Röportajlar

Yeni teklisi “Aşkından Ölsem”i dinleyicilerle buluşturan Neşe Seçil ile bir röportaj…

Neşe Seçil… Mesleki anlamda farklı bir yoldan gitse bile içindeki müzik aşkını hep canlı tutan Seçil, çoğu dinleyici tarafından ilk teklisi “Senin Ardında”nın yanı sıra Ferhat Göçer ile kendi eseri “Sorarlarsa”yı seslendirdiğinde tanındı. Şimdi ise yine kendi eseri “Aşkından Ölsem”i Bahçekat Müzik etiketiyle yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturan Neşe Seçil (Neşe Seçil Tokat) ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Senin Ardında”ya kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Ben aslen İletişim Fakültesi mezunuyum. 2008 yılına kadar kurumsal hayatta çalıştım. İkiz kızlarımın doğumu ile çalışma hayatıma nokta koydum. Ev hanımlığı da tam zamanlı mesai istiyor, yani akşam mesaim bitti gidiyorum diyemiyorsunuz. Seramikle uğraştım bir yandan ama bu süreçte hep kendimce şarkı sözü yazdım, besteler yaptım ve bilmeden kendimi bugüne hazırlamışım…

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Senin Ardında”nın oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemenizi ve yapımınızı (Bahçekat) olarak üstlenen Oya Erkaya Ayman ile yollarınız nasıl kesişti? Senin Ardında ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-2020 yılında kendi kendime dedim ki “Ben neden bir bestemi yayınlamıyorum?” Bana, kızlarıma güzel bir anı olur!” İnanın sadece bir anı olması için yola çıktım. Bu süreçte sevgili Oya Erkaya ile de tanışmamız bence evrenin bir kurgusu, çünkü ben bu istekler içindeyken 30 kişilik bir kursta hoca “Eşleşin!” dediğinde biz Oya ile birbirimizi seçtik. O günden beri de kopmadık hiç. Bestelerimi Oya ve Serkan Ayman’ın sahibi olduğu Bahçekat Stüdyo’da kaydettik. Senin Ardında benim ilk göz ağrım ama dediğim gibi dinleyiciye ulaşsın diye bir çabaya girmedik o şarkıda. Bilenler dinledi, sevenler paylaştı. 

İlk teklinizin ardından Ferhat Göçer ile kendi eseriniz “Sorarlarsa”yı seslendirdiniz. Sorarlarsa’nın oluşumu nasıl gelişti ve Ferhat Göçer ile yollarınız nasıl kesişti? Sorarlarsa ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sorarlarsa’yı 2020 yılının Mart ayında yazdım; bir gece öylece dökülüverdi içimden, ve ilk bestelediğim andan beri hep “Bu şarkıyı Ferhat Göçer ne güzel söyler!” dedim ve kendisine ulaştırmanın yollarını aradım. Yine sevgili Oya sayesinde Ferhat Bey’e ulaştık ve Ferhat Bey ertesi gün aradı ve bu şarkıyı sevdiğini söyledi. Adı duyulmamış bir söz yazarı-besteciye şans vermesi çok değerli bir davranış. Sonrasında vokalde de eşlik etmemi ve hatta klipte de birlikte kamera karşısına geçmemizi teklif etti. Bunlar benim müzik yolculuğumun çok önemli adımları. Ferhat Bey sesi ile can kattı sözlere. Sorarlarsa çok beğenildi, çok kalbe dokundu. Bence herkesin başından geçen bir hikayeyi anlattığı için dinleyenler kendi hikayelerinden bir parça buldular sözlerde. 

Ayrıca Ferhat Göçer bestesi “Aşka Bi’ Yol”un sözlerini yazdınız.  “Aşka Bi’ Yol”un oluşumu nasıl gelişti ve “Aşka Bi’ Yol” ile ilgili söz yazarı olarak nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir gece Ferhat Bey bana bir bestesini gönderdi ve söz yazıp yazamayacağımı sordu. Beste diğer Ferhat Göçer şarkılarından farklı geldi bana, çok sevdim. O gece yazdım sözleri! (gülüyor) Zaten söz yazmak için bir beste dinlediğimde -tabii eğer müzik bana dokunursa- hemen kafamda sözler, hikaye akıyor. O an çok ilgin bir an. Tabii Türkçe çok zor bir dil, bazen bazı kelimeler üzerinde çok düşünebiliyoruz. Ferhat Bey’de çok titiz bu konuda. Prozodi, hikayenin bütünlüğü, ne anlattığın…Hepsi önemli. Aşka Bi’ Yol benim söz yazarı olarak bir başkasının bestesine yazdığım ilk yayınlanan şarkı. 

