Röportajlar

Yeni teklisi ‘Çiçek’i dinleyicilerle buluşturan Sinem Güngör ile bir röportaj…

‘Telefonla alınan kayıt ne kadar oluyorsa, o kadarlı şarkılarım…’ açıklaması ile açtığı SoundCloud sayfasındaki başarılı cover çalışmaları ile tanıdık onu, sonrasında Sofar‘da izledik… Ardından bu sefer Garaj Müzik etiketiyle yaptığı çalışmaları dinlemeye başladık… Geçtiğimiz günlerde üçüncü single çalışması ‘Çiçek‘i klibi ile birlikte dinleyicilerle buluşturan Sinem Güngör ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Garaj Müzik etiketiyle çıkan single ve klip çalışmalarınızla tanındınız, yayınlanan ilk çalışmanıza kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda Sofar’da yer almanız nasıl gerçekleşti?

-8 yaşında şarkıcı olmak istediğime karar verince, evde bulduğum kasetlerin üzerine, teyp vasıtasıyla kayıtlar almaya başladım. Müzik tutkumun ve yaşımın büyümesiyle birlikte ve gitar çalmayı öğrenmeye başladım. Gitarı kendime eşlik edecek aşamaya getirdikten sonra, çalarken söylediğim, cızırtılı bilgisayar kayıtları alma dönemime geçiş yaptım. Bu dönemde beste üretmeye başladım. Daha sonra ise akıllı telefon vasıtasıyla hayatıma giren Garageband uygulamasından, deneye yanıla kendi müziklerimi üretip, SoundCloud adresimden paylaşmaya başladım. Başta sadece -kendime not- olan parçalar zamanla ilgi görmeye başlayınca Sofar’dan “Bize katılır mısın?” teklifi geldi.

Garaj Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Soundcloud ve Sofar sayesinde, Garaj Müzik’in şarkılarıma denk gelmesiyle oldu.

En son Çiçek’in klibini dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Genelde samimi ve yüreğe dokunan mesajlar alıyorum. Hiç tanımadığım insanlar, beni  hikayelerine ortak ediyorlar ve bunu benimle paylaşıp, haberdar olmamı sağlıyorlar. Tutkuma ortak oluyor, samimi ve mutluluk verici mesajları. Benim için her bir dönüş, ayrı ayrı çok değerli… Beğenmeyenler ise dönüş yapmıyor zaten 

1f642.svg

Yapmış olduğunuz sadece üç çalışma dijital platformlarda yayınlandı. Diğer klibi olan çalışmalarınız da (örneğin Hayvan Hayran) ileride dijital platformlarda dinleyiciyle buluşacak mı?

-Şirket stratejisi nedeniyle, bu şekilde bir şarkı geriden geliyoruz ama yakında hem albüm hem konser hem de dijital strateji ile ilgili ufak sürprizlerimiz olacak.

Günümüzde CD olarak yayınlanan single sayısı azalırken ve birçok single CD şansı bulamadığı ve dijitalde görülen ilgiye orantılı olarak CD basımı yapılan bir dönemde single çalışmalarınız da dijital olarak dinleyicilerle buluştu. Bu bağlamda ilerleyen zamanlarda single çalışmalarınızdan birinin CD olarak yayınlanması düşünülüyor mu?

-İlerde ne olur bilmiyorum ama şimdilik albüm üzerine yoğunlaştığımız için böyle bir planım yok.

Çiçek’den sonra yapmayı düşündüğünüz projeler var mı? Bu doğrultuda ileride albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?

-Artık albümler ilgi görmüyor ama ilgi görsün, görmesin, benim 8 yaşında kurduğum en büyük hayalimdi albüm çalışması. Bu sebeple albüm çıkartmayı düşünüyorum.

Sinem Güngör’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. ‘Çiçek’i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.