Röportajlar

Yeni teklisi “Pusula”yı dinleyicilerle buluşturan Sena Şahin ile bir röportaj…

Sena Şahin… İçindeki müzik tutkusuyla hem müzikal tiyatro eğitimi alan hem de zamanla kendi şarkılarını-sözlerini yazmaya başlayarak günümüzün başarılı Kadın MC’lerinden birisi haline gelen Şahin, en son The Maze Records etiketiyle sözlerini yazdığı Morty prodüksiyonu “Pusula”yı dinleyicilerle buluşturdu. Şahin ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle “Düş”e kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvardaki müzikal eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Piyanoda karar kılmamla beraber kendi kendime besteler yapmaya başladım ve müziğe olan ilgimin ilerlemesiyle İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın müzikal tiyatro bölümüne girdim. Müzikal eğitimi alırken dans, oyunculuk ve şan dersleri beraber veriliyor. Meslek olarak şarkı söylemeyi düşünüyorsam, bu üçüne de hakim olmam gerektiğini fark ettim oradaki eğitimim sırasında. Yurt dışındaki tüm sanatçılara baktığımızda hepsi dans edebiliyor, oyunculuk yapabiliyor ve tabii ki çok iyi şarkı söylüyor. İyi bir performans için üçü de çok gerekli bence. Sanata olan ilgime 17 yaşındayken İtalya’da Sanat Tarihi okumaya giderek devam ettim. İstanbul’a döndüğümde ise artık şarkılarını yayınlamak isteyen bir müzisyen olduğumu fark etmiştim ve bu serüven beni günümüze taşıdı. Müzikle beraber sosyolojiye olan ilgimden dolayı halen Marmara Üniversitesi’nde İngilizce Sosyoloji okumaktayım.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda Düş’ün oluşum süreci nasıl gelişti? Şarkıyı birlikte bestelediğiniz Morty ve Yeşil Oda Yapım ile yollarınız nasıl kesişti? 

-2019 yazında bir süreliğine Amerika’ya gitmiştim, hemen öncesinde de Morty ile tanışmıştık. Ben o zamanlar Instagram’a coverlarını yükleyen bir müzisyen adayıydım ve o beraber bir şeyler yapmayı teklif ettiğinde birlikte bu yola çıktık. Amerika’dayken tek düşündüğüm şeyin bir an önce dönüp müzikle bir kariyer elde etmek olduğunu fark edince döner dönmez Morty’yle ilk şarkımızı yayınladık. İlk teklim Düş’ün prodüksiyonu Morty ve bana ait olmakla beraber şarkı yayın haline hazır biçime geldiğinde onların ilgisini çekti, böylelikle yayın sürecinde şarkımızı onlarla beraber çıkarttık.

Düş ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

 -“Düş” şarkısının bana kattığı şeyler çok fazla, Spotify’da ilk şarkımla Kadın MC’ler listesine kapak olmayı kesinlikle beklemiyordum. Şarkının bana kazandırdığı her şey için dinleyicilerine çok teşekkür ederim.

İkinci olarak “Sonu Var mı”yı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Prodüksiyonunuzu üstlenen Direnç Utku Kaçmaz ile yollarınız nasıl kesişti?

-“Sonu Var mı” şarkısını İzmir’de Direnç ile beraber yaptık. Şarkı aslında bir gün gibi kısa bir zaman diliminde yapıldı ama hepimizin çok içine sinen bir şarkı oldu.

Sonu Var mı ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sonu Var mı gibi duygusal, slow şarkılar yapmaktan çok keyif aldığım için, bu şarkının bende ayrı bir yeri var. İnsanların tepkileri tam da düşündüğüm gibi, benimle aynı şeyi hissettiklerini duyuyorum ve söylemek istediklerimi de anlamaları beni ayrıca mutlu ediyor.

Sonu Var mı’dan sonra Morty prodüksiyonuyla “Kendine İyi Bak”ı yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Kendine İyi Bak ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Morty ile yaptığımız “Düş” teklisine gelen güzel tepkilerinden sonra bu enerjiye yakın yeni bir şarkı yapmak istedik. Kendine İyi Bak, aslında yaparken çok keyif aldığımız ve dinlemeyi sevdiğimiz bir şarkıydı. Yayınlarken ufak aksaklıklar yaşasak da şarkının ham hali benim için çok keyifli ve yaptığım için mutlu olduğum bir şarkı.

