Röportajlar

Yeni teklisi “Aşktan Önce”yi dinleyicilerle buluşturan Senem Kurt ile bir röportaj…

YouTube vesilesiyle çeşitli şarkılarını yorumlayan pek çok yeni genç ismi tanıyoruz. Bu isimlerden birisi de, zamanla kendi eserlerini yapmaya başlayan ve pek çok enstrüman çalabilen Senem Kurt oldu. Alternatif ve elektronik tınılı teklilerini dinleyicilerle buluşturmaya başlayan Kurt, en son kendi eseri “Aşktan Önce”yi Run Records etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Kurt ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Nankör Kedi”ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda YouTube’da şarkılarınızı paylaşmaya nasıl karar verdiniz ve YouTube’daki paylaşımlarınızla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Ayrıca Güzel Sanatlar Lisesi eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Bu yolculuğum aslında tesadüfen başladı. 7 yaşımda Sezen Aksu’nun orkestrası tarafından müzik kulağımın olduğu keşfedildi. Daha sonra Nurcan Eren tarafından ilk orgum alındı. Televizyonda duyduğum tüm dizi müziklerini bu org ile çalmaya başladım. Daha sonra Güzel Sanatlar Lisesi sınavını dördüncülükle kazandım ve 2020’de kendime ait stüdyomu kurdum. Etrafımın isteği üzerine ilk olarak coverlarımı YouTube’da paylaşmaya başladım ve bu beğenilip ilerledikçe kendi şarkılarımı da paylaşmak istedim. Lisedeki eğitimimde müziksel anlamda benim gibi insanlar tanıyıp herkesten farklı bir bakış açısı öğrendiğimi farkettim ve müzikte her şekilde farklı seslerle farklı melodiler ile çok şaşırtıcı eserler çıkarılabileceğini anladım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve “Nankör Kedi”nin oluşumu nasıl gelişti? Nankör Kedi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yakın çevrem benim bu dönemde çok yanımda oldular, daha önceden kendi çapımda coverlar yaparak çevremi biraz da olsa genişlettim çok beğenilip kendi şarkımı çıkarmam istenilince de bir gece bu besteyi yazma kararı aldım. Sözleri çok spontane gelişen bir şarkı. Şarkı ismi aslında etrafımda bazı kişilerin bana nankör kedi demesiyle de bağdaşmakta. Deneyimsiz bir çalışma oldu benim için, ama çok da sevildi. Aynı zamanda bu da yeni şarkılar çıkarmam için gerekli özgüveni bana sağladı.

İkinci tekliniz “Çok Pis Bir His”in oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Kırık Pena grubuyla yollarınız nasıl kesişti? Çok Pis Bir His ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Çok Pis Bir His kendi kendime stüdyomda melodiler oluştururken annemin bana “Bu sözlerle bu melodi fazlasıyla uyar!” demesiyle oluşan bir şarkı oldu. Kırık Pena grubuyla güzel sanatlar lisesinden tanışmaktayım. Kendileri her durumda yanımda olduğundan tabii ki müzik konusunda da beni yalnız bırakmadılar. Bu şarkı aslında kafamda çok farklı şarkıları çıkarabilmem için bir ışık niteliğindeydi. Tek bir korkum vardı, bu tarz şarkılar pek olmadığından ya beğenilmez ise diye düşünmüştüm ama dostlarımın tebrik ve güzel mesajları beni bu tarzda şarkı yapabilmeyi daha da ön plana almamı sağladı. 

En son “Aşktan Önce”yi dinleyicilerle buluşturdunuz. “Aşktan Önce”nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemeyi ve prodüksiyonu üstlenen üstlenen Run Records ekibi ile yollarınız nasıl kesişti? 

-Diğer şarkımdan sonra dramatik müziklerin yani majör tonlarının bana daha uygun olacağını düşünmüştüm, tam da mutsuz olduğum bir dönemde karalama defterimde göz çizerken o göze odaklandım ve bir anda bu sözler ortaya çıktı! Bunlara hemen melodi oluşturdum ve nakarat yerine sadece melodilerle karşı tarafa o duyguyu hissettirmeye çalıştım. Sonucu da gayet beğenildi. Run Records ekibi de beni bu şarkı ile keşfettiler ve aynı tarzda düşündüğümüz için bir ekip oluşturmaya karar verdik. Şarkı, ekip lideri Mali Bru tarafından daha kaliteli bir hale getirildi. Sonucunda da böyle bir şirket ortaya çıktı. 

Aşktan Önce ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkı daha çok yeni ancak dinlenmesi git gide artıyor. Geri dönüşleri zamanla göreceğiz.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Hibrit elektronik diyebiliriz. 

Aşktan Önce’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var! Kendi bakış açımdan her adımda daha kaliteli bir sound çıkartacağım tekliler sizlerle olacak.

Senem Kurt’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Aşktan Önce”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.