Röportajlar

Yeni teklisi “Başkasına”yı dinleyicilerle buluşturan Hayal Kaya ile bir röportaj…

Hayal Kaya… Çocuk yaştan beri müzikle ilgili olan ve lisans eğitiminde mimarlık bölümünü tercih etse bile üniversite yıllarında da müzikten kopmadan zamanla kendi alternatif tınılı şarkılarını yapmaya başlayan Kaya, ilk teklisi “Kararsızım”ın ardından, Akustikhane etiketiyle kendi eseri “Başkasına”yı yeni teklisi olarak dinleyicilerle buluşturdu. Kaya ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kararsızım’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-1993 yılında İstanbul’da doğdum. Güzel sanatlar fakültesinde eğitim gördüm. İlkokul yıllarımdan beri sahne ve müzik benim için ayrılmaz bir ikiliydi. Okuduğum okulların korolarında solistlik yaptım ve gitar çaldım. Müzik tutkumu bir adım daha ileriye taşımak ve kendimi daha çok insana ifade edebilmek adına 2011 yılında O Ses Türkiye’ye katılıp, Murat Boz’un takımıyla yarı finale kadar geldim. Bu dönemde O Ses Türkiye Orkestra Şefi Tarık Sezer ile çalıştım. Üniversitede Dolapdere Big Gang’in solisti Emir Yeşil ile 4 sene boyunca okulun grubu ile birçok etkinlik ve konserde yer aldım. Bu benim için gayet öğretici ve müziğin doğasını anlayabilmem için güzel bir deneyim oldu. Mezun olduktan sonra Işın Karaca ile çalışma fırsatı yakaladım. İş hayatına devam ederken müzik kariyerimi de devam ettirip şan ve solfej eğitimleri aldım. 2020 yılında kendi imkanlarımla “Kararsızım” adlı teklimi çıkardım ve hala piyano, ukulele eğitimlerime devam etmekteyim.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve düzenlemesini de üstlendiğiniz Kararsızım’ın oluşumu nasıl gelişti? Kararsızım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Bir tekli yayınlamaya pandemi döneminde karar verdim. Bulunduğumuz dönem içerisinde çok fazla evlerde kapalı kalmak zorundaydık ve müzik adına bundan daha verimli başka bir zamanın daha gelemeyeceğini düşündüm. Zaten Kararsızım çıkmadan 1 sene önce evde hazırlıklara ve neler yapabileceğime dair düşünüyordum. Evde kendi mini stüdyomu oluşturup orada kendimi anlatabileceğim bir yer yapmak hep hayalimdi. Yazdığım şarkılar genelde bir sıkıntı veya bir derdin getirdiği kendimle hesaplaşma sonucu ortaya çıkıyor. Kararsızım şarkısı da bu sonuçlardan biri oldu aslında. Biraz kendimle ve duygularımla uğraşmayı seven biriyim. Bence bir duygu hissediyorsak en diplerini ve en tepe duygularını da yaşayacak cesarete sahip olmalıyız. Biraz fazla tepe noktalarda olduğum bir dönemde yayınlandı zaten Kararsızım. Şarkı yayınlandıktan sonra güzel bir dinleyici kitlesi edindi. Sevenlerim ve beni yeni tanıyanların sayesinde de başka yayınlayacağım şarkılarım için bana bir alt zemin oluştu. Şarkı şu anda benimle aynı kararsızlıklar içerisinde olan insanları bulmaya devam ediyor!

En son Akustikhane Live Sessions Yeni Yerli kapsamında Başkasına’yı yayınladınız. Başkasına’nın oluşumu nasıl gelişti? Akustikhane ve düzenlemeyi üstlenen Cüneyt Yamaner ile yollarınız nasıl kesişti?

