Röportajlar

Yeni teklisi “Öldüğüm Yalandır”ı dinleyicilerle buluşturan Koridor (Tolga Atkın) ile bir röportaj…

2000’lerin unutulmaz gruplarından biri olan Koridor, zamanla az ama öz işlerle kendisini bugünlere kadar getirmeyi başardı. Halen Tolga Atkın solist-önderliğinde yoluna devam eden grup, en son Atkın eseri “Öldüğüm Yalandır”ı Sinan Toprak Prodüksiyon etiketiyle dinleyicilerle buluşturdu. Koridor’un solisti-kurucusu Tolga Atkın ile Bi’Kuble için, hem bu 16 yılı, hem de günümüzdeki çalışmalarını konuştuk.

İlk albümünüzün üzerinden 16 yıl geçti. Bu bağlamda bu 16 yılda hem kendi açınızdan hem de endüstri açısından müzik alanındaki değişimleri kendi bakış açınızla nasıl yorumluyorsunuz?

-Evet, uzun bir süre müziğe ara versem de müzikten hiçbir zaman kopmadım. Müzikal anlayışın çok ciddi bir şekilde dejenerasyona uğradığının farkındayım müzikle alakalı yeni bir anlayış şekli türedi bunun ismi de hızlı tüketim ve gençlerimiz bu konuda maalesef çok sabırsız. Eskiden bir albüm çıksın diye yıllarca beklerdik ve o çıkan albümü ne güzeldir ki yıllarca dinlerdik maalesef bu durum artık ütopik hale geldi.

2022’e 1990’lar klasiği Kudret Akpınar sözleri Naci Eray bestesi “Üzülmedim ki” ile giriş yapmıştınız. Bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Düzenlemeyi üstlenen Toylan Kaya ve Sinan Toprak Müzik ile yollarınız nasıl kesişti?

-Üzülmedim ki eserinin bestecisi çok değerli büyüğüm ve dostum olan Naci Eray ile aslında dostluğumuz çok uzun senelere dayanıyor. Birlikte de daha önce farklı çalışmalarda stüdyo ortamında çokça vakit geçirdik. Üzülmedim ki şarkısı aslında çok spontane gelişti birlikte bir gün otururken “Yahu Tolga, bir tane de benim şarkılarımdan birini seslendirsene!” demişti ve bana sunduğu birçok bestesinin içinden ben Üzülmedim ki’yi seçtim. Kısacası şarkının hikayesi bu… Gelelim sevgili dostum Sinan Toprak’a… Kendisiyle yaklaşık 15 yıllık bir dostluğumuz var. Müzikal geçmişinin yanı sıra kendisi tanınmış bir iş insanıdır ve muhteşem bir prodüksiyon şirketi ve avrupai bir stüdyo ortamında birlikte çalışmayı teklif etti. Ben de düşünmeden kabul ettim ve Üzülmedim ki eserini birlikte ilk çıkış şarkımız olarak halkımızın beğenisine Sinan Toprak Prodüksiyon etiketiyle sunduk. 

Üzülmedim ki yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? Naci Eray’dan da ayrıca bir geri dönüş aldınız mı?

-Naci bey eseri benden dinlemeyi zaten çok seviyordu halkımızın da beğendiğini aldığımız geri dönüşlerle ve sıcak mesajlarıyla fazlasıyla hissettik ve bu bizi oldukça çok mutlu etti, heyecanlandırdı. 

En son kendi eseriniz “Öldüğüm Yalandır”ı dinleyicilerle buluşturdunuz. Düzenlemede daha önce çalıştığınız Serdar Öztop ile yeniden çalışmanız nasıl gelişti? Şiiri yazan İzzet Ecevit Göllü ile yollarınız nasıl kesişti?

-Serdar benim çok uzun süredir tanıştığım, birlikte çok iyi işlere imza attığım ve bana göre Türkiye’deki en önemli aranjörlerden biri ve gerçek bir müzik adamıdır. Bu projeyle birlikte yollarımızın tekrar kesişmesi benim için inanılmaz keyif vericiydi ve birkaç projeyle daha devam edeceğiz.. İzzet benim çocukluk arkadaşım zaten ve Öldüğüm Yalandır şarkımı çok severdi. “Dostum senin bu şarkına bir gün şiir yazacağım!” demişti ve bu dediğini de yaptı. En sonunda ben de seve seve söz ve müziği bana ait olan bu şarkımda şiirini kullandım…

Öldüğüm Yalandır ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Henüz çok yeni olmasına rağmen sanırım gönüllere dokunmaya devam edeceğim Öldüğüm Yalandır’la… Çünkü o kadar güzel duygusal mesajlar ve yorumlar alıyorum ki anlatması benim için çok zor şu an…

Öldüğüm Yalandır’ın Üzülmedim ki’de de çalıştığınız İmre Haydaroğlu yönetimindeki klibinin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sevgili İmre ile ilk defa bu iki projede çalıştık ve iyi ki öyle oldu. İnanılmaz disiplinli ve işini çok iyi yapan bir yönetmen, sanırım daha çok işlere birlikte imza atacağız. Klip yorumlarına gelince inanın ben bile söyleyecek bir şey bulamıyorum sanırım bu yeterli! (gülüyor)

Öldüğüm Yalandır’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Evet, çok yakın bir zamanda muhteşem bir eserle hiç arayı soğutmadan geliyoruz. Hem de bir Ahmet Kaya eseriyle! Eser ismi vermek istemiyorum bu da sürprizimiz olsun. Bizi seven ve dinleyenlere kucak dolusu sevgilerimizi gönderiyorum; merak etmeyin bir yere gitmiyoruz, artık geri döndük!

Koridor (Tolga Atkın)’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Öldüğüm Yalandır”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.