Sıradaki tekliniz ise Tepki ile düet “Baştan Başla” oldu. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Tepki ve prodüksiyonunuzu üstlenen Enes Emenli ile yollarınız nasıl kesişti? The Maze Records ile yollarınız nasıl kesişti? Baştan Başla ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

 -The Maze Records şu an içinde bulunduğum ve olmaktan çok keyif aldığım bir ekip. Son derece üretken ve sürekli gelişim gösteren bir yapının içinde olmak çok zevkli, düşüncelerimi paylaşabileceğim ve birbirimize sürekli katkıda bulunduğumuz kolektif bir ortamımızın olması büyük bir ayrıcalık. Tepki ile yollarımız Morty’nin The Maze Records ile çalışmaya başlamasıyla kesişti. Tepki benim önceki işlerimi ve yolladığım bazı demolarımı dinleyip beğenmiş, The Maze Records için uygun bir sanatçı olduğumu sevgili Asya ile düşünmüşler. Ben de hali hazırda The Maze Records ile çalışmayı çok istiyordum, böylece beraber çalışmaya karar verdik. “Baştan Başla” şarkısını The Maze Camp için gittiğimiz Alanya’da, Tepki ile beraber yaptık. Alanya’da olmanın bize sağladığı mükemmel doğa ve imkanları ile güzel bir klip çektik ve şarkıyı hiç bekletmeden yayınlamak istedik. Çok içime sinen, çok güzel bir şarkı oldu, aynı zamanda da ilk düetimin Tepki gibi majör bir sanatçı ve örnek aldığım bir şarkı yazarıyla olması beni çok mutlu etti. Enes ile de Alanya’da tanışma fırsatı bulduk, şarkının prodüksiyon sürecinde çok güzel bir çalışma ortamımız oluştu.

En son yine Morty ile çalıştığınız “Pusula”yı dinleyicilerle buluşturdunuz. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti?

-Pusula’yı aslında tam bir yıl önce besteledim. Sözü ve bestesi bir yıldır bekleyen bu şarkım, daha sonra Morty’nin prodüksiyonunu yapmasıyla tam bir şekil aldı. Pusula şarkısı yaptığım günden beri çok şey beklediğim; sözlerini ve müziğini yazmış olmaktan mutluluk duyduğum bir şarkı. Morty’nin üstüne çaldığı gitarlar ve yaptığı düzenleme ile şarkı bambaşka bir noktaya ulaştı. Her açıdan çok içimize sinen bir proje oldu.

Pusula ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Pusula şu an yeni yayın sürecinde olan bir şarkı ve çok iyi geri dönüşler alıyoruz. Umarım herkesin dinlemekten keyif alacağı, uzun soluklu bir şarkı olmuştur.

Pusula’nın klibini yöneten Sergio ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sergio ile yollarımız The Maze Records sayesinde kesişti. The Maze Records ile beraber Alanya’da beraber çektiğimiz ilk klip Pusula’nın klibiydi ve çok keyifli bir klip oldu. Aldığımız geri dönüşler çok hoş, hissettirmek istediğimiz yaz rahatlığını ve ferahlığını izleyiciye aktarmışız gibi geliyor. Umarım izleyen herkes beğenir.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Müziğimi tanımlamam gerekirse henüz tam bir tanımı olduğunu düşünmüyorum, kendimi keşfediyorum ve hala bulmaya çalışıyorum. Enerjime uyan, beni geliştiren, tamamlayan müzikler yapıyorum ve kendime bir kalıp oluşturmamaya özen gösteriyorum. Beste yapmayı çok seviyorum ve yenileyici şeyler yazdığımla ilgili çok yorum alıyorum. Belirli kalıplara sokabileceğim bir müziğim henüz yok, bence doğru yorumlandığı taktirde müzik aslında bizim iletişim aracımız ve ben kendimi pop, R&B, soul tarzlarında daha iyi ifade ediyorum.

Pusula’dan sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Tabii ki var! Sürekli yeni bir şeyler üretiyorum ve daha iyilerini yapmak, dinleyicime farklı Sena Şahin şarkıları vermek için uğraşıyorum. Umarım gelecek projeler daha da güzel yerlere gelir.

Sena Şahin’e bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Pusula”yı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.