En son yine Ayman düzenlemesiyle “Aşkından Ölsem”i dinleyicilerle buluşturdunuz. “Aşkından Ölsem”in oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda besteyi birlikte yaptığınız Süleyman Belde ile yollarınız nasıl kesişti? Ayrıca Ferhat Göçer’in geri vokallerde yer alması nasıl gelişti?

 -Aşkından Ölsem benim 2014 yılında sözlerini yazdığım bir şarkım. Sevgili hocam Süleyman Belde bana bir bestesini dinletti, ben çok beğendim ve hep kafamda döndü müzik; işte o beste Aşkından Ölsem’in o güçlü nakarat kısmının melodisiydi. Ben bu melodi üzerine sözleri yazdım ve üstünde birlikte çalıştık bu şarkı çıktı ortaya. Süleyman hocamla sahibi olduğu olduğu İstanbul Yapım Müzik’te tanıştık. Kızlarım 8 yaşında onun okulunda piyano dersine başladılar. Bizim de dostluğumuz o zaman başladı. Çok idealist, işine aşık çok değerli bir müzisyendir. Yeri çok ayrı ve çok değerlidir benim için. Vokalde bana eşlik etmesini ben rica ettim Ferhat Bey’den ve o da beni kırmadı. Şarkının nakaratında çok keskin sözler var ve ben bu bölüm güçlü bir hisle mühürlensin istedim. Ferhat Bey’in eşliği bence şarkıyı taçlandırdı. 

Aşkından Ölsem ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı ilk günden hem ulusal hem yerel radyoların beğenisini aldı. Ben bu kadar hızlı bir fark ediliş beklemiyordum. Çünkü henüz Neşe Seçil ismi bilinmiyor, dalga dalga daha da çok kişiye ulaşacağını ümit ediyorum Aşkından Ölsem’in. Tanıtım sürecinde sevgili PR danışmanım Mine Ayman’ın, ulusal -yerel radyolarımızın ve çalışanlarının, siz değerli basın kuruluşlarının katkısına minnettarım. Sonuçta bu bir ekip işi. 

Aşkından Ölsem’in Serkan Ayman yönetimindeki klibinin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Klibin yönetmeni Serkan Ayman ve görüntü yönetmeni Yekta İsmail Gök. Çok içime sinen, beni bana yabancılaştırmayan bir klip oldu. Samimi, sıcak, abartısız. Klibi yaşadığım sitede çektik. Sevgili komşum Ümran Mehter’in evi ve bahçesi. Zaten hep bir aradayız, yine bir arada güle oynaya çektik klibi. Ama çok soğuktu o gün. Dragos sahil çekimlerinde çok üşüdüm ama özellikle sahil sahnelerini çok sevdim; değmiş üşümemize! (gülüyor) İzleyenlere de aynı sıcaklık geçiyor diye düşünüyorum. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-İnsanın kendi için büyük cümleler kurması zor ama çevremden, müzisyen isimlerden gelen yorumlar “Sözleri çok kuvvetli, kalbe dokunan, çay gibi demli şarkılar” şeklinde. Ben dinlediğim şarkılarda da kendi yaptığım şarkılarda da bütünlüğü seviyorum, yani hem söz müzik uyumu hem de şarkının anlattığı hikayenin bütünlüğü. Sadece kafiye olsun diye yazılan sözler beni çekmiyor. Şarkı baştan sona bir şey anlatmalı dinleyiciye. O zaman kalbe dokunuyor bence. 

Aşkından Ölsem’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Sessiz dostlarımız, doğa canlarının sorunları, yaşam şartları beni ve biliyorum hepimizi çok üzüyor. Onlara ses olabilmek için onların ağzından bir şarkı yaptım. Doğa dostu, hayvan dostu müzisyen arkadaşlarım da canı gönülden destek verdiler. Sevgili Emrah Koçak gitarıyla eşlik etti ve sevgili Oya yine şarkının aranjesini hazırlıyor. İnşallah en kısa zamanda ses vereceğiz. Bu bir proje değil, bu bir sorumluluk ve herkes elinden geleni yapmalı diye düşünüyorum. İlkbaharda da enerjik, hareketli bir şarkı için stüdyo çalışmalarımız devam ediyor. Ama benim asıl dileğim bestelerimi diğer sanatçılarımıza ulaştırabilmek, her şarkımı kendim söyleyeceğim gibi bir inadım yok; aksine her şarkının doğru sesle can bulduğuna inanıyorum!

Neşe Seçil’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşkından Ölsem”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.