Röportajlar

Yeni teklisi “Retrospekt”i dinleyicilerle buluşturan Elif Işık ile bir röportaj…

Elif Işık… Çocukluğundan beri müzikle ilgili olan, akademik eğitimini müzikle ilgili yapmasa bile müzik tutkusundan vazgeçmeden kendi şarkılarını yapmaya başlayan Işık, bağımsız olarak yayınladığı ilk teklisi “Seni Tanıdım” sonrası yine alternatif tınılı yeni teklisi “Retrospekt”i Jeremy Production Studios’un ikinci yapımı olarak dinleyicilerle buluşturdu. Işık ile Bi’Kuble için; müzik yolculuğunu, yeni teklisini, aldığı geri dönüşleri ve gelecek çalışmalarını konuştuk.

Öncelikle “Seni Tanıdım”a kadar olan müzik yolculuğunuzda neler yaptınız?

-Müzik yolculuğuma ilkokulda piyano çalarak başladım, ardından lise yıllarında vokal üzerine yoğunlaştım. Üniversiteye girmem ve sonrasında iş hayatına atılmam beni müzikten bir hayli uzaklaştırmıştı. Kendi bestelerimi yayınlama fikri ise pandeminin başlamasıyla gelişti. Çok fazla insana danıştım, bazı denemelerim oldu, ilk teklim “Seni Tanıdım”ı bir senelik bir çabanın sonunda yayınladım. 

Bir tekli yayınlamaya nasıl karar verdiniz? Bu bağlamda “Seni Tanıdım”ın oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Volkan Erden ile yollarınız nasıl kesişti? Seni Tanıdım ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Kendime döndüğüm ve kendi istediklerimin peşinden gitmeyi önceliklendirdiğim bir dönemde tekli yayınlamaya karar verdim. “Seni Tanıdım” aslında kendimle konuştuğum bir şarkı, kendimi tanıyıp zaman zaman kendimi unutmam üzerinde yazmıştım. Bu anlamda içinde bulunduğum dönemi çok iyi yansıtan bir şarkı. Volkan ile ortak arkadaşlarımız sayesinde tanıştık, ben prodüksiyon, kayıt, mix gibi süreçler hakkında tamamen cahil biriyken bana her şeyi teker teker anlatmış, bu süreci benim için her anlamda çok kolaylaştırmıştı. Birbirimizi iyi anlayıp tüm yakın çevremin beğendiği bir şarkı çıkartmış olduk. 

En son “Retrospekt”i dinleyicilerle buluşturdunuz. Teklinin oluşum süreci nasıl gelişti? Düzenlemeyi üstlenen Tolga Şişko ve Jeremy Production Studios ile yollarınız nasıl kesişti?

-Retrospekt ile alakalı benim kafamda her şey çok netti ve benim tasarladığım şekilde gerçekleşmesini istiyordum. Tolga ile yine ortak arkadaşımız sayesinde tanıştık, Tolga’ya kafamdaki versiyonu ilettiğimde, bana demo olarak çok farklı fikirlerle döndü. Ardından Jeremy Production Studios’ta kayıt almaya gittik ve orada Abdulkadir Çığşar ve Tuğçe Tunçtürk ile tanıştık, elektriğimizin uyuştuğunu hemen hissettim. Onların deneyimleri ve vizyonlarıyla “Retrospekt” benim başlangıçta düşündüğümden çok daha güzel bir noktaya evrildi, bundan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum.

Retrospekt ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-Retrospekt beni çevremdekilerin müzikal anlamda çok daha ciddiye aldıklarını hissettiğim bir parça oldu. Ben, Tuğçe, Abdulkadir ve Tolga, Retrospekt üzerine sağlam düşündük. Görüyorum ki bu emek de insanlar tarafından görülüyor ve hissediliyor. Çok detaylı açıklamalarla dönüşler alıyorum, bu beni çok mutlu ediyor,  demek ki çok katmanlı güzel bir iş sunmuşuz diye düşünüyorum.

Retrospekt’in klibini yöneten Özge Uçar Çığşar ile yollarınız nasıl kesişti? Klibin oluşumu nasıl gelişti ve klip ile ilgili nasıl geri dönüşler aldınız?

-İlk defa klibim çekileceği için çok heyecanlıydım. Tuğçe’nin klip ile alakalı çok güzel fikirleri vardı ve üzerine konuşarak bir planlama yapıldı. Özge’nin pozitif enerjisi, sakin ve planlı çalışma tarzı benim için büyük bir şanstı. Pratikliği, yaratıcılığı ve deneyimi sayesinde çok verimli bir gün geçirerek istediğimiz sonuçları aldık. Klibin yaydığı 90’lar enerjisi çok sevildi, pozitif dönüşler aldım. 

Kendi müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

-Açıkçası müziğimi benim istediğim her şeyi söyleyebildiğim ve yapabildiğim özgür bir alan olarak gördüğüm için nasıl tanımlayabilirim bilmiyorum. Sanırım dinleyicilere sormak daha doğru olacaktır. 

Retrospekt’ten sonra yapmayı düşündüğünüz çalışmalar var mı?

-Retrospekt’ten sonrası için planladığım çalışmalar çok daha dans ağırlıklı, yüksek ve pozitif enerjili olacak. Umarım bir sonraki teklide tekrar konuşma fırsatı yakalarız. Çok teşekkür ederim!

Elif Işık’a bu güzel röportaj için teşekkür ediyorum. “Retrospekt”i tüm dijital platformlarda bulabilirsiniz.