici ve umut verici bir gelişme oldu.

İkinci tekliniz “Beklesem”in oluşum süreci nasıl gelişti? Beklesem ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Doğaç Yıldız: Beklesem’in oluşum süreci için daha hızlı gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Kendi aramızda cep telefonumuzun kamerası ile amatör bir klip de çekmiştik. “Olmaz Mı?” kadar dinlenmese de sahnede çaldığımız en keyifli şarkılarımızdan biri oldu.

Üçüncü çalışmanız olan ilk EP’niz “Salonda”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Salonda EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Doğaç Yıldız: Salonda EP’nin oluşum süreci “Pimi Kayıp” EP’sinden sonra olsa da daha önce çıktı. Bunun temel sebebi stüdyo kayıtlarının ses mühendislerince işlenip son hali verilmesinden dağıtıma gönderilmesine kadar uzun bir süreç olması, tabii o zamanlar bağımsız bir grup olmanın getirdiği maddi yetersizliklerin de etkisi yok değil!

Alp Kepceoğlu: “Salonda” EP’de daha samimi bir sound yakalamak istedik, ev halimizi yansıtmak istedik. Doğaç’ın evinde basit bir akustik davul kurduk, mikrofonladık, terliklerimizi giydik ve kaydettik. EP’nin yayınlandığı dönem başka bir eve kapanma durumu vardı, ev hali ile birlikte daha depresif bir iş yaptık. Geri dönüp baktığımda ben çok memnunum “Salonda” EP’den!

Dördüncü çalışmanız olan ikinci EP’niz “Pimi Kayıp”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Pimi Kayıp EP’si ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Tümerkan Aldanmaz: Yeni şarkılar için provaya giriyorduk. Kaydetmek istediğimiz şarkılar mevcuttu. İçlerinden içimize sinen 3 şarkıyı bir EP içinde toplayarak yayınlamak istedik. Pimi Kayıp canlı kaydedilen bir EP. 3 şarkıyı da Pür Stüdyolarında hücum kanal olarak kaydettik. Dinleyicilerin dinlediğinde bunu fark etmemesi ve öğrendiklerinde şaşırması en çok aldığımız geri dönüşlerden bir tanesi! 

En son 5Para’yı yayınladınız. “5Para”nın oluşum süreci nasıl gelişti? Avrupa Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? 5Para ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

Tümerkan Aldanmaz: “5Para” şarkısını Kadıköy Stüdyo Vibes’ta kaydettik. Kaydettikten sonra şarkıyı mail olarak Avrupa Müzik’e yolladık. Bize olumlu geri dönüş yaptılar. Şartları konuştuk ve şarkıyı Avrupa Müzik etiketiyle yayınlamaya karar verdik.

Doğaç Yıldız: Bağımsız olarak gitmek kesinlikle ilk tercihimiz olsa da ülkemizin mevcut ekonomik durumunda daha fazla bağımsız kalamazdık. Yapım şirketlerini de bu konuda kurtarıcı bir melek olarak görmek çok doğru sayılmaz, dönemi atlatmaya çalışıyoruz! Çevremizdeki insanlardan “5Para” için herhangi bir olumsuz geri dönüş almadık fakat şarkının esas dinleyicilerine henüz kavuşamamasından ötürü şu an bizlerin de net bir şey söylemesi için erken. “5Para”nın grup olarak içimize sinen bir şarkı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Alp Kepceoğlu: Ben şarkıların sadece vokal anlatımı dışında müziksel olgunluğunun da önde olduğunu düşünüyorum. Genel olarak bir şey anlatıyoruz şarkılarımızda. Pek özgün müzik demek istemiyorum bana bencilce geliyor. Belli bir tür altına almak zor, çünkü her yayınımızın başka bir soundu başka bir hikayesi var, ama basitçe alternatif rock diyebiliriz.

Tümerkan Aldanmaz: Özgür bir ruh, bağımsız, sıcak ve samimi!

5Para’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Tümerkan Aldanmaz: Şu an üzerinde çalıştığımız yeni şarkılar mevcut. Kayıtlarını aldıktan sonra düzenli aralıklarla yayınlamayı düşünüyoruz. Aktif olarak dinleciyle hem dijital platform hem de konserlerde buluşmak bizim en büyük isteğimiz!

Nabıcaz grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “5Para”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.