Röportajlar

Yeni teklisi “Yaralı Kalbim”i dinleyicilerle buluşturan Çilem Duman ile bir röportaj…

Çilem Duman… Müziğin eğitiminden gelen ve hem sahne perfomansları hem de zaman içinde yayınladığı teklileri ile dinleyicilerin beğenisini kazanan; ayrıca Avrupa Birliği Bakanlığı Comenius Projesi dahilinde eğitimci kimliğiyle ülkemizi İtalya’da temsil ederek pek çok uluslararası platformda çeşitli dillerde şarkı söyleyen, Türk Dünyası ülkelerinde yeraldığı projelerle de dikkat çeken Duman, en son Hakan Sarıca Production etiketiyle kendi eseri yeni teklisi “Yaralı Kalbim”i dinleyicilerle buluşturdu. Duman ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk. 

Öncelikle Sinerji’ye kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz size müziksel anlamda neler kattı?

-Çok küçük yaşlarda müzik eğitimine piyano ile başladım. Bu yüzden her anım müzikle geçti desem doğru olur. Liseden itibaren müzik bölümü olan okullarda  İzmir Işılay Saygın Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Flüt bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Şan bölümünü bitirdim. Bu süreçte çok genç yaşlarımda sahne performansları yapmaya başladım. Birçok lisanda müzik eserleri yorumlamaya o yıllarda başladım. Hem sahne hem müzik eğitimi bir arada geçti. Hem eğitim hem de sahnede şarkılar söyleyerek müzik hayatım günden güne var oldu. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Sinerji’nin oluşum süreci nasıl gelişti? Bu bağlamda düzenlemeyi yapan Catwork ile yollarınız nasıl kesişti? 3 Adım Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Sinerji ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sözü ve müziği bana ait Sinerji şarkımın enerjisine çok inandım. Catwork; -çok sevdiğim çok eski müzisyen dostlarım Baran Akın ve Burak Keskin- şarkının enerjisine inandılar ve aranjesi ile yanımda oldular, 3 Adım Müzik ailesi şarkıma inandılar sağ olsunlar tüm dijital platformlarda Sinerji  yer aldı. Müzik dünyasında Çilem Duman’ı tanımaya başladılar, şarkımı sevdiler paylaştılar… Birçok radyo programlarında TV programlarında yer aldı ve beni yepyeni diğer projeler için Sinerji şarkım heyecanlandırdı, güçlendirdi. 

İkinci tekliniz 1980’ler klasiği Ahmet Selçuk İlkan & Cengiz Tekin eseri “Yıllar Affetmez” oldu. Bu eseri yeniden yorumlamaya nasıl karar verdiniz? Seyhan Müzik ile yollarınız nasıl kesişti? Ayrıca düzenlemenizi üstlenen Ozan Beydağı ve süpervizörlüğünüzü üstlenen Ali Eşitmez ile yollarınız nasıl kesişti? Yıllar Affetmez yorumunuz ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Ünlü fotoğraf sanatçısı ve yönetmen Ali Eşitmez’in beni keşfetmesi yorumuma güvenmesi ilk adım oldu. Bir ödül töreninde değerli Ali Eşitmez ile ikimiz de ödül almıştık. En iyi Çıkış Yapan Pop Bayan Sanatçı ödülü almam Ali Eşitmez’in de dikkatini çekti. Sesim yorumum ve sahne enerjimi beğenmesi ile projelerimizde süpervizör olarak baştan sona ilgilenmeye başladı. Hem albüm kapak çalışmalarında hem klip projelerinde çalışmalara başladık. Yıllar Affetmez ve devamında Yaralı Kalbim şarkım klibi Ali Eşitmez imzası taşımakta. Değerli söz yazarımız Ahmet Selçuk İlkan hocamız ise  Yıllar Affetmez şarkısını Bergen’den sonra farklı bir yorumla yeni jenerasyonla buluşturmayı istedi. İki büyük duayenin desteği ile cover proje olarak yorumlamaya karar verdim. Ali Eşitmez süpervizörlüğünde Seyhan Müzik ailesi bu projede sonuna kadar yanımda yer aldılar. İyi ki varlar, hepsine sonsuz vefa ile teşekkür ederim. Ozan Beydağı değerli bir müzik insanıdır. Birçok projenin aranjörlüğünde imzası vardır. Yine Ali Eşitmez sayesinde Ozan Beydağı ile çalışmamız gerçekleşti. Öncelikle değerli yorumcu sanatçımız Bergen’den sonra şarkıyı ilk kez yorumlayan vefa duygusu ile bayan yorum olarak Bergen fanlarından  tam destek aldım. Arabesk cover projemiz dinleyici ve izleyiciden tam not aldı. Bu da ayrıca benim için büyük bir mutluluk oldu. 

En son, ”Yaralı Kalbim”i yayınladınız. Şarkının oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenleme ve prodüksiyonunuzu üstlenen Hakan Sarıca ile yollarınız nasıl kesişti? Yaralı Kalbim ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Sözü ve müziği bana ait olan Yaralı Kalbim şarkımı on yıl önce bestelemiştim. Pandemi sürecinde değerli müzik insanı Hakan Sarıca şarkımı dinlediğinde çok beğendi ve Yaralı Kalbim şarkımın hem aranjesinde imzası oldu, hem de yapımcılığını üstlendi. Hakan Sarıca Production firması etiketi ile tüm dijital platformlarda yerini aldı. Yaralı Kalbim basında medyada radyo programlarında müzik TV kanallarında yerini aldı. Dinleyicinin ve izleyicinin beğenisi ile çok mutlu oldum. 

Ayrıca Yaralı Kalbim’e daha önce de kliplerinizde çalıştığınız Ali Eşitmez yönetmenliğinde bir klip çektiniz. Klibin oluşum süreci nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız? 

-Yaralı Kalbim şarkım Beykoz ve Poyrazköy’de Mart aylarında çekildi. Doğanın denizin bir arada olduğu dokularda çekilen klibimde ayrıca şarkı kayıtlarında introlarda çaldığım flüt sahnelerine yerverildi. Yaralı Kalbim klibi yüzbinleri aşan izleyici dinleyici kitlesine ulaştı. Yeni projelerim için beni Yaralı Kalbim şarkım daha da güçlendirdi.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Herkese hitap eden dünyanın her köşesinden melodileri sesimden dinleyebilirler. Arabesk pop caz alaturka… “Her tarz” dersem güzel bir tanım olur. 

Yaralı Kalbim’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Yepyeni iki proje şarkı ile dinleyici ile buluşmaya hazırlanıyorum. Albüm okumaları önümüzdeki günlerde gerçekleşecek.  Şarkılardan bir tanesinde  sürpriz bir ünlü ses ile düet proje ile dinleyicim ile buluşmaya heyecanla hazırlanıyorum.

Çilem Duman’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Yaralı Kalbim”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.