Röportajlar

Yeni teklisi “İnadına Vur Yüreğim”i dinleyicilerle buluşturan grup Gancelli ile bir röportaj…

Kıbrıslı Türkçe Rock grubu; ismi “Demir bahçe kapısı” anlamına gelen Gancelli, 2014 yılından beri çalışmalarına devam ederken, 2020 ile birlikte ilk iki teklisi “Yeni Bir Dünya” ve “Beni Unut Gitsin”i dinleyicilerle buluşturdu ve gördükleri ilgiyle birlikte yeni teklisi “İnadına Vur Yüreğim”i geçtiğimiz günlerde Media Aspendos etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Grup, vokal ve gitarda (aynı zamanda bestelerde) Ufuk Aydoğan, elektroda Mert Taluğ, basta Osman İbrahim Şen, klavyede Mehmet İzbul ve davulda Can Kelik’ten oluşuyor, ayrıca grup, düzenlemelerini kendi üstleniyor. Gancelli grubu ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle yollarınız nasıl kesişti ve Gancelli grubunun oluşum süreci nasıl gelişti?

Mehmet İzbul : Grubun temelini grubun bas gitaristi Osman ve solisti Ufuk oluşturdu demek yanlış olmaz. İlk zamanlarda Osman bas gitar değil de elektro gitar çalıyordu. Sonra davulcu Can’ı da aralarına alan ikili bas gitarist Serhan Erkin’i de aralarına alıp konserler vermeye başladı. O zamanlar grubun adı “Gancelli” değildi tabi. Zaman içinde evrilen grup 2015 yılında Serhan’ın grupdan ayrılması, Osman’ın tekrar bas gitara geçmesi, gitarda Can Kara’nın ve klavyede benim gruba katılmamla birlikte “Gancelli” adını aldı ve hem üretim yapmaya hem de sahne performansı sergilemeye başladı. Grubun şimdiki gitarcısı Mert Taluğ’un gruba katılması 2017 yılına dayanmakta. Arada belli bir dönem gruba elektro gitarda İlhan Erbil de eşlik etmişti.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Yeni Bir Dünya”nın oluşum süreci nasıl gelişti? İlk iki teklinizi yayınlayan Re-Record Cyprus ile yollarınız nasıl kesişti? 

Ufuk Aydoğan : Kendimize ait şarkılarımız vardı ve artık yavaş yavaş yayınlamanın zamanı geldiğine karar verdik. “Yeni Bir Dünya”nın oluşum sürecini şöyle açıklayabiliriz. “Uykuyla uyanıklık arasında televizyon açık, dalmışım. Televizyonda belgesel, bir anne penguen, ölen yavrusunun başında ağlıyor. O anda aniden gelen sözler ve melodisiyle şarkı dönmeye başlıyor beynimin içinde. Kalkıp gitarı alııyorum, şarkını iskeleti oracıkta oluşuveriyor.” İlk iki kaydımız Re-Chord Cyprus’da yapıldı. Mix-Mastering Emre Yazgın. Kayıtları orada yaptığımız için yayın konusunda anlaşmıştık.

İlk teklinizle ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

Mehmet İzbul : “Yeni Bir Dünya” şarkı oluşumu, kaydı ve klibiyle tamamen pandemiden önce yapılmış bir şarkı. Pandemi dönemi ile birlikte insanlar sarpa saran bir dünyayla karşılaştılar. Yeni Bir Dünya özleminin doruk noktaya ulaştığı bu dönemde tepkiler de geri dönüşler de çok güzel oldu.Şarkı Türkiye ve Kıbrıs basınında yazılı ve görsel medyada epey bir yer aldı.

Ağustos’da “Beni Unut Gitsin”i yayınladınız. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız? 

Can Kelik : “Beni Unut Gitsin”in kaydı Re-Chords Cyprus da yapıldı. Mix ve mastering Emre Yazgın’a ait. Bu şarkı da beğenilen şarkılarımızdan biri oldu.

En son “İnadına Vur Yüreğim”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda Media Aspendos ile yollarınız nasıl kesişti?

Osman İbrahim Şen : “İnadına Vur Yüreğim” kaydı diğer şarkılardan önce bitmiş bir şarkımızdı. Kaydı Stüdyo Gelişim’de yapılan şarkının, Mix ve mastering de Mehmet Ali Akçal ve Niyazi Nasıfoğlu’na ait. Media Aspendos “Yeni Bir Dünya” klibimizin yönetmeni Ali Fakıoğlu koordinatörlüğünde bir şirket. Zaten önceden yollarımız kesişmişti.

İnadına Vur Yüreğim nasıl geri dönüşler aldınız? 

Mert Taluğ : Güzel yorumlar ve destek mesajları alıyoruz. Gazetelerde ve sosyal medyada güzel bir etkileşim oldu. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız? 

Osman İbrahim Şen : Özgün Türkçe Rock.

İnadına Vur Yüreğim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

Ufuk Aydoğan : Kaydı bitmiş, kayıta hazır ve oluşum sürecinde olan şarkılarımız var. Arayı açmadan 2-3 ayda bir, bir şarkı yayınlamayı düşünüyoruz.

Gancelli grubuna bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “İnadına Vur Yüreğim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.