Röportajlar

Yeni teklisi “Ayrılığın Sonrası”nı dinleyicilerle buluşturan Can Duman ile bir röportaj…

Son günlerde dikkat çeken yeni teklilerden biri de, geçen sene ilk teklisi “Namerdim” ile ilgi gören Can Duman’ın Toprak Kardeşler destekli DMC etiketli yeni teklisi “Ayrılığın Sonrası”ydı. Duman ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Namerdim’e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-Müzik hayatım ilkokul döneminde 5. Sınıftayken ailemin beni piyano kursuna yollamasıyla başlamıştı. 4 ayın sonunda müzik öğretmenimin askere gitmesiyle son buldu. Ancak 9. sınıfta ailemin tekrardan gitar kursuna yollamasıyla yeniden başladı. 2 ay gittikten sonra “Hem çalıp hem söyleyeceksin!” denince utanıp bıraktım ve 11. sınıfta müzik öğretmenim Hakan bey ile tanışınca sesimin farkına vardım. Evet biraz geç oldu ama güzel oldu. Sonrasında ise sahnelere atıldım ve 6 yıldır sahnelerde şarkılarla ve dinleyicilerle eğlenmeye devam ediyoruz, ta ki pandemi gelene kadar… Sonrasında tekrardan daha bomba bir şekilde devam edeceğim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Namerdim’in oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Görkem Onur Turan ile yollarınız nasıl kesişti?

-Tekli çıkartmamda en büyük desteği bana burada Erdal Toprak ve Bruda 412 verdi. Onlarla ilk tanıştığımdan beri hep arkamda durdular ve destek oldular, yani ilk tekli çalışmamı yapmaya Toprak Kardeşler’in desteği ile karar verdim.Sayın Görkem Onur Turan ile de Erdal Toprak sayesinde tanıştım, kendisi alanında çok başarılı bir sanatçıdır.

Namerdim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Namerdim ile ile ilgili güzel dönüşler aldım. Zaten dönüşler güzel olduğu için çalışmalarıma devam etme kararı aldım.

En son “Ayrılığın Sonrası”nı yayınladınız. Şarkının sahipleri Oktay Esen ve Erdal Toprak (Toprak Kardeşler) ve düzenlemeyi üstlenen Cem Coşkun ile yollarınız nasıl kesişti?

-Erdal Toprak’ı zaten ilk teklimde tanımıştım.  Oktay Esen’i 10 yıldır tanıyorum lise arkadaşım kendisi. Cem Coşkun da önceden tanıdığım bir arkadaşımdı. ile normalde Ama şunu söylemeliyim biz bir ekibiz ve bomba şeyler geliyor. “Spoiler” olsun bu da! 

DMC ile yollarınız nasıl kesişti?

-DMC ile yolumun kesişmesi Erdal Toprak sayesinde gelişti. Hedefim Türkiye’nin en başarılı müzik şirketiyle çalışmaktı ve hedefime ulaştım. 

Ayrılığın Sonrası ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şarkım 2 Nisan’da yayınlandı. Daha tam anlamıyla dönüş olmadı ama şu anki izlenimlerime göre şarkı güzel ilerliyor ve dinleyici tarafından beğenildi.

Ayrılığın Sonrası’na ayrıca Barış Sevgen yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Kendisiyle yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Barış Sevgen’i yine Toprak Kardeşler aracılığıyla tanıdım. Çok kaliteli ve güzel işler çıkarıyor kendisi abim sevdiğim birisi iş dışında. Klibin senaryosunu kendisi yazdı açıkçası fazla denilecek söz bırakmadı bize. Yorucu bir senaryosu vardı biraz bizi üşütmüş olsa da güzel bir klibe daha imzasını attı.

Ayrılığın Sonrası’ndan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Çok yakında güzel bir isimle bir çalışmamız var, uzun zamandır kendisiyle düet yapmak istemiştim ve sonunda hayata geçiriyoruz!

Can Duman’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Ayrılığın Sonrası”nı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.