Röportajlar

Yeni teklisi “Nike”yi dinleyicilerle buluşturan Neon ile bir röportaj…

Neon… Türk Rap dünyasında bilinen genç isimlerden olan Neon (Şuayb Çıtak), zaman içinde onlarca şarkı yayınladı. Uzun süredir kendi oluşumu Wow Entertainment olarak teklilerini yayınlayan Neon, en son “Nike”yi dinleyicilerle buluşturdu. Neon ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Hayalimin Peşindeyim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Hayalimin Peşindeyim’den önce 3 underground albüm ve onlarca tekli çalışmam vardı. Hayalimin Peşindeyim’i yayınlamadan önce eski şarkılarımı yetersiz bulduğum için kendi isteğimle kaldırdım…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Hayalimin Peşindeyim’in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Hayalimin Peşindeyim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Beatlerinin free olmasından dolayı YouTube hariç diğer dijital platformlarda olmayan şarkılarım Youtube’ta mevcut. Aynı şekilde YouTube’tan kaldırdığım diğer dijital platformlarda olan şarkılarım da mevcut. Aynı zamanda sadece Instagram için yaptığım projeler ve remix çalışmalarım da var. Tüm dijital platformlar haricinde Instagram için de bir şeyler yapma kararı verdiğim günlerde yaptığım bir şarkıydı. Bu şarkıya bir klip çekip Instagram da yayınladım. Geri dönüşler her zamanki gibi beni motive eden türde olduğu için gayet memnunum. Klibi Instagram’dan kaldırdım fakat şarkı YouTube hariç tüm dijital platformlarda yayında.

İkinci tekliniz, Hepsini İstiyorum oldu. Hepsini İstiyorum’un oluşum süreci nasıl gelişti? İkinci tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Hayalimin Peşindeyim bir gecede ortaya çıkan ve benim için özel bir şarkı. Şarkının kaydını aynı gece alıp sonrasında klip çekmek için Mustafa Bektaş ile çalıştık. gayet hoş ve içime sinen projelerimden.

Üçüncü tekliniz, Redar ile ortak çalışma “Sebebi Ne?” oldu. Redar ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Sebebi Ne? Ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Redar, Arap kökenli, İngilizce rap yapan çocukluktan beri arkadaşım olan biri. Yollarımız çocukken şehrime taşınmasıyla kesişti. Oluşum sürecinde nakaratını içime sinmediği için ondan nakaratı okumasını rica ettim ve sonrasında şarkıya klip çekme kararı aldık. Zamanına göre ufak bir çıkış yakaladığını düşünüyorum ve geri dönüşler her zamanki gibi motive etti beni.

2019’da “Kapa Çeneni”yi yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Eskiden yaptığım sert bir şarkı Kapa Çeneni ve uzun süre bir proje yayınlamadığım için yayınlama kararı aldığım bir şarkı. YouTube haricinde her yerde mevcut.

En son, geçtiğimiz haftalarda “Nike”ı yayınladınız. Prodüksiyonu üstlenen Cim Beats ile yollarınız nasıl kesişti?

-Cim, şehrimde; Yalova’da yaşadığını çok geç fark ettiğim, ortak bir arkadaşımız sayesinde tanıdığım, ardından çok sıkı dost olduğum bir arkadaşım. Beraber Nike haricinde de işler yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. 2021 yılında bolca beraber iş yapacağız. 

“Nike” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Nike bugüne kadar yaptığım en sıkı iş diyebilirim. 3 yıllık sessizliğimin ardından çok sıkı bir dönüş yaptığıma inanıyorum. Lyric, Scenario ve Directorlüğü de benim imzamı taşıyor. Klibin yönetmen koltuğunda Eray Coach oturmakta. Prodüktörlüğünü Cim Beats, Mix-mastering çalışmasını da İnfo Üstlenmekte. Klip süreci çok eğlenceli ve bir o kadar da zorlu geçti. İstediğim sonucu alamadığım için klibi farklı ekiplerle 2 kere çekmek zorunda kaldık ve bu durum da çok zaman kaybına neden oldu. Sonuç olarak dostlarım ve Eray Coach ile beraber ortaya, herşeyiyle içime sinen ve harika bir iş çıkarttığımıza inanıyorum. Bu süreçten en başından sonuna yanımda olan ve sonrasında desteklerini esirgemeyen tüm herkese çok teşekkür ederim. Bu yıl bizim yılımız olacak! Geri dönüşler de bu bağlamda beni heni motive etti.

Bununla birlikte düzenlemelerinizi kendiniz üstleniyor ve aynı zamanda kendi oluşumunuz Wow Production plarak yayınlıyorsunuz. Bu bağlamda kendi prodüksiyonunuzu yapıyor olmak size yapmak istedikleriniz açısından özgür bir alan sağlıyor mu? 

-Maddi olanaklar haricinde her açıdan kendi prodüksiyonumuzu yapmak hem daha keyifli hem daha özgür hissettiriyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğim, flowlarım tamamen bana has. Lyriclerimde yaşantım, genel olarak hayallerim ve hedeflerimden bahsediyorum…”Başardım!” dediğim güne kadar hiç durmadan yola devam!

Nike’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Başta da belirttiğim gibi, YouTube ve diğer sosyal platformdaki eski şarkılarımı kendi isteğimle kaldırdım. Sıfırdan ve daha önce hiç olmadığı kadar üretken bir şekilde kariyerime emin adımlarla devam etmek istiyorum.Bu sene içerisinde oldukça üretken olup dinleyicillerimin karşısına her ay bir proje ile çıkmayı hedefliyorum. Şubat ayında “Mamacita” isimli teklim geliyor. Diğer aylar için projeler var fakat sürpriz olmasını istiyorum!

Neon’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Nike”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.