Röportajlar

Yeni teklisi “Kara Seferler”i dinleyicilerle buluşturan Ufuk Altay ile bir röportaj…

Ufuk Altay… Özellikle grubu Team BaBaRoCk ile kısa sürede iki tekliyi “Bana Bir Söz Ver” ve “Kal Yanımda” dinleyicilerle buluşturup gördüğü ilgiden sonra, yeni teklisi “Kara Seferler” ile aynı başarıyı sürdüren Altay ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, Team BaBaRoCk’un oluşumunu yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Bana Bir Söz Ver”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?  Bu bağlamda Team BaBaRoCk’un oluşum süreci nasıl gelişti?

-2017 sonunda amatör olarak çeşitli gruplarla stüdyo çalışmalarında solistlik yaparak başladım müziğe. Aynı döneme kadar 4 ayrı değerli eğitmenden ses eğitimi alarak hazırlık dönemimi tamamladım. Bir stüdyo çalışmasında Sabri Bostan ile tesadüfen tanıştık. Kafa kafaya oturup bugünleri daha o günden planladık. İlk ciddi projemiz 2018’de şu anki bas gitaristimiz Sabri Bostan ile sonradan ismi Team BaBaRocK olan grubu kurmakla başladı. Sonrasında grubun diğer üyesi Yiğit Kundak (davul) aramıza katıldı. 2019’a geldiğimizde çeşitli gitarist değişiklikleri olsa da yaklaşık 40 konser vererek dinleyicilerimize sevilen ve kendi yorumlarımızla oluşturduğumuz Türkçe cover rock repertuvarıyla iyi bir sene geçirdik.

Profesyonel bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda “Bana Bir Söz Ver”in oluşum süreci nasıl gelişti? İlk tekliniz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-2019’dan itibaren söz yazmaya başladım. Kendi şarkılarımızla ilerlemek en büyük isteğimizdi. Pandemi sürecinde kısıtlı da olsa mesafeli bir şekilde  bir araya geliyorduk. Sabri’nin yaptığı bir melodi üzerine, daha önce küçük bir bölümü olan sözleri melodiyle birleştirince güzel bir sonuç aldığımızı düşünerek üzerinde çalışmaya başladık. İlk şarkı bir deneme ve tecrübe olacaktı bizim için ve küçük bütçeli bir kliple yayınlamaya karar verdik. 2-3 ay içinde şarkı hazırdı ve tüm platformlara girmiş oldu. İlk tepkiler bize devam etmemiz gerektiği konusunda şevk verdi. Birçok müzisyen ve sosyal medya yorumu olumlu geldi ve hazırlığını yaptığımız diğer şarkıları da profesyonel ekiplerle yürütme kararı aldık.

İkinci çalışmanız da “Kal Yanımda” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti ve nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Kal Yanımda” gerçek yaşanmışlıklarla oluşan, hikayesi olan çok önemli bir şarkı bizim için. Sözleri yazarken kelimesi kelimesine hissettiğim bir duygu birikimiydi. Müziğinde, bizim önceki çalıştığımız arkadaşlarımız da dahil birçok arkadaşımızın imzası var. Sabri ile ana akorları belirledikten sonra, Yiğit Kundak davulları yazdı. Solo ve geçişler için Özkan Bilgin, Burhan Çevik, Sinan Güngörer katkı sağladı. Aranje ve mix-mastering yine Sinan Güngörer imzalı. Kal Yanımda da iyi bir çıkış yapmak için bir çok başarılı klipte, TV programlarında imzası olan ve kısa filmleri ile yurt dışında da beğeni kazanmış yönetmen Mert İpek ile anlaştık. Müzikte olduğu gibi klipte de profesyonel bir ekiple çalışmak bize çok değer kattı. Mert’in ekibi ile birlikte 20 kişi bu klip için emek harcamış oldu. Sonuç bizi oldukça sevindirdi. Bu klip sonrası dikkat çektiğimiz için gelen olumlu tepkilerle birlikte sesimizi daha geniş kitlelere ulaştırmak için sevgili Tuğba Badal ile menajerlik anlaşması yaptık. Pandeminin bitmesiyle birlikte, kendisiyle sahnelere daha güçlü döneceğimize inanıyoruz. 

En son “Kara Seferler”i yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-“Kara Seferler” 1 yıllık bir çalışmanın ürünü. Herkesi etkileyen dünya sorunlarının derinden hissedildiği bu günlerde, duygularımı ifade etmenin en iyi yolu bu şarkıyı yazmaktı. Kayıtsız kalmak pek mümkün olmuyor. İnsanlığın küstahlığını ve açgözlülüğünü ifade etmek isterken, öte yandan birlikte büyütülen umudun geleceğe güzel bir dünya bırakacağını biliyorum. Bu düşünceler beynimde dönerken kağıda dökmek istedim.

Kara Seferler ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Şu an gayet güzel ve olumlu dönüşler alıyoruz. Şarkımızın paylaşılarak dinlenmesi, klibimizin izlenmesi biz çok mutlu ediyor. Tüm ekip adına güzel ve keyifli ilerlediğimizi söyleyebilirim.

Bununla birlikte prodüksiyonlarınızı da kendiniz üstleniyorsunuz. Bu durum size özgür bir alan sağlıyor mu?

-Daha çok öğrenim alanı sağlıyor. Profesyonel anlamda işin içine girmeye başlayınca daha önce hiç bilmediğiniz şeyleri öğreniyorsunuz. Öğrendikçe ve yapmaya başladıkça elbette kendinize ait bir alanınız oluşuyor. Nasıl şekillendirebileceğinizi ya da yönlendirebileceğinizi biliyor, fikir verebiliyorsunuz. Yine de ekip olarak çalışmak daha çok üretmek, daha yeni fikirler demek oluyor.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Rock müziğin her alanında diyebilirim aslında. Güncel soundları, bir önceki soundlarla birleştiriyoruz. Bu anlamda bir tarza bağlıyım ya da şu tarz demek istemem. İçinde rock soundları olan tüm türleri benimsediğimi söyleyebilirim.

Kara Seferler’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet var. Şu anda 5 şarkımız hazır sayılır. Şubat ayının sonlarında ya da Mart ayının başlarında bir EP çalışması yapmak istiyorum. Yaptığım işin gereği, hem de sahne çalışmalarını ilerletmek adına bu albümün hazırlığı içerisindeyiz. Önümüzdeki dönemde albüm ve tekli çalışmalarıma devam ederek, müzik yolculuğumu daha geniş kitlelere ulaştırmak arzusundayım.

Ufuk Altay’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kara Seferler”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.