-Başkasına şarkısı benim Kararsızım’dan sonra yazdığım şarkılardan biriydi. Yoğun bir üretme sürecine girmiştim. O dönemde Akustikhane’nin Yeni Yerli projesini sosyal medyadan duyup şansımı denemek istedim açıkçası. Katılırken seçilebileceğimi düşünmemiştim ama sonunda güzel bir iş için bir araya gelmiş bulunduk. Akustikhane çok değerli bir oluşum. Kendi içinde çok profesyonel bir ekibi barındırıyor ve her seferinde “iyi ki” diyebileceğim bir projeye katıldığımı hissediyorum. Akustikhane Müzik Direktörü olan Cüneyt Bey ile tanışmamız da bu vesile ile oldu. Kendisi “Başkasına” şarkımı kendi profesyonelliği ve deneyimleriyle o kadar iyi birleştirdi ki ilk demo halinde bile ne kadar güzel bir iş olacağını görebiliyorduk. Stüdyo kayıtlarının ardından çekimlere başladık ve YouTube’da yayınlandı. Şu anda BluTv’de röportajlı özel bölümleri ve YouTube’da hem cover yaptığım bir şarkı hem de kendi şarkımla Akustikhane Yeni Yerli projesinde bulunuyorum.

Başkasına ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Başkasına şarkısını yaşanan bir ilişkinin gel-git leriyle dolu, fırtınalı bir denizde kaybolmuş bir kaptanın panik hali ama içinde sevdiği denizlerde bu paniği yaşamış olduğunun huzuruyla dolu bir gemi yürüttüğü duygusuyla yaptım. “Eski bir ilişkinin kötü yönlerini kendi içimde nasıl yoğurup ve bunu nasıl pozitif bir olaya çeviririm?” in hikayesiydi. Savaşçı bir şarkı yani. Umursamazlığı da buradan geliyor. Şarkı çok güzel geri dönüşler aldı. Birçok eski sevgilinin playlistlerinde yer alıyor olmak hem üzücü hem sevindirici. Distrokid’in kendi playlistlerinde de yer aldım bu şarkı ile. Yaşayan bir şarkı, ne istediğinizi hisseden bir parça. İnsanlara kötü anılarını mutlu bir gülümsemeye çevirebilecek bir şarkı verdiğimi düşünüyorum.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi aslında “Dünya üzerindeki her şeyden birazcık ama en çok akustik” olarak tanımlasam yanlış olmaz. Akustik müzik şu anda belki de en çok uğraştığım alanlardan biri. Ukulele ve piyano ile kendimi en rahat hissettiğim alan akustik ve jazz tarafı oluyor her seferinde. Kendimi hep yormayan ve sakin şarkılar yazarken buluyorum. Çünkü insan hissettiği şeyleri karşı tarafa çok kolay geçirebiliyor. İnsanların bunca hayat hengamesinde kendini dinlendirebileceği bir yer olursa belki biraz mutluluklarına sebep olurum endişesiyle müziğe devam ediyorum. 

Başkasına’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Başkasına şarkımdan sonra müzik algımın ve yaptığım işlerin değiştiğini gördüm. Aralarında Murat Boz, Tarık Sezer, Cüneyt Yamaner, Işın Karaca, Dolapdere Big Gang in eski solisti Emir Yeşil (Şu an Dolapdere Kings), Mert Canka gibi müzik dünyasında neredeyse doğduğundan beri olan çok usta/profesyonel isimlerle çalıştım. Onlardan öğrendiğim bunca bilgi birikimin zaman içinde farklı yansımaları oluyor, olmaya da devam ediyor. Önceden daha dar bir alandan bakıyordum sanırım. Şu anda her şeyin zamanla yoğrularak tecrübelerle güzelleştiğini düşündüğüm için farklı bir sound olacağını biliyorum. İlerleyen dönemde benden farklı tınıda müzikler duymaya başlayacağınızın haberini verebilirim. Şu anda hali hazırda üstünde çalıştığım akustik-duygusal şarkılarım mevcut. Onlardan biri çok tanıdık ama aynı zamanda farklı bir şarkı. Üstünde epeydir düşünüp yazıp çiziyorum. Bu sene içerisinde yayınlamaya ve hayranlarımın karşısına çıkarmaya hazırlanıyorum.

Hayal Kaya’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Başkasına”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.