Röportajlar

Yeni teklisi “Bitti Mi”yi dinleyicilerle buluşturan Züleyha ile bir röportaj…

Züleyha Ortak… 10 yıl önce yayınlanan ilk albümü “10 Etnik Dilde Livaneli Şarkıları” ve ardından gelen albümler, konserler ve sunuculuk deneyimleriyle pek çok alandaki başarısını paylaşırken, 2020 yılına geldiğimizde ise bir 1990’lar yorumu “Ah Yandım”, iki yeni eser “Can Azerbaycan” ile birlikte, “Bitti Mi”yi ve “Bitti Mi”nin akustik versiyonunu Kalan Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşturarak dönemi verimli geçiren isimlerden biri oldu. Züleyha ile Bi’Kuble için, 10 yılda müziği doğrultusundaki izlenimlerini, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

İlk albümünüz yayınlanalı 10 yıl geçti. Bu 10 yılı albümleriniz, teklileriniz ve müzik endüstrisindeki değişimler üzerinden nasıl değerlendiriyorsunuz? 

-On yılda, özellikle de bu son on yılda dünya belki de tarihin en muazzam değişimlerine tanık oldu. Artık sosyal medya hayatımızın vazgeçilmez bir parçası; dijital medya üzerinden de geçmişte hiçbir zaman olmadığı kadar çok alternatif müzik seçeneğine ulaşabilmek mümkün. Ancak ben “10 Etnik Dilde Livaneli Şarkıları” albümümle başlayan müzik yolculuğumda, mümkün olduğunca kalıcı, arşivlik çalışmalar ürtmeye gayret ettim. Bu yüzden de yüzlerce yıllık Anadolu ezgilerini taşımaya çalıştım albümlerime. Kim bilir belki de iç sesim, her şeyin süratle değiştiği bir çağda, otantik ve uzun süre varlığını koruyabilecek albümler yapmamı söylemiştir bana. Ve geriye doğru özellikle de YouTube üzerinden araştırmalar yaptığımda, bu fikrimin hayatta karşılık bulduğunu, bütün şarkılarımın hala çok dinlendiğini görüyor, elbette çok mutlu oluyorum. Zamana yenilmeyen parçalar söyleyebilmek, bir yorumcunun en önemli hedeflerinden olsa gerek. İşte ben galiba bu hedefi tutturmayı başardım.

2020’ye 1990’lar klasiği “Ah Yandım” ile giriş yaptınız. Şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Düzenlemenizi üstlenen Özkan Meydan ve Alican Özbuğutu yollarınız nasıl kesişti?

-New York’ta iken ansızın dilime dolandı eser ve “Ülkeme döndüğümde bunu yorumlamalıyım!” diye düşündüm. Yapımcım Hasan Saltık ile eser üzerine konuştuğumuzda eser yorum izni için hemen dostları Ercan Saatçi ve Aykut Gürel ile görüştü. Akabinde düzenlemesi için Alican Özbuğutu ile iletişime geçti. Yollarımız böylece kesişmiş oldu. 

Ah Yandım yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Bu bağlamda eserin sahipleri Ercan Saatçi, Aykut Gürel ve eseri seslendiren İzel’den özel bir geri dönüş aldınız mı?

-Hasan Saltık ile iletişime geçilmişti. Ancak tarafıma dönüş olmadı. Geri dönüşler olumluydu ancak ilk kez kendi tarzımın dışına çıkmıştım. Bir kısım dinleyicim yadırgasa da keyifle dinledi.

Kasım ayında “Can Azerbaycan”ı yayınladınız. Eser sahibi (ve birlikte seslendirdiğiniz) Üzeyir Aktulum’un yanı sıra, Bitti Mi’nin akustik versiyonunda da düzenlemenizi üstlenen Nejat Özgür ve Cihan Aslan ile yollarınız nasıl kesişti? Can Azerbaycan ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Üzeyir kardeşim bir akşam arayıp “Ablacığım bir eser hazırladım Azerbaycan için. Dinler misin? Belki beraber okuruz!” dedi. Akabinde eseri dinledim ve çok sevdim. Sevgili Nejat Özgür müzikteki yol arkadaşlarımdan. Uzun zamandır konser ve TV ogramlarında beraberiz. Nejat’ın yaptığı bazı eser düzenlemelerini dinlemiştim ve çok sevmiştim. Hemen Nejat Özgür ve Cihan Aslan ile iletişime geçip eseri emanet ettim. İki ülke arasındaki barış ve kardeşliğe ithaf ederek dinleyici ile buluşturduk. 

