Röportajlar

Yeni teklisi “GAMSIZ”ı dinleyicilerle buluşturan Livamia ile bir röportaj…

Livamia… Çocukluk yıllarından gelen müzik tutkusuyla kendi şarkılarını-sözlerini yazmaya başladığı süreçte SoundCloud’da yorumlarını ve şarkılarını “Atlantis” olarak yayınlarken Livamia olarak iki tekli, “Venzdei Famille Vol, 1” albümünde iki şarkı ve Cult352’nin “WASP-12b” EP’sinde yer aldığı bir şarkıyı geride bırakan Livamia, en son Venzdei Music etiketiyle sözleri kendisine, müziği-prodüksiyonu Senza’ya ait olan “GAMSIZ”ı dinleyicilerle buluşturdu. Kendi müziğini Alternatif-Pop olarak tanımlayan Livamia (Başak Pehlivan) ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Remember’a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? 

-En başına dönecek olursak, 8 yaşında annemin bana aldığı mikrofonla şarkı söylemeye başladım. Sanırım müziğe ilgi duymamdaki ilk ve en önemli adım buydu. 12 yaşımda idol aldığım sanatçılardan da esinlenerek kendi şarkılarımı yazmaya başladım, ve bunun yanında kendimi müzikal açıdan daha fazla geliştirmek adına piyano çalmaya başladım. Venzdei Music ailesine katılmadan önce “Atlantis” adıyla SoundCloud’da yaptığım cover ve şarkılarımı yayınlıyordum. Sonrasında Venzdei ile mail aracılığıyla yollarımız kesişti ve bugün buradayız!

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Remember’ın oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Rexart ile yollarınız nasıl kesişti? Ayrıca Venzdei Music ile yollarınız nasıl kesişti? Remember ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İçerisinde bulunduğumuz pandemiden dolayı evde kendime ve müziğime daha fazla zaman ayırabildim. Bu sürede Venzdei’ye mail yoluyla demo çalışmalarımı gönderdim ve karşılıklı anlaşma sonucu beraber çalışmaya başladık. Remember’ın oluşum sürecinde ise içimde bir üretme isteği vardı ve yine Venzdei Music sayesinde Rexart ile iletişime geçtim. Altyapı hazırlandı ve 2016’da yazdığım şarkı sözleriyle Remember oluştu, ayrıca Spotify:New Music Friday ve diğer platformlarda listelere girdi.

Ayrıca Famille Venzdei, Vol.1 proje albümünde Senza prodüksiyonu ile iki şarkınız yayınlandı; Nightmare ve Cult352 ile Delircem… Şarkıların oluşum süreci nasıl gelişti? Senza ve Cult352 ile yollarınız nasıl kesişti? İki şarkınız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-“Nightmare” şarkısı bitmiş kötü bir ilişkiden sonraki rahatlamayla ilgili aslında. Şarkıyı hayatımda geçirdiğim kötü bir dönemde içimi dökmek amacıyla yazmıştım.  İlk başta doğum günümde tekli olarak yayınlamak istesem de aksaklıklar yüzünden çıkışı aralık ayına ertelendi. “Delircem” şarkısı ilk defa denediğim bir tarz olmasına karşı yaparken çok zevk aldığım bir şarkı oldu. Cult352 ile müzikal olarak kafalarımız uyuştu ve böyle bir parça yapmaya karar verdik. Şarkının her aşamasında beraberdik. Ayrıca Cult352 ve Senza ile yine Venzdei çatısı altında yollarımız kesişti. Çevremden her iki şarkı için de oldukça olumlu geri dönüşler aldım.

İkinci tekliniz Senza prodüksiyonu  “Ekim” oldu. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Ekim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ekim, yakın bir arkadaşımla başladığımız, sonunda benim bitirdiğim bir parça. Şarkı toksik bir ilişkiden ve insana verdiği zarardan bahsediyor. Şarkının altyapısı Senza’ya aranjesi ise bana ait. Parça, Apple Music Zirvedekiler: Türkçe Alternative ve New Music Daily listelerinde  de yerini aldı.

En son, Senza prodüksiyonu ile “GAMSIZ”ı yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve Gamsız ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-GAMSIZ sanırım şu ana kadar yayınladığım favori şarkım. Şarkıyı yazarken çok depresif bir dönemdeydim ve dolayısıyla şarkı da genel olarak hayattan bıkmışlıkla alakalı. Altyapısını Senza üstlenirken şarkı aranjesi yine bana ait. Apple Music Zirvedekiler: Türkçe Alternatif ve diğer platformlarda listelere girdi. Ayrıca TikTok’da ana sayfada yerini aldı ve bine yakın videoda kullanıldı.

Gamsız ile eş zamanlı olarak Cult352’nin WASP-12b EP’sinde Venüs X Mars şarkısında yer aldınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-Cult352 ile müzik yapmaktan oldukça zevk alıyorum. Şarkının demosunu dinlediğimde çok heyecanlanmıştım ve “Bunu kesinlikle birlikte yapmalıyız!” dedim. Şarkının altyapısı ise Rexart imzalı.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğim tamamen o an içerisinde bulunduğum duygu ve yaşadığım olaylardan besleniyor. Kimi zaman çok üzgün, kimi zaman agresif veya enerjisi çok yüksek bir Livamia görebilirsiniz. Hissettiklerimi dinleyicilerimle paylaşmak, şarkılarımda onların da kendilerinden bir parça bulması tarif edilemez bir duygu. 

Gamsız’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki! Temmuz ayının sonunda “Zor” adlı teklim çıkacak. Daha önce Livamia’dan duymadığınız, tam bir “yaza merhaba” şarkısı!

Livamia’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “GAMSIZ”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.