Röportajlar

Yeni teklisi “Aşk İçin”i dinleyicilerle buluşturan Veysel Akyılmaz ile bir röportaj…

Veysel Akyılmaz… Hem kendi işlettiği bardaki hem de diğer yerlerde gruplarıyla aldığı sahneleriyle tanınan Akyılmaz, 2020’de ilk EP çalışması “Dörtyol”u yayınlamıştı. Şimdi ise Akyılmaz, EP’sinde olduğu gibi Arpej Yapım etiketiyle kendi eseri olan yeni teklisi “Aşk İçin”i dinleyicilerle buluşturdu. Akyılmaz ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Dörtyol”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müzik benim hayatımın her anında yer alıyor fakat günümüz şartları müzisyenliğe bir yere kadar izin veriyor maalesef. Yıllarca otellerde, bar sahnelerinde, konserlerde ve yeri geldiğinde tek başıma veyahut grup ile performanslar sergiledim. Müzisyenliğe bir destek verilmediği için ister istemez ikinci planda yer almak zorunda kaldı. Yine müzik ile iç içeydim fakat ister istemez daha çok mekan işletmeciliğine yönelmiştim. Bir yandan mekan işletip bir yandan sahneye çıkıyordum. Bu süre boyunca yaptığım besteler o kadar çok birikti ki Dörtyol’da tüm bu birikimleri dışarı yansıtmak istiyordum. Hep kafamda bir yerdeydi bu EP ve sonunda Dörtyol’u piyasaya çıkardık.

Bir EP yapmaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Dörtyol’un oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemelerinizi üstlenen Yaşar Kadir Baş ve Buğra Karaçay ile yollarınız nasıl kesişti?

-Dediğim gibi bu EP’yi yapma fikri vardı kafamda, Yaşar ile konuştuktan sonra daha da şekillendi. Yıllarca beraber çalıştık ve bu EP’de de beraber bir şeyler yapmak istiyorduk. Buğra Karaçay’ın stüdyosunda ilk demoyu kaydettik ve arkası geldi. Buğra EP’deki gitarları da çalarak Yaşar ile ortak düzenlemelere imza attılar.

Arpej Yapım ile yollarınız nasıl kesişti?

-Takip ettiğim bir yapım şirketiydi Arpej Yapım, birkaç menajer ile görüştükten sonra kendime yakın hissettiğim için tercih ettim.

Dörtyol ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Dörtyol’a iyi bir reklam yapılabilse daha iyi yerlere geleceğine eminim. Pandemi sürecinde çıkan bu EP’den beklentim tabi ki daha yüksek fakat günümüz şartları maalesef buraya kadar getirebildi. 

En son “Aşk İçin”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti?

-Aşk İçin bizim için özel bir şarkı, evde tıkılı kaldığımız dönemlerde Yaşar’a demosunu yollamıştım ve şarkı biraz şekillendikten sonra Buğra gitarlarını çaldı. Her dinlediğimizde üstüne çala çala son halini aldı. Mix-Mastering’i Gündüzcan Çetinkaya yaptı. Benim için hala yeni bir şarkı Aşk İçin.. 

Aşk İçin ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Geri dönüşler iyi fakat insanlar canlı dinlemek istiyor, umarız hayat normale döndüğünde ilk albüm ile bu tekliye bir lansman yapacağız İstanbul’da.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Benim için bir yolculuk bu. Dolayısıyla keşfettikçe gelişiyor. İfade edemediklerimi şarkılarıma yansıtıyorum.

Aşk İçin’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çok fazla şarkım var ve üretmeye devam ediyorum. Şarkılarımı dinleyicilere hem konserlerde hem de dijital platformlarda buluşturmak istiyorum. Bir gün buluşacağımıza eminim. Bu büyük buluşmayı büyük bir hevesle bekliyorum…

Veysel Akyılmaz’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşk İçin”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.