Röportajlar

Yeni teklisi “Kaşmerto”yu dinleyicilerle buluşturan Salgun ile bir röportaj…

Salgun… Kendini bildi bileli rap müzikle ilgilenen ve önceleri YouTube’da başlayan çalışmalarına dijital platformlarda devam ettiren Salgun, şimdi ise Müzikonair Records etiketli “Kaşmerto” ile yoluna devam ediyor. Salgun (Semih Salgun) ile Bi’Kuble için için müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Zarbo”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bununla birlikte YouTube’da çalışmalarınızı yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve bu bağlamda yaptığınız çalışmalarınız nasıl gelişti? Nasıl geri dönüşler aldınız?

-Rap müzik ile 2008 yılında tanıştım ve 2019 yılından itibaren de kendi çalışmalarım üzerine yoğunlaşmaya başladım. Çocukluk arkadaşım Tabx mahlaslı Selim ile ilk şarkımız “Rami”yi  doğup büyüdüğümüz Rami mahallemize yaptık. Şarkımız semtimizde çok büyük ses getirdi, yolda gören kardeşlerim gelip benimle fotoğraf çekiliyordu, bu çok güzel bir şeydi. Rami şarkısı bize bir de konser kazandırdı.  Ayrıca o dönem Tabx ile yaptığımız şarkılardan birisi de “Keti Peri” ve solo çalışmam “Zorluyo” oldu. Bu çalışmalarım ise sadece YouTube üzerinde yer alıyor. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? “Zarbo”nun oluşum süreci nasıl gelişti? HL Müzik Dağıtım ile yollarınız nasıl kesişti? “Zarbo” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben şarkılarımı o an ne hissedersem ona göre yapan biriyim. Zarbo’da da mahallemi ve ortamımı anlattım. HL Müzik Dağıtım’dan sosyal medya aracılığıyla aldığım teklif sonucunda çoğu şarkım onlar tarafından yayınlandı. Geri dönüşler bence iyiydi çünkü “Zarbo” bana göre farklı bir tarza sahipti. 

İkinci tekliniz, Altav ve Tabx ile “XOX” oldu. XOX’in oluşum süreci nasıl gelişti? “XOX” ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ben, Tabx ve Altav müziğe üçümüz bir arada başladık. Ancak hiç üçlü bir şarkımız yoktu. Stüdyoda otururken aniden verilen bir karar sonucu altyapıyı seçtik ve sözlerini yazdık. Bence güzel oldu. Güzel dönüşler aldık. Hepimiz kendi sözlerimizi çok iyi yazdık ancak tabii ki benim “Moruk merhaba, Salgun tek atar!” şeklindeki ilk verse girişim daha iyiydi! (gülüyor)

Üçüncü tekliniz, Ira ile “Sebep Olamam” oldu. Ira ile yollarınız nasıl kesişti? Sebep Olamam’ın oluşumu nasıl gelişti ve Sebep Olamam ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Sebep Olamam da bir anda oluşan şarkılarımızdan biri. Ira ile hem aynı mahalledeniz hem de liseden beri arkadaşız. Ancak geri dönüş alabildiğimiz şarkılardan biri olmadı. Hatta bence dinleyicilerimizin bu şarkıdan haberi bile yoktur! (gülüyor)

Dördüncü tekliniz “Güneşi Zaptedeceğiz” oldu. Şarkının oluşumu nasıl gelişti? Prodüksiyonu üstlenen Segah ve Müzikonair ile yollarınız nasıl kesişti? Güneşi Zaptedeceğiz iile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Bu şarkıyı Isparta’da 1+0 evde kalırken yazdım. İlker (Gelik) ağabeyim beni değerli şair Nazım Hikmet hakkında bilgilendirip yazmamı kolaylaştırdı diyebiliriz. Prodüktör koltuğunda ise başarılı isim Segah oturuyor.  Lirikalite olarak güvendiğim sözlerin beatini bilindik bir isme yaptırmak istedim. Teklinin klibi çok iyiydi koltukta Fatih Taş oturuyordu ama ne yazık ki nakarat tonunu oturtamadığım için bence çok başarılı olamadı. Müzikonair’a mail üzerinden ulaştım ve kabul edildim. Şarkıya ve klibe geri dönüşler çok iyiydi ama nakarat hariç tabii!

Beşinci tekliniz “yerinde mood’um” oldu. Şarkının oluşumu nasıl gelişti? Beati üstlenen Berkay Balon ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-yerinde mood’um sert bir şarkı oldu. Ama bir tür vereceksek eğer Drill olarak nitelendirebilirim. Beati üstlenen Berkay ile bir arkadaşım vesilesiyle tanıştım. Berkay çok fazla bilinmese de çok yetenekli bir beatmaker. Kendisine 2-3 beat yaptırdım, o şarkılar da hazır ve yakında dinleyicilerle buluşacak. yerinde mood’um’a geri dönüşler iyiydi, farklı bir işti ancak aşırı küfür ve kötü içerik olması da annemi ve babamı kızdıran bir durum oldu tabii. 

En son İlker Gelik prodüksiyonuyla “Kaşmerto”yu yayınladınız. Kaşmerto’nun oluşum süreci nasıl gelişti, müzik-beati üstlenen Lok! ile yollarınız nasıl kesişti? Kaşmerto ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Yaptığım çalışmalar arasında en çok içime sinen teklim oldu. Güzel de geri dönüşler aldı. Teknik işlemleri Etki üstlendi. Lok! gerçekten yetenekli bir beatmaker, umarım daha da iyi yerlere gelir. İlker ağabeyim de çocukluğumdan beri yanımda olmaya devam ediyor, elinden gelenin en iyisini yapıyor. Kendisiyle daha pek çok çalışmamız olacak. 

Ayrıca Mfour ile Dümen’i yayınladınız. Mfour ile yollarınız nasıl kesişti? Şarkının oluşumu nasıl gelişti ve şarkıyla ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Mfour ile aynı mahalledeniz, yollarımız 2019’da Rami şarkısı çıktığında kesişti.  Görüp yanıma gelmişlerdi, tanıştık. Düet sözü vermiştim, sonradan samimi olduk. Kendisi çok başarılı, aramızda abi kardeş ilişkisi var. Bir gün beni aradı ve kendimi onların stüdyoda buldum. Beati seçtik beraber kayda girdik hatta bence parçaladık! Dinleyicilere de bu yansıdı. “Dümen”in ayrı bir yeri var bende. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Kendi müziğimi tanımlarsam Rap ama o an içimden nasıl gelirse; Afro-trap ise afro-trap, drill ise dril, trap ise trap, protest rap ise protest… İçimden nasıl gelirse öyle yazıyorum ama dediğim gibi Kaşmerto harici içime sinen bir şey yok yani. Bunu da buradan dile getireyim, ben daha tam olmadım! Şu an 22 yaşındayım, kaç olursam olayım bir gün herkes beni duyacak, bundan eminim!  

İlker Gelik ile.

Kaşmerto’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Var tabii ki! Daha birçok şarkım var ama bence zamanı da var. Şu an üniversiteye başladım ve aynı zamanda yarım gün çalışıyorum. Ama tabii ki günümün her saniyesinde müzik var. İlla ki dinliyorum ya da söylüyorum kendi kendime. Kaşmerto tamamen dinleyicilere ulaştıktan ve tükendikten sonra yeni çalışmalarımı buluşturmaya devam edeceğim!

Salgun’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Kaşmerto”yu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.