Yıl sonunda “Bitti Mi” isimli yeni teklinizi yayınladınız. Şarkıyı yorumlama süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda eser sahibi Esra Elönü ile yollarınız nasıl kesişti ve Bitti Mi ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili Esra Elönü ile yollarımız 2012 yılında Habertürk’te program yaparken kesişmişti. Akabinde yıllar sonra programına konuk oldum ve hasbıhale devam ettik. Bir Ağustos günü bana söz ve bestesi kendisine ait seslendirdiği bir eser gönderdi ve esere aşık oldum! O eser “Bitti Mi” idi…Geri dönüşler hem beni, hem sevgili Esra’yı çok mutlu ediyor. Zira insanların gönüllerine dokunan bir iş çıkardık. 

Yeni yılla birlikte “Bitti Mi”yi akustik olarak kaydetme fikri nasıl gelişti? Bu bağlamda Bitti Mi’nin akustik versiyonu ile ilgili nasıl geri dönüşler alsınız?

-Bitti Mi’nin akustik halini de yine sevgili Nejat ve Cihan yapsın istedim. Çok başarılı bir çalışma yaptılar ve ben bir kez daha esere aşık oldum. Kelimenin tam anlamıyla ayaklarımı yerden kesen, beni yepyeni tarzlar deneme konusunda muazzam cesaretlendiren birbirinden harika geri dönüşler aldım. Üstelik de her yaş ve beğeni grubu dinleyiciden geldi bu şahane, övgü dolu tepkiler. Ama hani bazı şarkıları daha stüdyoda söylerken hissedersiniz ya onun çok beğenileceğini, ben de Bitti Mi’nin akustik versiyonunu yorumlarken böylesi geri dönüşler olacağını sezmiştim.

Uzun zamandır Kalan Müzik (ve alt firması Z Müzik) ile çalışıyorsunuz. Kalan Müzik’in özellikle müziğimizde çok alanda üstlendiği vizyon ve misyonu kendi müzik kariyerinizden de yola çıkarak nasıl özetlersiniz?

-Hasan ve Nilüfer Saltık, Anadolu ezgilerine yürekten bağlı, kendilerini onların unutulmaması, zenginleştirilmesi ve gelecek kuşaklara taşınmasına adamış iki modern zaman dervişi ve iki çok önemli müzik insanı. Yaptıkları yüzlerce, binlerce muazzam proje var. Onlarla birlikte çalışabilmek, müzikal yolculuğunda onlardan el alıp ilerleyebilmek benim en büyük şanslarımdan biridir. Ömrümün kalanında da var gücümle onların ışıklarından feyz almaya devam edeceğim.

Bitti Mi’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Beni tanıyanlar bilir, Züleyha’nın aklında her zaman en azından bir on tane proje vardır o sene gerçekleştirilmeyi bekleyen. Size sürpriz bir yanıt vereyim; şu sıralar en çok yaz sonu çıkartmayı düşündüğüm kitabıma zaman ayırıyorum. Müzisyen, yorumcu Züleyha’nın şiirleri, öyküleri ve romanı, yine ona has bir üslupta birlikte harmanlanarak buluşacak sevenleriyle. Bunun yanı sıra rap müziğin isyanı nefis bir dille ifade eden tarzı da çok etkiliyor beni. Yani yakında bir da rap albümüyle çıkarsam karşınız hiç şaşırmayın! Bir de otantik Kürtçe türküleri ana dilimde seslendirdiğim bir albümüm var. O da kısa bir süre sonra piyasada olacak…

Züleyha’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Bitti Mi”yi tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.