Röportajlar

Yeni teklisi “Real”ı dinleyicilerle buluşturan Asya Sarı ile bir röportaj…

Asya Sarı… Müziğin eğitiminden gelen ve çocukluğundan beri aldığı piyano dersleri sonucunda Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı ile eğitimine devam ederek hem İdil Biret gibi duayen piyanistlerle çalışırken hem de kendi sözlü eserleri üzerine çalışmaya devam eden Sarı, sözlü solo kariyerine kendi eseri alternatif tınılı ilk teklisi “Kendini Sevenler Kulübü” ile başladıktan sonra, şimdi ise yine kendi eseri olan Akustikhane Records etiketli İngilizce “Real” ile yoluna devam ediyor. Sarı ile Bi’Kuble için, müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle Kendini Sevenler Kulübü’ne kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız? Bu bağlamda konservatuvar eğitiminiz ve piyano alanındaki tecrübeleriniz size müziksel anlamda neler kattı?

-Kendi odamda pek çok şarkı yazıyor, sınavlarıma çalışıyor, piyano eserlerime kafa patlatıyordum. Yoğun konservatuvar yaşamı ile birlikte kendime bir dünya kurmuştum ve burada bir şeyler üretip durdum. Bestelerim açısından, piyano çalmak ve klasik müzik eğitimi tabii ki tartışmasız pek çok şeyi yaparken bana kılavuzluk etti ve sonra da bu kuralları kendimce değiştirip, yer yer kırdım ve kendi kendime oyunlar yarattım, bunlar da yazdığım şarkılar oldu.

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz ve Kendini Sevenler Kulübü’nün oluşumu nasıl gelişti? Akustikhane Records ile yollarınız nasıl kesişti? Canlı kayıtta şefliğinizi üstlenen Mehmet Özen ile yollarınız nasıl kesişti?

-Zafer Yılmaz, Cüneyt Yamaner ve Akustikhane’yi oluşturan mükemmel insanlarla tanıştım ve onlar elimden tuttu. Çünkü öncesinde defterlerce birikmiş yıllarca yazdığım belki yüzlerce şarkı vardı ve ben bunları bir şekilde artık birileriyle paylaşmak istediğimin kararını vermiştim ama ne yolla, nasıl ortaya çıkaracağımı bilmiyordum. “Haydi, başlıyoruz!” deyip direkt o noktadan sonra hayallerime doğru olarak hayatım değişti gerçekten. “Yeni Yerli” projesiyle birlikte “Kendini Sevenler Kulübü”m ile birlikte ilk çıkışımı yapmış oldum.

Kendini Sevenler Kulübü ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Herkes bu pandemi dönemi sonrası bu şarkının ilaç gibi geldiğini söyledi! (gülüyor) “Hem motive ediyor, hem de umut veriyor, bu zamana kadar böyle bir şarkı yapılmasını bekliyorduk! diyenler var. Şarkı kime ulaşıyorsa gerçekten olumlu ve ilham verici geri bildirimler alıyorum. Bir de “Sözler biraz İngilizce’ye benziyor! diyenler de var, o da bu zamana kadar İngilizce şarkı çok yazdığımdan kaynaklanıyor muhtemelen. Türkçe hem prozodi bakımından hem de sondan eklemeli bir dil olduğu için sözleri sığdırması çok zor olabiliyor bazen müzikal cümlelerin içine. Ama engeller yaratıcılığın doğduğu yerdir, ben de burada kendime özgü çözümler buldum, ve bence eğlenceli oldu. 

Yeni tekliniz “Real”ın oluşumu nasıl gelişti? Düzenlemenizi üstlenen Cüneyt Yamaner ile yollarınız nasıl kesişti?

-Cüneyt Yamaner ile dediğim gibi Akustikhane’de tanıştım, bestelerimi çok destekledi. Çıkarmak üzere hemen tanıştığımız gün planlarımızı kurmuştuk zaten. Real’ın demosu piyano ve vokalin olduğu çok yavaş bir şarkıydı. Cüneyt Yamaner biraz daha şarkıyı hareketlendirdi ve bana mistik, büyülü bir havaya sahip hissettiren bir şarkıya evrildi. Şarkının geldiği yer çok tatmin edici ve çok mutluyum.

Real ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Real ile ilgili altyapı, beste, ses rengi konusunda çok güzel yorumlar aldım. “Güzel bir filmin soundtrack’i gibi!” diyen bir arkadaşım da oldu.

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Klasik Batı müziği etkisinde, karakteristik, piyanistik biçimleri içinde barındıran ama tür ya da biçim açısından kesin kalıplara hiçbir zaman sokmadığım ve içimden ne çıkıyorsa aktardığım bir müzik türü! Müzikal kahramanlarımdan bahsedersek, Klasiklerden Maurice Ravel, Claude Debussy, günümüz müziğinde Kings Of Convenience, Coldplay ve Hiatus Kaiyote diyebilirim.

Real’den sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Dediğim gibi 12 yaşından beri birikmiş beste defterlerimi hesaba katarsam, paylaşmak istediğim daha milyonlarca daha şarkım var! 

Asya Sarı’ya bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Real”ı tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.