Röportajlar

Yeni teklisi “Söyleyemedim”i dinleyicilerle buluşturan Ayten Rasul ile bir röportaj…

Ülkemizde beğeniyle dinlenen Azerbaycan’lı sanatçılardan birisi de, 3 yıl önce dinleyicilerle buluşturduğu “Yanlışımsan” ile iki ülkede de güzel bir kitleye ulaşan Ayten Rasul oldu. Üretken bir şekilde müzik yolculuğuna devam eden Rasul, en son MGM Müzik etiketiyle Eylem Aktaş yorumuyla bilinen 2000’ler klasiği “Söyleyemedim”i yeniden yorumladı. Rasul ile ile Bi’Kuble için, hem bu 3 yılı, hem de günümüzdeki çalışmalarını konuştuk.

İlk tekliniz “Yanlışımsan”ın üzerinden 3 yıl geçti. Bu bağlamda bu 3 yılda hem kendi açınızdan hem de endüstri açısından müzik alanındaki değişimleri kendi bakış açınızla nasıl yorumluyorsunuz?

-Bana göre şu an müziği duyguyla yapan çok az kişi kaldı. Sanatçıların çoğu duyguyu bir kenara bırakıp ne akım olur, sosyal medyada ne patlar düşüncesiyle şarkı yapıyorlar. 3 sene öncesinde Yanlışımsan çok büyük bir kitleye ulaşmıştı. Şarkıda duygu ve his vardı. Ben akım olacak şarkılar değil de insanların kalbine dokunacak şarkılar yapmayı tercih ediyorum.

2022’ye “Gel” albümü ile giriş yapmıştınız. Albümün oluşum süreci nasıl gelişti?

-Gel, Azerbaycanlı sanatçı arkadaşım Elçin Meherremov’un şarkısıydı. Çok sevdiğim şarkılardan biri ve albümüme ismini verdi.

Ardından “Nasıl da Değişiyor Rengi”yi yayınladınız. Bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz ve yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-“Nasıl da Değişiyor Rengi” şarkısını Ferhat Göçer’in yorumuyla sevmiştim. Kendisinin yorumladığı birçok şarkıyı akustık olarak ben de yorumladım. Ferhat Göçer şarkılarını yorumladığım zaman kitlemin bu yorumları çok sevdiğini söyleyebilirim. 

-Bir diğer yeni tekliniz de Nuray Meherov eseri “Gedirem” oldu. Eserin sahibi Nuray Meherov ile yollarınız nasıl kesişti?

-Nuray ile ortak arkadaşımız sayesinde tanıştık. Ben 3 ay öncesinde Azerbaycan’dan Türkiye’ye taşındım. O şarkıyı o şehirde bıraktığım anılarım için söylemiştim. Söylediğim bütün şarkıların bende ayrı bir hikayesi vardır zaten.

-Öte yandan Sezen Aksu eseri “Sen Ciddisin”i yorumladınız. Bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz?

-Sezen Aksu hayranıyım. Bütün şarkılarına aşığım diyebilirim. Şarkılarında gerçekten duygu ve his var. Örnek aldığım sanatçılardandır. 

-Bununla birlikte Kurtuluş Kuş’un bir eseri “Sarmaya Geldim”i yorumladınız. Kurtuluş Kuş ve düzenlemeyi yapan Onur Aşar ile yollarınız nasıl kesişti? Sarmaya Geldim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sarmaya Geldim prodüktörümün fikriydi. Evet, şarkı Kurtuluş Kuş’a ait. Güzel bir şarkı. Söylerken, klibini yaparken güzel anılar biriktirdik. Keyifliydi. Dinleyenler de beğendi.

En son yine Cevdet Bağca eseri “Söyleyemedim”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Bu şarkıyı yorumlamaya nasıl karar verdiniz, düzenlemeyi üstlenen Serhat Ilım ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Söyleyemedim” Cevdet Bağca’nın efsane bir eseri bana göre. Şarkıyı söylerken  bütün kalbimle hissederek söylemiştim. Hatta üç dört gün etkisinde kalmıştım. Şarkılarımı söylerken zaten bir hisse, bir duyguya kapılıyorum ve bu ruh halinden çıkmam zaman alıyor.

Söyleyemedim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Güzel yorumlar aldım. Daha yeni yayınladık şarkıyı. İnşallah bol dinlenmeli olur. 

Söyleyemedim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Elbette şu an çıkmasını beklediğimiz 3 şarkımız hazır. Ondan sonrasında her hafta Salı günleri bir akustik cover paylaşmayı planlıyoruz.

Ayten Rasul’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Söyleyemedim”in Rasul yorumunu tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.